h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Genel
  • Gündem
  • Bilim Heyeti üyesinden çarpıcı mutant virüs değerlendirmesi: Yayılımı Vuhan’dakine nazaran çok daha süratli

Bilim Heyeti üyesinden çarpıcı mutant virüs değerlendirmesi: Yayılımı Vuhan’dakine nazaran çok daha süratli

Bilim Heyeti üyesinden çarpıcı mutant virüs değerlendirmesi: Yayılımı Vuhan’dakine nazaran çok daha süratli
0

BEĞENDİM

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, mutasyonlu virüsün şu ana kadar Türkiye‘de 33 ile yayıldığını söyledi.

“YARIN DİĞER BİR SAYIYLA KARŞILAŞABİLİRİZ”

Akın, “Öyle bir mutantla karşılaştık ki yayılımı Vuhan’dan dünyaya dağılan virüse nazaran çok süratli. 33 vilayette biz saptadık fakat Türkiye’nin tüm vilayetlerinde bunu saptamak için çalışma sürdürülüyor. Yarın bir diğer sayıyla karşılaşabiliriz. Bu yayılıyor. Zira şehirlerarası ulaşımda durma yok. Herkes tekrar eşe, dosta, akrabaya ziyaretlerini yapıyor. Toplumsal hedefli ziyaretler olduğu için vilayetler ortası geçiş oluyor ve çok süratli bir biçimde yayılacağını görüyoruz. İngiltere örneğini biliyorum; İngiltere’de yaklaşık 5 hafta sonunda saptanan tüm virüslerin yüzde 70’i bu mutant virüs oldu. Yani çok süratli yaylıyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Levent Akın

“KONTROL EDEMEDİĞİMİZ YENİ MUTANT HADİSELERİ ARTIYOR”

Akın, mutant virüsün hastalık şiddetinde bir değişiklik yapmadığına dikkat çekerek, “Hastalığın şiddeti değişmiyor; lakin yüzde 1 mevt varsa 100 şahıstan 1’ini kaybedebilirsiniz, fakat olay sayısı 100 bin olursa bin kişiyi kaybedersiniz; onun için de vefat sayısının artmasından, ağır bakımlara yüklenilmesinden bir modül tedirginiz. Şu an yük taşınıyor. Zira hadise sayısı denetim edilebilir ölçüde; fakat denetim edemediğimiz yeni mutant hadiseleri artıyor. Bunu denetim etmek için uğraş harcamak lazım. Burada devlete iş düşüyor, idarelere iş düşüyor; lakin vatandaşa da iş düşüyor. Yani bizlere tekliflere katılarak tüm toplumun korona belasından korunmasında yardımcı olması lazım bireylerin” sözlerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN ŞU ANDA TARAF DEĞİŞİMİNE GEREKSİNİMİ YOK”

Akın, mutasyonlu virüsle enfekte olmuş ve hastaneye yatmış bir kişinin, yeniden koronavirüslü bir kişi ile yan yana yatırılmadığını söyleyerek, “O farklı bir yerde yatıyor. Hastane seviyesinde bu tedbir var. Tedavi modelinde bir değişiklik yok, tıpkı tedaviyi uyguluyoruz. Vatandaşlarımızın maske, ara ve hijyen kurallarına uyacağını düşündüğümüz için toplumda özel bir değişiklik yapmadık. Fakat virüsün yarattığı yük ile elde ettiğimiz birtakım bilgilere nazaran oynama yapılabilir. Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Biraz daha takip ediyoruz; zira tıpkı halde İngiltere’yi ya da bir diğer ülkeyi de takip durumundayız. Danimarka’nın, Almanya’nın çeşitli kahırlar var, Hollanda epey problemde. Bunları da takip ediyoruz. Mahallî bilgileri de kullanarak, tahminen ileride bu korunma tedbirleri ile ilgili kimi tekliflerde bulunabiliriz. İngiltere çok sıkı tedbirler alarak, olay sayısını önemli olarak düşürdü. Demek ki sıkı tedbirlere muhtaçlık olabilir. Bugün için Türkiye’de bunlar takip edilen durumalardır. Türkiye’nin şu anda rastgele bir istikamet değiştirmeye muhtaçlığı yok. Ancak dediğim üzere bunu bugünden söylüyoruz. Yarından sonraki sayılar neler düşündürür bilmiyoruz” dedi.

“2021’DE ÇOK FAZLA RAHATLAYACAĞIMIZI DÜŞÜNMEMEK LAZIM”

Aşılama çalışmalarıyla birlikte biraz rahatlama olabileceğini vurgulayan Akın, kelamlarını şu formda sürdürdü: “İki doz aşılanan nüfus yüzde 65-70’lere ulaştığı vakit oldukça rahatlamış olacağız. Lakin bu ortada virüs de boş durmuyor. Virüs de kendi hayatını sürdürmesi için vakit zaman yeni mutantları ortaya çıkarıyor ve bu yeni mutantların topluma yayılmasıyla tekrar ataklar yapıyor. Karşılıklı bir satranç gayreti üzere düşünün. İki taraf da atılım yapıyor. Fakat aşılamayla hiç olmazsa, hastalanmaları görürüz; lakin ağır olaylar ve vefatları daha az göreceğiz üzere bir niyetim var. 2’nci doz aşıyı almış nüfus yüzde 65-70’ler olursa bu da yaklaşık 50 milyon bireye denk geliyor, 50 milyon şahsa 2 doz aşı yapmış olursak, bir ara almış oluruz. Bu rahatlayacağız manasına gelmiyor; zira aşı olursanız, yeniden maske, ara, hijyeni müdafaanız lazım. Şu anda süratli bir formda aşımızı tamamlayalım. Mayıs, Haziran, Temmuz ayına yanlışsız bir rahatlama olabilir. Hem insanların sokağa çıkması hem de bağışıklanmış kişi sayısının artmasına bağlı olarak biraz daha rahatlayabiliriz; fakat 2021’de çok fazla rahatlayacağımızı düşünmemek lazım.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Gizem KARADAĞ

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Halk diken üstünde! İçinde insan kalıntılarının olduğu 18 çanta bulundu