h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Halide Edip Adıvar’dan altın bedelinde okuma teklifleri

Halide Edip Adıvar’dan altın bedelinde okuma teklifleri
0

BEĞENDİM

Türk edebiyatının ve cumhuriyet devrinin güçlü bayan muharrirlerinin balında gelen Halide Edip Adıvar, genç okurlara, yazıcılara tavsiyelerde bulunmuş. Müellifin, gençlere Tanzimat edebiyatından kitap tavsiye etmemesi ise bir oldukça ilgin.

Müellifin son yayımlanan Halka Yanlışsız kitabı da Büyük Mecmua ve Yedigün mecmualarında yayımladığı yazıları bir ortaya getiriyor.

Kültürden siyasete birçok hususun işlendiği yazılarda Halide Edib, bizlere yakın tarihimize dair değerli detaylar anlatıyor.

GENÇ YAZICILARA DAİR..

15 Şubat ve 22 Şubat 1938 tarihlerinde Yedigün’de yayımlanan iki kısımlı “Genç Yazıcılara Dair” yazısında ise enteresan bir bahis açıyor. Genç bir müellifin sorduğu üç sorunun karşılıklarından oluşan bu yazılarda Halide Edib, genç müelliflere kıymetli tavsiyeler veriyor.

DÜNYA EDEBİYATINA İLGİ

Dünya edebiyatını çok güzel bilen ve takip eden bir müellif olmasına karşın son soruya, “Türkçe veya ecnebi lisanlarda hangi yapıtları en çok bir genç muharrire tavsiye edersiniz?” sorusuna da karşılık veriyor.


Halide Edip

İşte muharririn teklifleri..

HALK MASALLARI…

“Bütün halk masalları; yani Âşık Kerem, Leyla ve Mecnun, Aslı ile Kerem vesaire. Divan edebiyatının bir kısmı: yani Fuzulî, Galip Dede, Nedim hatta biraz Nef’î.  Bizde yeni ile eski ortasında belirip çabuk geçen Vasıf Enderunî üzere natüralist mektep edebiyatı. Âşık Paşa’dan başlayarak Cevdet Paşa’ya kadar gelen bütün tarihleri, özellikle Naima’yı.”


“TANZİMAT EDEBİYATINDAN TAVSİYE ETMİYORUM”

“Tanzimat edebiyatından bir şey tavsiye etmiyorum zira bu edebiyatı liseler ve üniversitenin temelli bir surette talebeye okuttuğunu farz ediyorum. Mektep hayatı geçtikten sonra okuyacağı muharriri her romancı kendi zevkine ve muhtaçlığına nazaran tespit eder. Garp edebiyatında okunacak kitaplara gelince, bu da Türk romancısının zevkine nazaran değişir. Umumiyetle söylenecek şey, bugün sayısı gitgide artan ve kökleri eski harslarda fikir ve sanat cereyanlarını her romancının takip etmesi lazımdır.”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için irtibat:

[email protected]

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ayın yayınevinden öne çıkanlar