h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Sağlık
  • Bayramda dikkat…aşırı şeker tüketimi sertleşme bozukluğu nedeni

Bayramda dikkat…aşırı şeker tüketimi sertleşme bozukluğu nedeni

Bayramda dikkat…aşırı şeker tüketimi sertleşme bozukluğu nedeni
0

BEĞENDİM

Çok tüketilen şekerin cinsel hayatı olumsuz etkilediğini söyleyen Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, yaklaşan Ramazan Bayramı‘nda dikkatli olunmasını önerdi. Dünyada yaklaşık 300 milyon diyabet hastası olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hattat, “Diyabet, cinsel bölgeye kan taşıyan ve sertleşmeyi sağlayan damarları olumsuz etkileyerek, sertleşme bozukluğuna neden oluyor. Diyabetli erkeklerde sertleşme sorunu görülme riski başkalarına nazaran 3 kat artıyor” dedi.

Ramazan Bayramı’na kısa bir mühlet kaldı. Hattat Klinik’ten Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, bayramda tatlı tüketiminin arttığına dikkat çekerek, beraberinde gelişen şeker hastalığının neden olduğu cinsel sıhhat sıkıntıları hakkında bilgi verdi.

TÜRKİYE 3 BUÇUK MİLYON DİYABETLİ VAR

Fazlam tüketilen şekerin, diyabete neden olduğunu belirten Prof. Dr. Hattat, 2009 yılı bilgilerine nazaran, dünya genelinde 300 milyon diyabet hastası bulunduğunu aktardı. Bu sayının 2030 yılında 400 milyonu geçmesinin beklendiğini söz eden Prof. Dr. Hattat, “Türkiye’de ise 3 buçuk milyon şeker hastası ve bir bu kadar daha ön-diyabet hadisesi olduğu iddia ediliyor.  Şeker hastalığı görme kusurlarından, böbrek meselelerine, kalp-damar rahatsızlıklarından, hudut sistemi sorunlarına, sertleşme bozukluğuna kadar birçok sıhhat sorununa neden oluyor. Hayat mühletini de kısaltıyor” diye konuştu.

ŞEKER DAMARI VE HUDUTLARI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Şeker hastalığının iki ana sistemi olumsuz etkileyerek sertleşme bozukluğuna neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hattat, “Öncelikle cinsel bölgeye kan taşıyan ve sertleşmeyi sağlayan damarlar etkileniyor. Sertleşme fonksiyonunda vazife alan sonlar de hasar görebiliyor. Böylelikle diyabeti olan erkeklerin yüzde 50-70’i sertleşme problemine yatkın hale geliyor. Diyabetli erkeklerde sertleşme sorunu görülme riski başkalarına nazaran 3 kat artıyor.  Şeker hastalığı tanısı konulduktan yaklaşık 10 yıl sonra da hastaların yarısında sertleşme sorunu görülüyor. Şeker hastalığı, testosteron hormonunu da düşürebiliyor.  Bu durumda cinsel isteksizliğe eşlik eden sertleşme sorunu görülüyor” sözlerini kullandı.

Prof. Dr. Hattat, “Tüm bunların yanında orgazm hissinde azalma, haz alamama, mesaneye gerçek geri boşalma yahut gecikmiş boşalma sorunları de sıklaşıyor. Ayrıyeten idrar yolu enfeksiyonu riski arttığından, prostat enfeksiyonu riski de yükseliyor. Bunlar da idrar problemlerine ve tekrar dolaylı olarak cinsel sorunlara yol açıyor. Ayrıyeten, peniste eğrilme, bükülmeler, hal bozuklukları, Peyroni hastalığı (penis eğriliği) ve ağrı da görülebiliyor” dedi.

BEDENİN VERDİĞİ İHTARLARI DİKKATE ALIN

Kalp rahatsızlıklarının oluşabileceğini hatta vefat riskinin arttığını vurgulayan Prof. Dr. Halim Hattat, “Cinsel bölgede kan damarları ve hudutlar çok küçük olduğundan, yüksek şekerin yarattığı tahribat büyük damar ve hudut problemlerinden evvel bu bölgede ortaya çıkabiliyor. Bu da sıhhat için kıymetli bir ihtar alarmı haline geliyor. Şeker hastası olup, sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde kalp hastalıklarından mevt oranı tam iki kat artıyor.  Bu nedenle şu anda dünyada sertleşme sorunu yaşayan erkekler diyabet ve kalp hastalığı adayı sayılıyor” diye konuştu.

TEDAVİ PROSEDÜRLERİ

Şeker hastalığının etkilediği şahıslara uygulanan tedavi usullerini anlatan Prof. Dr. Hattat, “Şeker hastalığının hangi cinsel sıkıntılara yol açtığının anlaşılması teşhis ve tedavide birinci adımı oluşturuyor. Tüm bunların sonucunda bir tedavi planı oluşturuluyor. Ömür şekli değişimleri ile diyabeti yüzde 40-50 oranında azaltmak yahut geciktirmek mümkün oluyor. Kan şekeri denetimi, makûs beslenme ve fizikî hareketsizlik üzere risklerin azaltılması cinsel sıhhat için de kollayıcı kabul ediliyor. Daha sonra cinsel sorunun tipi ve nedenine nazaran bir tedavi uygulanıyor.  Sertleşme ilaçları, enjeksiyonlar, şok dalga tedavisi, hormon yerine koyma tedavileri kullanılabiliyor. Çok ileri ve öteki tedavilere karşılık alınamayan hadiselerde penis protezler de uygulanabiliyor. Özel şok dalgaları ile cinsel bölge damarları ve hudutlarının yapısı güzelleştiriliyor. Bilhassa damar problemleri olan, diyabet-yüksek tansiyonu bulunan, sigara içen erkekler için cinsel bölge damar yapısının bu halde korunması ve geliştirilmesi uzun yıllar boyunca tesirli bir sonuç veriyor” sözlerini kullandı.

KADINLARDI DA OLUMSUZ ETKİLİYOR

Şeker hastalığının yalnızca erkekleri değil bayanları da olumsuz etkilediğini belirten Prof. Dr. Hattat, “Kadınlarda cinsel uyarılmada zorlanma yahut gecikme, orgazm sorunu, cinsellikten alınan keyifte azalma üzere şikayetlere neden olabiliyor. İlerleyen periyotta ağrı oluşabiliyor.  Cinsellik keyif vermediği için istek azalabiliyor. Ayrıyeten diyabette vajinal enfeksiyonlar ve idrar yolu enfeksiyonları da sıklaşabiliyor. Hasta kendini yorgun ve halsiz hissediyorsa cinsellikten uzak durabiliyor. Genelde cinsel meseleler bayanlarda ruhsal zannedildiğinden bu sıkıntıların diyabetten kaynaklanabileceği akla gelmiyor. Hem hasta hem de partneri cinsellikte meydana gelen bu değişimden etkileniyor, hatta ilgi meseleleri yaşamaya başlıyor.  Bu durumda kesinlikle bir uzmana başvurulmasını öneriyoruz. Bayanlardaki şeker hastalığında da kilo denetimi, kan şekeri istikrarı, sistemli idman üzere hayat üslubu düzenlemeleri yapılması büyük ehemmiyet taşıyor.  Cinsel uyarılmayı kolaylaştıracak idmanlar, cinsel bölgeye kan akışını arttıracak dayanaklar, kas çalışmaları ve birliktelik teknikleri verilebiliyor” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Uzmanından değerli ikaz: Potasyum içeren tuzlara dikkat