h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Genel
  • Dünya
  • ABD Dışişleri Bakanı ile Çekya Başbakanı, Rusya’nın ‘ölümcül’ hareketlerini görüştü

ABD Dışişleri Bakanı ile Çekya Başbakanı, Rusya’nın ‘ölümcül’ hareketlerini görüştü

ABD Dışişleri Bakanı ile Çekya Başbakanı, Rusya’nın ‘ölümcül’ hareketlerini görüştü
0

BEĞENDİM

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan Antony Blinken’in Çekya Başbakanı Andrej Babiş ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya’nın aksiyonlarının ele alındığı ve ABD’nin Çek tarafıyla dayanışma içinde olduğunun belirtildiği tabir edildi.

Açıklamada, “Dışişleri Bakanı Antony Blinken bugün Çekya Başbakanı Andrej Babiş ile görüştü. Dışişleri Bakanı Blinken, ABD’nin Rusya’nın Çek topraklarındaki yıkıcı ve ölümcül hareketlerine verdiği yiğit reaksiyon bağlamında Çekya ile dayanışma içinde olduğunu vurguladı. Dışişleri Bakanı Blinken ve Çekya Başbakanı Babiş, Rusya’nın istikrarsızlaştırıcı aksiyonlarına cevap olarak birliklerini ve kararlılıklarını sürdürme gereksinimi konusunda anlaştı” sözlerine yer verildi.

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman 25 Nisan’da ulusa sesleniş konuşmasında birinci kere 2014’te Vrbetica’daki mühimmat deposunda meydana gelen patlamayla ilgili konuşmuştu.

Patlamanın nedenleri konusunda iki seçenek üzerinde durulduğunu, bunlardan birinin mühimmatların dikkatsiz bir formda kullanılması ve başkasının Rus istihbaratının müdahalesi olduğunu kaydeden Zeman, lakin geride kalan müddet zarfında saklı raporlar da dahil karşı istihbarat raporlarında Rus casusların patlama anında Vrbetice’de bulunduğuna dair delil sunulmadığını vurgulamıştı.

Zeman, patlamayla ilgili çıkarımlarda bulunmak için bu bahiste yürütülen soruşturmanın tamamlanması gerektiğinin altını çizmişti.

Çekya Başbakanı Andrej Babiş, Prag’ın Rus bilinmeyen servislerinin 2014’te bir mühimmat deposunda meydana gelen patlama ile alakası olduğundan şüphelendiğini açıklamıştı. Akabinde, Çekya Başbakan Yardımcısı Jan Hamacek 18 Rus diplomatın 48 saat içinde Çekya’yı terk etmesi gerektiğini duyurmuştu.

Bunun akabinde Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çekya’nın Moskova Büyükelçiliği’nden 20 diplomatı hudut dışı etmişti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kuzey Kore: ABD’yi çok vahim durumda bırakırız