h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Genel
  • İçişleri Bakanlığı tam kapanma ile ilgili merak edilenleri yanıtladı

İçişleri Bakanlığı tam kapanma ile ilgili merak edilenleri yanıtladı

İçişleri Bakanlığı tam kapanma ile ilgili merak edilenleri yanıtladı
0

BEĞENDİM

İçişleri Bakanlığı 29 Nisan’da başlayan ve 17 Mayıs’a kadar sürecek tam kapanma süreciyle ilgili merak edilen kimi hususlara açıklık getirdi.

Bakanlık, kapanma periyodunda nerelerin açık olduğu, emeklilerin maaş ödemelerinin nasıl yapılacağı, seyahat müsaadesi ve kimlerin muaf tutulacağıyla ilgili merak edilenleri tek tek anlattı.

İşte vatandaşların tam kapanmayla ilgili merak ettiği sorular ve karşılıkları:

SİGORTA ACENTALARI VE EKSPERLERİ SOKAĞA ÇIKMA VE SEYAHAT KISITLAMASINDAN MUAF MI?

“Sigorta acentaları tam kapanma devrinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup faaliyetlerine orta vermeleri gerekmektedir. Tam kapanma periyodu içerisinde sigorta eksperleri yalnızca bir kaza durumunda ilgili ana sigorta şirketince vazife dokümanı düzenlenmesi ve hasar güzergahı/zamanı ile hudutlu kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacaktır. Bu kapsamda hasarla ilgili olarak sokağa çıkacak olan sigorta eksperlerinin, kontrollerde ana sigorta şirketlerince düzenlenen görevlendirme dokümanı ve kurumsal kimlik kartını ibraz etmeleri gerekmektedir.

Ana sigorta şirketleri tarafından bu kapsamda düzenlenen görevlendirme dokümanlarının bir örneği eş vakitli olarak Valilik/Kaymakamlıklar vasıtasıyla ilgili kolluk ünitelerine gönderilecektir.”

“TARIMSAL ARAÇLARIN BAKIM ATÖLYELERİ VE OTO TAMİRCİLERİ KISITLAMADAN MUAF MI?”

“Tarımsal araçların tamir bakım atölyeleri ile oto tamircileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf değildir. Tam kapanma devrinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması mühletince ziraî üretim faaliyetlerinde kullanılan araçların tamir ve bakımlarını yerine getiren tamir ve bakım atölyeleri ile oto tamircileri kapalı tutulacaktır. Fakat üretim faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından zarurî durumların oluşması halinde bu işyerleri, kısa vadeli ve ilgili arızanın giderilmesi gayesiyle kaymakamlığın/kolluğun bilgisi dahilinde süreksiz olarak açılabilecek, davet üzerine ve yalnızca bahse husus arızanın giderilmesine yönelik hizmet sunabileceklerdir.

Bu hizmeti sunmak emeliyle işyerlerine gelmek durumunda olan misyonlu bireyler, yalnızca bu faaliyetlerle hudutlu olmak ve güzergah/zamanla uyumlu olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından süreksiz olarak muaf olacaklardır.”

MAAŞ VE İKRAMİYELER İÇİN EMEKLİLER BANKALARA GİDEBİLECEK Mİ?

“Tam kapanma periyodu içerisinde 3-15 Mayıs 2021 tarihleri ortasında yapılacak olan emekli maaş ve ikramiyeleri ile öteki maaş/aylık/ücret ödemeleri; Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanacak takvim ve mühletlere uyulmak, TC Kimlik numarası yahut başka yollara nazaran açıklanacak olan takvim ve müddetler içerisinde kendi kümesine denk gelen müddette kullanmak, maaş ödemesinin yapılacağı bankanın ikametine en yakın şubesine gidip gelinmek, güzergah ve vakit kuralına uygun davranılmak, kaydıyla bu kapsamda bulunan vatandaşlarımızın, banka şubeleri ve atm’lere gidiş-gelişleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

Vatandaşlarımızın bu muafiyeti bankanın ikametine en yakın şubesine en kısa müddette geliş-gidiş yapmak için kullanmaları büyük değer taşınmaktadır. Maaş/aylık/ücret yahut ikramiye ödemeleri sırasında fiziki aralık kuralı başta olmak üzere salgınla çaba önlemlerine ters imajların oluşmaması için mülki yönetim amirlerinin uyumunda banka idarelerince gerekli gerekli önlemler alınması, açık bulundurulacak şube ve çalıştırılacak işçi sayısının artırılması gerekmektedir. Ağırlaşmanın önüne geçilebilmesi maksadıyla bu devirde banka şubeleri açılış-kapanış saatlerinde esnemeye gidilebilecektir.”


“ENGELLİ VE YAŞLI AYLIKLARI İLE TOPLUMSAL DAYANAK ÖDEMELERİ NASIL ULAŞTIRILACAK?”

“Tam kapanma periyodu içerisinde 5-10 mayıs tarihleri ortasında yapılacak olan gerek engelli ve yaşlı aylıkları gerekse toplumsal dayanak ödemelerinin salgınla uğraş şartlarına uygun formda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, PTT Genel Müdürlüğü ve Valiliklerimizle yapılan görüşmeler sonucunda PTT kart sahipleri ve banka hesaplarına aktarılacaklar olanlar hariç olmak üzere; engelli ve yaşlı aylığında 867.242, toplumsal takviye ödemesinde ise 765.852, hak sahibinin ödemelerinin meskenlerinde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmış ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca kamuoyu ile paylaşılmıştır.

5-10 Mayıs tarihleri ortasında gerçekleştirilecek engelli ve yaşlı aylıkları ile toplumsal takviye ödemeleri kapsamında; PTT kartına ya da İban numarasına gönderilecek olanların haricindeki toplam 1.633.094 hak sahibinin ödemeleri; valilerimizin uyumunda ve Vefa toplumsal takviye kümeleri bünyesinde, PTT dağıtıcıları, kolluk vazifelileri ve öbür kamupersoneli aracılığıyla hak sahiplerine ikametlerinde teslim formunda yapılacaktır.”

SOKAK HAYVANLARINI BESLEYECEK OLANLAR KISITLAMADAN MUAF MI?

“Tam kapanma devrinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması müddetince sokak hayvanlarını besleyecek olan vatandaşlarımıza mülki makamlar ile kolluk ünitelerince gerekli kolaylıklar sağlanacaktır.

Sokak hayvanlarını besleyecek olanlar; ikametleri ile besleme noktaları ortasındaki güzergahla hudutlu kalmak, yapılacak besleme faaliyetini karşılayabilecek taban kişi kapsamında kalmak, kolluk kuvvetlerince yapılacak kontrollerde hayvan besleme faaliyetine dair aktüel fotoğraf/video çekimi imgelerini sunmak yahut sokak hayvanlarını beslemek için götürdükleri gereçleri göstermek üzere kurallara uymak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde ayrıyeten rastgele bir evrak ibrazına gerek kalmaksızın faaliyette bulunabileceklerdir.”

TURKUAZ BASIN KARTI SAHİBİ BASIN MENSUPLARI KISITLAMALARA TABİ MİDİR?

“Yürüttükleri kamusal misyonun ivediliği göz önünde bulundurularak turkuaz basın kartı sahibi olan basın mensupları kurumsal kimlik kartlarını ibraz etmek kaydıyla sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamasına tabi olmayacaklardır. Gerek kolluk görevlilerince yapılacak kontrollerde gerekse şehirlerarası toplu taşıma araçlarından biletleme etabında turkuaz basın kartı dışında ayrıyeten bir müsaade ya da evrak istenilmeyecektir.”


ARICILIK FAALİYETİNDE BULUNANLARIN SEYAHATLERİ NASIL OLACAK?

“03.04.2021 tarih ve 6202 sayılı Genelgemizde; Gezici arıcılıkla iştigal eden şahısların, şehirlerarası intikale başlamadan evvel başta ulaşım araçları olmak üzere ilgili ekipmanlarını dezenfekte ettirmeleri, kendileri ile ilgili sıhhat denetimlerini yapmış olmaları ve gittikleri yerlerde mümkün olduğunca lokal halkla temas etmemeleri kaydıyla faaliyetlerine kısıtlama getirilmeyeceği belirtilmişti. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sıhhati, Besin ve Yem Kanunu çerçevesinde gezginci arıcılık faaliyetinde bulunan bireylerin vilayetler ortası yer değişiklikleri sırasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden Arı Kayıt Sistemi (AKS) kayıt evrakı ile sevk evrakı almaları gerekmektedir.

Bu doğrultuda gezginci arıcıların, arıcılık faaliyetleri kapsamında yapacakları şehirlerarası seyahatleri sırasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince düzenlenen AKS Kayıt Evrakı ile sevk dokümanının varlığı halinde kolluk kuvvetlerince yapılacak kontrollerde ayrıyeten seyahat müsaade evrakı istenilmeyecektir.

Birebir kent içerisinde arı kovanlarının bulunduğu alanlara gidip gelmek isteyen arıcılara da AKS kayıt dokümanı, güzergah ve vakit denetimi yapılarak müsaade verilecektir.”

AT SAHİPLERİ, ANTRENÇRLER, SEYİSLER VE ÖTEKİ ÇALIŞANLARIN ŞEHİRLERARASI SEYAHATLERİ NASIL OLACAK?

“At yarışları karşılaşmalarının icra edilmesine devam edildiğinden tertibin yürütücüsü olan Türkiye Jokey Kulübü tarafından yalnızca mecburî durumlar için düzenlenecek görevlendirme evrakının ibraz edilmesi kaydıyla at sahipleri, antrenörler ve seyisler, farklı vilayetlerde düzenlenen tertiplere katılmak emeliyle şehirlerarası seyahat yasağından muaf tutulacaktır.

Karşılaşmanın düzenlendiği vakit ve güzergah kısıtlamasına tabi olacak olan Türkiye Jokey Kulübü tarafından düzenlenen görevlendirme evraklarının bir örneği eş vakitli olarak Valilik/Kaymakamlıklar vasıtasıyla ilgili kolluk ünitelerine gönderilecektir.”


0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İtalya’da 23 Ekim’den bu yana en düşük can kaybı