h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Genel
  • Ekonomi
  • İçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelge! Marketlerde birtakım eserlerin satışına kısıtlama getirildi

İçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelge! Marketlerde birtakım eserlerin satışına kısıtlama getirildi

İçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelge! Marketlerde birtakım eserlerin satışına kısıtlama getirildi
0

BEĞENDİM

İçişleri Bakanlığı 81 vilayet valiliğine “Market Tedbirleri” bahisli genelge gönderdi. Genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili yöntem ve asılların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı.

MARKETLERİN AÇIK KALACAĞI SAATLER HATIRLATILDI

Bu kapsamda daha evvel vilayetlere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel besin, ilaç ve paklık eserlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması emeliyle muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşların mecburî temel gereksinimlerini karşılamakla hudutlu olacak formda bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma devrinde 10.00-17.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve üstün marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

ÇOK SAYIDA ESERİN SATIŞINA KISITLAMA GETİRİLDİ

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek emeliyle ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve dal temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan önlemler şu halde sıralandı:

  • Marketlerde (zincir ve harika marketler dahil) vatandaşların mecburî temel gereksinimleri kapsamındaki eserlerin dışında rastgele bir eser satışına müsaade verilmeyecek.
  • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve üstün marketler dahil) temel besin ve paklık eserlerinin yanı sıra yalnızca hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri(parfümeri ve makyaj materyalleri hariç) satılabilecek.
  • Daha evvel getirilen alkollü eser satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve harika marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giysi ve aksesuar, konut dokuması, oto aksesuar, bahçe materyalleri, hırdavat, zücaciye vb. eserlerin satışına müsaade verilmeyecek.

KONTROLLER SIKILAŞTIRILACAK

Bu asıllar doğrultusunda Genel Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci unsurları uyarınca İl/İlçe Genel Hıfzıssıhha Şuraları kararları acilen alınacak. Başta zabıta vazifelileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere kontrol gruplarınca bu konuya ait bildiriler ve denetimler eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada rastgele bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: 17 Mayıs itibarıyla vaka sayıları 5 binin altına inecek