h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

George Floyd davasında yeni gelişme (Yeniden yargılama istedi)

George Floyd davasında yeni gelişme (Yeniden yargılama istedi)
0

BEĞENDİM

ABD’de siyahi Goerge Floyd’u öldürmekten hatalı bulunan eski polis Derek Chauvin, “adil yargılanmadığını” savunarak tekrar yargılama talebinde bulundu.

Chauvin’in avukatı Eric Nelson, müvekkilinin tekrar yargılanması için mahkemeye müracaatta bulundu.

Lenson, Chauvin’in “adil yargılanmadığı, savcılığının ve heyetin misyonunu berbata kullandığı, duruşma esnasında kusurlar yapıldığı ve hukuka alışılmamış bir karar verildiği” münasebetleriyle müvekkilinin tekrar yargılanmasını talep etti.

Chauvin’in yargılandığı davada heyetlerden birinin, medyaya yansıyan fotoğrafında “Black Lives Matter” (Siyahların Hayatı Değerlidir) yazılı şapka takması, bu kişinin heyet olarak tarafsız olup olmadığı tartışmalarına neden olmuştu.

Chauvin davasındaki 12 heyetten biri olan 31 yaşındaki Brandon Mitchell’ın, üzerinde “Dizinizi boynumuzdan çekin” yazılı tişört giydiği ve “Siyahların Hayatı Değerlidir” yazılı şapka taktığı fotoğrafının akabinde hukukçular ortasında tarafsızlık tartışması başlamıştı.

Brandon Mitchell isimli heyet, Star Tribune gazetesine yaptığı açıklamada, kelam konusu fotoğrafının geçen yıl ağustosta ABD’de siyahların hakları için uğraş eden Martin Luther King’i anma merasiminden bir kare olduğunu, fotoğrafın George Floyd protestolarında çekilmediğini savunmuştu.

Minneapolis’teki Hennepin Bölge Mahkemesinde 4 haftadır devam eden yargılamada, dün 12 kişilik heyet, kendisine yöneltilen 2. ve 3. dereceden cinayet ile 2. dereceden adam öldürmek suçlamalarının tümünden Chauvin’i hatalı bulmuştu.

Kararın okunmasının çabucak akabinde hakkındaki 1 milyon dolarlık kefalet kaldırılan Chauvin, tutuklanarak cezaevine götürülmüştü.

GEORGE FLOYD’UN MEVTİ

Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde, siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs 2020’de dolandırıcılık kuşkusuyla gözaltına alındığı sırada, 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin’in 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna bastırması nedeniyle dakikalarca “nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sıhhat gruplarınca kaldırıldığı hastanede öldüğü belirtilmiş, olayla ilgili imajlar, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve şiddetli protestolara neden olmuştu.

Floyd’un vefatına neden olmakla suçlanan Chauvin, olaydan 4 gün sonra gözaltına alınmış, hakkında 2. ve 3. dereceden cinayet ve 2. dereceden adam öldürme suçlamalarıyla dava açılarak tutuklanmıştı.

Chauvin, 29 Mayıs 2020’den beri tutuklu bulunduğu Oak Park Heights’teki hapishaneden 10 Temmuz 2020’de, 1 milyon dolar kefaletle hür bırakılmıştı.

Floyd’un vefatında kusurlu bulunan öbür 3 eski polis memuru da daha evvel 750 bin dolar fiyatındaki kefalet bedelini ödemeleri üzerine tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti.

Kelam konusu 3 eski polisin, haklarındaki cinayet ve adam öldürme aksiyonuna yardım ve yataklık suçlamalarından yargılanmasına, ağustos ayında başlanması bekleniyor.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Pentagon’a ‘UFO’ incelemesi (Başmüfettişlikten açıklama)