h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Sağlık
  • 47 yaşındaki bayan 15. tüp bebek uygulaması ile evlat sahibi oldu

47 yaşındaki bayan 15. tüp bebek uygulaması ile evlat sahibi oldu

47 yaşındaki bayan 15. tüp bebek uygulaması ile evlat sahibi oldu
0

BEĞENDİM

47 yaşındaki bayan 15. tüp bebek uygulaması ile evlat sahibi oldu

SAMSUN – Samsun’da yaşayan Ruhan ve Meral Üney çiftinin 15. tüp bebek uygulaması sonrası “Zümrüt Setenay” ismini verdikleri bir kız bebekleri dünyaya geldi. 10 yıl ortadan sonra gelen Zümrüt bebek, aileye memnunluk gözyaşları döktürdü.

10 yıldır bebeklerini kucaklarına alma hayali yaşayan Ruhan ve Meral Üney çifti, farklı hastanelerde 14 defa tüp bebek tedavisi gördü. Bu denemelerde başarılı sonuç alamayan aile 15’nci tüp bebek denemesi için VM Medical Park Samsun Hastanesini tercih etti. Tüp bebek tedavisi başarılı sonuç veren Üney ailesi birinci defa anne-baba olmanın heyecanını kızları Zümrüt Setenay ile tattı. Birinci olarak sabah saatlerinde hastaneye gelen aileyi doğum heyecanı sardı. Bilhassa baba Ruhan Üney heyecandan dokuz doğurdu. Anne Meral Üney ise doğumdan evvel gözyaşlarını tutamadı. Doğum vakti geldiğinde ise bebeğine seslenen anne Meral Üney, “Zümrüt’üm, yavrum, birazdan seni alacaklar. Sakın korkma. Seni karnımdan alacaklar, kalbime koyacaklar” demesi duygusal anlara şahit oldu. Baba Ruhan Üney ise doğum başlayana kadar eşinin yanında ayrılmadı. Dualar ederek eşini doğumhaneye uğurladı. Yarım saatlik heyecanlı bekleyişin sonunda tam 2 kilo 950 gram doğan Zümrüt Setenay bebek dünyaya geldi. Baba Ruhan Üney kızına sevgi dolu sözcüklerle hitap ederken anne Meral Üney ise kızına sarılarak memnunluk gözyaşları döktü.

“Hep Allah’a dua ettim. O bana içime Anne hissini verdi”

Memnunluk gözyaşları döken anne Meral Üney, “Ben yıllarca gayret verdim. Farklı hastanelerde 14 kere tüp bebek uygulamasını denedik lakin nasip olmadı. Samsun’da birçok merkezde, âlâ tabipler tarafından tedavi gördüm. Hiç pes etmedim. Daima Allah’a dua ettim. O içime annelik hissini verdi. Tanıdığım birçok kişi ‘artık vazgeç’ derken ben hiç vazgeçmedim. Medical Park’taki tabipler benimle çok ilgilendi. Olağanda bu yaştaki bayanlarda hamilelik umudu pek yoktur. Fakat biz tabiplerle birlikte bir yola çıktık. Bu yolda hiç moral bozucu şeyler söylenmedi. Ben de pes etmedim. Onlara güvendim. Allah’ıma her vakit dua ettim. Allah’ım sen yardım et. Olağan, yaş ilerleyince insan korkuyor. Sanki bebeği sakat yahut problemli olur mu diye endişeleniyor. Fakat bunu Allah verdi. O kadar memnunum ki ve ben bilhassa bu röportajı yapmak istedim. Benim üzere çok insan var biliyorum. Günümüzde beşerler çok erken bebek sahibi olamıyorlar. Gençlerde de sorun olabiliyor. Lütfen pes etmeyin. Çaba edin” dedi.

Çok ileri yaş gebeliklerin az ve riskli gebelikler olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi’nde misyon yapan Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Bilge Çetinkaya, “Bu gebelik süreci başarılı bir biçimde takip edilmiştir. Bu riskli süreçte anne bu uzun seyahatte umudunu kaybetmemiştir. Hz. Mevlana’nın dediği üzere ‘Her nasip vaktine esirdir’. Sonuçta bu türlü olmakla birlikte biz anne adaylarına erken yaşlarda hamile kalmalarını öneriyoruz” diye konuştu.

“Bir an evvel onu elime alarak hissetmek istiyorum”

Kızlarını kucaklarına aldıklarını için çok keyifli olduklarını söyleyen baba Ruhan Üney ise “Allah’ın testinden layıkıyla geçmiş bulunmaktayız. Sonu bu türlü bir güzellikle olduğu için Allah’a binlerce şükürler olsun. Allah kimseyi bu türlü uzun vadeli test etmesin. Çok sıkıntı bir periyottu. Ailecek çok yıprandık. Şu anda çok hisliyim. Bir an evvel onu elime almak ve onu hissetmek istiyorum. Şimdilik yalnızca uzaktan bakarak sevmek zorundayım. İsmini Zümrüt Setenay koydum. Zümrüt baharın birinci günü yeşillik, tabiat demek. Setenay ise anne ve baba olarak Çerkes olduğumuz için bu türlü bir isim koyduk” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / FURKAN ABREK ÜNAL

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Adana Kent Hastanesi “minimal invaziv” kalp cerrahisiyle hastalara şifa dağıtıyor