h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Emmanuel Macron’un ‘Fransa İslamı’ projesinde dikkat çeken detay

Emmanuel Macron’un ‘Fransa İslamı’ projesinde dikkat çeken detay
0

BEĞENDİM

Fransa’da Müslüman toplumu maksat alan kelamda “Fransa İslamı” isimli proje tekrar gündeme geldi.

Tüzüğün ismi birinci olarak “Ulusal İmamlar Kurulu Prensipler Tüzüğü” biçiminde belirlendi fakat daha sonra “Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü” biçiminde değiştirildi.

TÜRK TOPLUMU SKANDAL TÜZÜĞE İMZA ATMADI

Fransa İslam Kurulu (CFCM) tarafından hazırlanan ve Müslümanları dünyadaki gelişmelerden koparmayı amaçlayan tüzüğü çok sayıda Müslüman sivil toplum kuruluşu imzalarken, Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Uyum Komitesi (CCMTF) ve Fransa İslam Toplumu Ulusal Görüş (CIMG) tüzüğe imza atmayı reddetti.

“BAŞKA YERLERDEKİ ÇATIŞMALAR KONUŞULAMAZ”

Tüzüğün 6’ıncı unsuru, tüm Müslümanları ilgilendiren ve bir örneği son günlerde Mescid-i Aksa’da yaşanan İsrail saldırganlığına karşı sesini yükseltmek isteyen Fransa’daki Müslümanları baskı altına almayı hedefliyor.

Kelam konusu husus, “İbadet yerlerinin siyasi konuşmalar yayınlamasına yahut dünyanın öbür yerlerinde meydana gelen çatışmaları ima etmesine müsaade vermeyiz. Camilerimiz ve ibadethanelerimiz ibadet ve pahaların aktarılması için ayrılmıştır.” diyor.

MÜSLÜMANLAR ÜZERİNDE SİSTEMATİK BASKI

Fransa’da yaşayan Müslümanlar, bazı Müslüman kuruluş tarafından imzalanarak Cumhurbaşkanı Macron’a sunulan dokümanın sistematik baskı ögesi olduğuna dikkat çekiyor.

Evrakla asıl hedeflenen noktanın, Fransa’daki Müslümanları dünyanın öbür bölgelerinde yaşanan ve bilhassa Müslümanları yakından ilgilendiren olaylara kayıtsız bırakmak olduğu lisana getiriliyor.

PARİS İDARESİNİN “FRANSA İSLAMI” PROJESİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2 Ekim’de “Cumhuriyet Bedellerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” yasa tasarısını gündeme getirdi.

Ülkedeki cami, imam ve Müslümanları kontrol altına almayı amaçlayan tasarı çerçevesinde, Fransa İslam Konseyi’nde Ulusal İmamlar Kurulu kurulması ve ülkede yaşayan Müslüman temsilcilerin “ortak İslami anlayış” oluşturmaları istenmişti.

Geçtiğimiz ocak ayında Fransa’daki Müslüman temsilcilerle bir ortaya gelen Macron, “Fransa İslamı” projesine ait tüzüğün imzalanmasını talep etmişti. Lakin Macron’un talebi, İslam’a terslik oluşturduğu gerekçesiyle birçok temsilci tarafından reddedilmişti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İsrail askerinin karşıt kelepçe taktığı Filistinli müzisyen, sorduğu sorularla gündem oldu