h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Borges Sekseninde: Sohbetler kitabında müellifin hayat fikirleri

Borges Sekseninde: Sohbetler kitabında müellifin hayat fikirleri
0

BEĞENDİM

.Çevirmen, muharrir Celâl Üster’in Türkçeye kazandırdığı Borges Sekseninde: Sohbetler kitabı, isminden da anlaşılabileceği üzere çağının, hatta tüm çağların en usta edebiyatçılarından Jorge Luis Borges’in seksenlerindeyken yaptığı sohbetleri, verdiği söyleşileri içeriyor.

Derlemede Borges’in yaşama, vefata, edebiyata, sanata, seyahate ve daha birçok bahislere dair kendine has kanılarını, o kendine has üslubuyla lisana getirmesine şahit oluyoruz.

Çağının en büyük edebiyatçılarından Jorge Luis Borges, hikaye, şiir, deneme üzere tiplerin sonlarını bulanıklaştıran bir muharrir. Yaşama, vefata, edebiyata, sanata, seyahate ve daha birçok hususlara değindiği bu sohbetlerde de söyleşi kalıbına sığmayı reddediyor.

HER AN ÖLECEĞİM DUYGUSU

“Seksen yaşında olduğumun kuşkusuz farkındayım. Her an ölebileceğimi umuyorum lakin yaşamayı sürdürmekten, hayal kurmak benim işim olduğuna nazaran hayal kurmayı sürdürmekten öteki ne gelir elimden? Durmadan hayal kurmalıyım, sonra da o hayaller sözcüklere dönüşmeli, ben de o sözcüklerle boğuşmalı, onlarla elimden gelenin en düzgününü ya da en kötüsünü ortaya koymalıyım.”


Jorge Luis Borges

JULİO CORTAZAR’LA TANIŞMASI

Sorulardan birine, bir öteki büyük Arjantinli müellif Julio Cortázar’la nasıl tanıştığı sorusuna verdiği cevap, hem Borges’in kişiliğinin hem de kitapta karşımıza çıkan beğenilen sürprizlerin hoş bir örneği.

“CORTAZAR’IN BİRİNCİ YAYINCISIYIM”

DİNLEYİCİ: Julio Cortázar hakkında ne düşünüyorsunuz?

BORGES: “Cortázar’ı hatırlıyorum. Otuz yıl kadar evvel küçük ve nerdeyse saklı bir mecmuanın yayın direktörlüğünü yapıyordum; Cortázar bana bir hikaye getirdi ve hikaye hakkındaki niyetimi öğrenmek istedi. Ben de, “On gün sonra gel,” dedim. Daha bir hafta olmamıştı ki geldi. Ona hikayenin basılacağını, kız kardeşimin de illüstrasyonlarını yapmakta olduğunu söyledim. “Casa Tomada”, “Ele Geçirilen Ev” isimli o hikaye çok hoş bir hikayeydi ancak öbür bir şey okumadım Cortázar’dan. Bir daha da görmedim onu. Bir sefer Paris’te karşılaştık, bana dergiye gelişini hatırlattı, hepsi bu. Bakın, ben yaşlı ve körüm, çağdaşlarımı okumuyorum. Fakat o hoş hikayeyi ve kız kardeşimin yaptığı illüstrasyonları hatırlıyorum. Cortázar’ın Buenos Aires’te birinci sefer bir hikayesi yayımlanıyordu. Ben onun birinci yayıncısıydım”.


Julio Cortázar

Ergül Tosun

Kitap sayfası için bağlantı:

[email protected]

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Halide Edip Adıvar’dan altın bedelinde okuma teklifleri