h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Babalık davası hakkında tüm merak edilenler

Babalık davası hakkında tüm merak edilenler
0

BEĞENDİM

Evlilik dışı dünyaya gelen çocuğun basının tespiti için açılan dava babalık davasıdır. Türk Medeni Kanunu 301’de düzenlenmiştir. Çocuk ve baba arasında soybağının kurulması davasıdır.

Babalık Davası Ne Zaman açılabilir?

Babalık davasını hamileliğin kesinleştiği zaman ya da doğum sonrasında da açılabilmektedir.

Babalık Davasını Kim Açabilir?

Babalık davasını çocuğun annesi ya da çocuk 18 yaşını doldurduğu yani reşit olduktan hemen sonra veya 1 yıl içerisinde açabilir.

Kayyım olarak mahkemelerce atanan kişiler, kendisine verilen yetki ve görevler doğrultusunda çocuğun babası iddia edilen davalının gerçekten çocuğun babası olup olmadığı eldeki delillere ve davacının talebi doğrultusunda mahkeme kararı ile DNA testi yapılıp sonuç göstergesine bakılarak tespiti gerçekleştirilir ve hüküm kurulur. 

Somut olayda dava, davacının ve davalının çocuğu olarak gerçeğe aykırı beyana dayalı oluşturulan nüfus kaydının iptali ile gerçek babasının olduğunun tespiti ve buna uygun olarak nüfus kaydının düzeltilmesi istemine ilişkindir.

babalık davası nasıl açılır?

Dava açma konusunda Türk medeni kanunlarna göre kesinlikle zaman aşımı diye bir kavram bulunmamaktadır.Ayrıca baba ölmüş ise mirasçılarına karşıda dava açılabileceği öngörülmüştür.

Babalık davasındaAnnenin Mali Hakları nelerdir?

-Annenin Hamile kaldığı an itibari ile hamilelikte ve doğumdaki tüm giderleri

-Doğmuş bebeğin tüm maddi masrafları

-Okul dönemindeki ki yapılan harcamalar da dahil olmak üzere

Ayrıca anne dava aşamasında nafaka talebinde de bulunabilir.Davacının bu talebi üzerine mahkeme talebi karara bağlamakla yükümlüdür. Çocuk ölü doğmuş olsa bile hakim, bu giderlerin yine aynı şekilde karşılanmasına karar verebilir

Babalık davasında manevi tazminat talep edilebilir.Lakin yüksek mahkeme kararına göre böyle bir talepte buluna bilmek için evlenme vaadinin olması ve bu aşamada hamile kalması gerekmektedir.

Aksi taktirde annenin nafaka dışında babadan maddi ve manevi tazminat talebinde bulunma yetkisi bulunmamaktadır.

Her çocuk anne ve babasının kimliğini bilme hakkına sahiptir.ve Yasal haklarını kullanma yetkisinede. Bu dünyaya faydalı mutlu çocuklar getirip yetiştirmek biz breylerin görevidir.

Babalık davası hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. Sorulan sorulara verilen cevaplar Avukat müvekkil ilişkisini doğurmaz, Sitemiz tamamen ücretsiz Hukuki Destek vermek, Kişilerin avukatlar ile görüşmeden önce dava süreçleri hakkında bilgi edinmelerini iş ve işlemlerini hızlandırmak amacıyla ücretsiz hizmet vermektedir.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • hay ey
    2 sene önce
    0 0

    Merhaba; Ben Kibrista yaşıyorum, mayıs 2019 tarihinde bir evlilik yaptım. biz evlenmeden önceki süreçte esimin tek gecelik iliskisinden bir çocuğu oldugunu öğrendik. esim biz tanışmadan 5-6 ay kadar önce kibrista üniversite öğrencisi turkiyeli bir kadınla tek gecelik bir iliski yasamış, akabinde 2 ay sonra kadın esime tekrar ulaşıp hamile oldugunu bildirmiş. esim bu çocuğu kesinlikle istemediğini söylemiş, kadin ise çocuğu aldiracagini söylemiş. esim konunun uzerinde durmuş, çocuğu aldırması icin destek olacagini söylemiş ama sonra kadin bir anda ortadan kaybolup cocuk doğduktan sonra ortaya cikmis. biz ağustos 2018 de nisanlanmadan 1 hafta kadar önce ilgili kadının akrabaları tarafından esim aranmis, kadının dogum yaptigini ve çocuğun esime ait oldugu söylenmiş, esim inanmadigi icin dna testi yapması sonucunda çocuğun kendinden oldugunu öğrenmiştir. kadının pek tekin olmayan aile bireyleri tarafından tehdit edilerek, çocuğu kendi nüfusuna almak zorunda birakilmistir. kadının ve ailesinin talebi sadece esimin çocuğu nüfusuna geçirmesi istedigidir. pasaportunu cikarip turkiyeye gideceğini ve esimden maddi manevi hicbirsey talep edilmeyecegi söylenmiştir. sonuc olarak esim çocuğu nüfusuna almistir ve o zamandan sonra karşı tarafla hiç iletişimimiz olmamistir. cocuk takribi 2bucuk yasindadir ve bize geçtiğimiz hafta kadin ankarali olduğu icin ankaradan nafaka davası acilmistir. dava dilekçesinde esimle çok mutlu bir ilislikeri olduğu, kadının hamile kalmasından ikisininde çok mutlu olduğunu, daha sonra esimin psikolojik sikintilar çektiği icin kadindan biraz uzaklaşıp sonra da benimle tanisip onları ortada biraktigi gibi ispatlanamayacak ve aksini bizim ispat edebilecegimiz yalan beyanlar bulunmaktadır. ilgili kadin esimden ayda 20bin tl nafaka ve geriye donuk harcamaları icin 35bin tl talep etmektedir, gerekçesi ise esimin çok zengin olduğu düşüncesidir çünkü esimi aslen tanımamaktadır. şahsıma ait sosyal medya hesabımdan esimle gittiğimiz yurt disi seyahatlerini kanıt olarak mahkemeye sunup, esimin mal ve parasına akıllıca harcama yapmayıp, har vurup harman savurduğu iddası ile çocuğunun gelecegi icin tedbir aldırma cabasındadır. benim ailem tarafından karşılanan harcamalarimizi esim tarafından yapildigi sanrisiyla bize ütopik bir nafaka davası acilmistir. bahsi gecen cocuk esim tarafından Kktc vatandaşı olarak nüfusuna geçirilmiş, ve esim de Kktc vatandasidir. davacı bize davayı ankaradan acmis ve su an tebliğ ettirme cabasındadır. sizden bana fikir vermenizi, turkiye hukukuna Gore bizi neler beklediğini, karşı dava imkanimizi veya soybagi reddi imkanimizin olup olmadigini öğrenmek istiyorum. kadin hukuk öğrencisi olduğu icin tum yasal boşluklara hakimdir diye düşünüyorum. esime karşı yapılan çıkar projesi durumundan kurtulma sansimiz, veya yapabileceğimiz, önerdiğiniz herhangi birsey varsa çok sevinirim. simdiden teşekkürler, keyifli hafta sonları.

Sıradaki haber:

Eposta ve Sosyal Medya Hesabı Çalma ve Şifre Kırma Suçu