h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Genel
  • İçişleri yanıtladı: Emekliler tam kapanmada maaşlarını nasıl alacak?

İçişleri yanıtladı: Emekliler tam kapanmada maaşlarını nasıl alacak?

İçişleri yanıtladı: Emekliler tam kapanmada maaşlarını nasıl alacak?
0

BEĞENDİM

İçişleri Bakanlığı, tam kapanma süreciyle ilgili sıkça sorulan soruların karşılıklarını internet sitesinde yayımladı.

Sitede yer alan bilgilere nazaran; sigorta acentaları tam kapanma devrinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf değiller. Lakin, sigorta eksperleri yalnızca bir kaza durumunda ilgili ana sigorta şirketince vazife evrakı düzenlenmesi ve hasar güzergahı ve vakti ile sonlu kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacaklar.

Hasarla ilgili olarak sokağa çıkacak olan sigorta eksperlerinin, kontrollerde ana sigorta şirketlerince düzenlenen görevlendirme dokümanı ve kurumsal kimlik kartını ibraz etmeleri gerekecek.

Ana sigorta şirketleri tarafından düzenlenen görevlendirme evraklarının bir örneği eş vakitli olarak valilik yahut kaymakamlıklar vasıtasıyla ilgili kolluk ünitelerine gönderilecek.

OTO TAMİRCİLER KISITLAMADAN MUAF MI?

Ziraî araçların tamir bakım atölyeleri ile oto tamircileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf değil. Tam kapanma periyodunda uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması müddetince ziraî üretim faaliyetlerinde kullanılan araçların tamir ve bakımlarını yerine getiren tamir ve bakım atölyeleri ile oto tamircileri kapalı tutulacak. Fakat üretim faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından zarurî durumların oluşması halinde, kısa müddetli ve ilgili arızanın giderilmesi emeliyle kaymakamlığın ve kolluğun bilgisi dahilinde süreksiz olarak açılabilecek, davet üzerine ve yalnızca bahse bahis arızanın giderilmesine yönelik hizmet sunabilecekler. Bu hizmeti sunmak gayesiyle işyerlerine gelmek durumunda olan vazifeliler, yalnızca bu faaliyetlerle sonlu olmak ve güzergah ile vakitle uyumlu olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından süreksiz olarak muaf olacaklar.

EMEKLİLER MAAŞ ÖDEMESİ İÇİN BANKAYA GİDEBİLECEK Mİ?

Tam kapanma devri içerisinde 3 Mayıs ile 15 Mayıs tarihleri ortasında yapılacak olan emekli maaş ve ikramiyeleri ile öteki maaş/aylık/ücret ödemeleri; Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanacak takvim ve mühletlere uyulmak, TC Kimlik numarası yahut başka adaplara nazaran açıklanacak olan takvim ve mühletler içerisinde kendi kümesine denk gelen müddette kullanmak, maaş ödemesinin yapılacağı bankanın ikametine en yakın şubesine gidip gelmek, güzergah ve vakit kuralına uygun davranmak kaydıyla, banka şubeleri ve ATM’lere gidiş-gelişleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak. Maaş/aylık/ücret yahut ikramiye ödemeleri sırasında fiziki aralık kuralı başta olmak üzere salgınla çaba önlemlerine karşıt imgelerin oluşmaması için mülki yönetim amirlerinin uyumunda banka idaresinin gerekli önlemleri alması, açık bulundurulacak şube ve çalıştırılacak işçi sayısının artırılması gerekecek. Ağırlaşmanın önüne geçilebilmesi emeliyle bu devirde banka şubeleri açılış-kapanış saatlerinde esnemeye gidilebilecek.

ENGELLİ VE YAŞLI AYLIKLARIYLA TOPLUMSAL DAYANAK ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

Tam kapanma periyodu içerisinde 5 Mayıs ile 10 Mayıs tarihleri ortasında yapılacak olan gerek engelli ve yaşlı aylıkları gerekse toplumsal dayanak ödemelerinin salgınla uğraş şartlarına uygun formda gerçekleşecek. İçişleri Bakanlığı’nın, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile PTT Genel Müdürlüğü ve valiliklerle yaptığı görüşmeler sonucunda, PTT kart sahipleri ve banka hesaplarına aktarılacak olanlar hariç; engelli ve yaşlı aylığında 867 bin 242, toplumsal takviye ödemesinde ise 765 bin 852 hak sahibinin ödemelerinin meskenlerinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

5 Mayıs ile 10 Mayıs tarihleri ortasında gerçekleştirilecek engelli ve yaşlı aylıkları ile toplumsal dayanak ödemeleri kapsamında; PTT kartına ya da İban numarasına gönderilecek olanların haricindeki toplam 1 milyon 633 bin 94 hak sahibinin ödemeleri; valilik uyumunda ve Vefa toplumsal dayanak kümeleri bünyesinde, PTT dağıtıcıları, kolluk vazifelileri ve öteki kamu işçisi aracılığıyla hak sahiplerine ikametlerinde teslim edilecek.

SOKAK HAYVANLARINI BESLEMEK İSTEYENLER NE YAPACAK?

Tam kapanma devrinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması mühletince sokak hayvanlarını besleyecek olan vatandaşlarımıza mülki makamlar ile kolluk ünitelerince gerekli kolaylıklar sağlanacaktır. Sokak hayvanlarını besleyecek olanlar; ikametleri ile besleme noktaları ortasındaki güzergahla sonlu kalmak, yapılacak besleme faaliyetini karşılayabilecek taban kişi kapsamında kalmak, kolluk kuvvetlerince yapılacak kontrollerde hayvan besleme faaliyetine dair şimdiki fotoğraf ve görüntü çekimi imajlarını sunmak yahut sokak hayvanlarını beslemek için götürdükleri materyalleri göstermek üzere kurallara uymak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde ayrıyeten rastgele bir evrak ibrazına gerek kalmaksızın faaliyette bulunabilecekler.

BASIN ÇALIŞANLARI SEYAHAT KISITLAMASINDAN MUAF TUTULACAK

Yürüttükleri kamusal vazifenin ivediliği göz önünde bulundurularak turkuaz basın kartı sahibi olan basın mensupları kurumsal kimlik kartlarını ibraz etmek kaydıyla sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamasına tabi olmayacaklar. Gerek kolluk görevlilerince yapılacak kontrollerde gerekse şehirlerarası toplu taşıma araçlarında biletleme basamağında turkuaz basın kartı dışında ayrıyeten bir müsaade ya da evrak istenilmeyecek.

03 Nisan 2021 tarih ve 6202 sayılı İçişleri Bakanlığı genelgesinde; gezici arıcılıkla iştigal eden şahısların, şehirlerarası intikale başlamadan evvel başta ulaşım araçları olmak üzere ilgili ekipmanlarını dezenfekte ettirmeleri, kendileri ile ilgili sıhhat denetimlerini yapmış olmaları ve gittikleri yerlerde mümkün olduğunca mahallî halkla temas etmemeleri kaydıyla faaliyetlerine kısıtlama getirilmeyeceği belirtilmişti. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sıhhati, Besin ve Yem Kanunu çerçevesinde gezginci arıcılık faaliyetinde bulunan bireylerin vilayetler ortası yer değişiklikleri sırasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden Arı Kayıt Sistemi (AKS) kayıt evrakı ile sevk dokümanı almaları gerekecek. Gezginci arıcıların, arıcılık faaliyetleri kapsamında yapacakları şehirlerarası seyahatleri sırasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince düzenlenen AKS Kayıt Dokümanı ile sevk evrakının varlığı halinde kolluk kuvvetlerince yapılacak kontrollerde ayrıyeten seyahat müsaade evrakı istenilmeyecek. Birebir kent içerisinde arı kovanlarının bulunduğu alanlara gidip gelmek isteyen arıcılara da AKS kayıt evrakı, güzergah ve vakit denetimi yapılarak müsaade verilecek.

AT YARIŞLARI İÇİN ŞEHİRLERARASI GEÇİŞ NASIL SAĞLANACAK?

At yarışları karşılaşmaları devam ettiği için Türkiye Jokey Kulübü tarafından yalnızca mecburî durumlarda düzenlenecek görevlendirme dokümanının ibraz edilmesi kaydıyla at sahipleri, antrenörler ve seyisler, farklı vilayetlerde düzenlenen tertiplere katılmak maksadıyla şehirlerarası seyahat yasağından muaf tutulacak. Karşılaşmanın düzenlendiği vakit ve güzergah kısıtlamasına tabi olacak olan Türkiye Jokey Kulübü tarafından düzenlenen görevlendirme evraklarının bir örneği eş vakitli olarak valilik ve kaymakamlıklar vasıtasıyla ilgili kolluk ünitelerine gönderilecek.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İçişleri Bakanlığı tam kapanma ile ilgili merak edilenleri yanıtladı