h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

“İdrar yolu enfeksiyonları menopoz belirtisi olabilir”

“İdrar yolu enfeksiyonları menopoz belirtisi olabilir”
0

BEĞENDİM

Bayanın adet döngüsünün son bulduğu ve hamile kalamadığı menopoz devrinin birçok belirtiyle kendini gösterdiğine dikkat çeken Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Rukset Attar, “Menopoz devri öncesi ve sonrası dahil olmak üzere 3-5 yıl kadar süren bir süreç. Bu süreç sıcak basması, adet devri düzensizlikleri üzere bilinen belirtilerin yanında idrar yolu enfeksiyonu üzere daha az bilinen şikayetlerle de kendini gösteriyor” dedi.

Bayanın menopoz teşhisinin mutlaklık kazanması için uzmanlar, 12 ay boyunca hiç menstrüel kanama olmaması gerektiğini söylüyor.  Ancak bu periyot 3-5 yıl ortasında sürebiliyor. Hatta birtakım bayanlarda menopoz periyodu 8 yıl kadar uzayabiliyor. Menopozun belirti vermeden birden teğe ortaya çıkan bir periyot olmadığını belirten Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Rukset Attar, sıcak basması, adet devri düzensizlikleri üzere bilinen belirtilerinin yanında idrar yolu enfeksiyonu üzere daha az bilinen şikayetlerle de kendini gösterdiğini söyledi.

“Bir bayan menopoza gireceğini bedeninde oluşan belirtilerden yola çıkarak anlayabilir” diyen Prof. Dr. Attar şu bilgileri verdi:

“Menopoz periyodu üç kademede kıymetlendirilir. Birinci periyot menopoz öncesi “perimenopoz” olarak adlandırılanmenopozalsemptomların başlangıcından postmenopoza kadar olan süreçtir. İkinci periyot “Menopoz” yani son adet devridir. 3. ve son devir de “postmenopoz”  denilen son adet kanaması ile yaşlılık periyodu ortasındaki periyottur.”

Menopoz devrinde bireyde fizikî ve ruhsal pek çok değişikliğin ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Rukset Attar, birtakım bayanların bu periyoda hiç rahatsızlık çekmeden ya da çok az şikayetle girse de çoklukla 6 belirtinin çok kıymetli olduğuna işaret etti. Kelam konusu belirtileri sıraladı.

“ADET DEVRİ DEĞİŞİKLİKLERİ ŞAHISTAN ŞAHSA FARKLILIK GÖSTERİR”

Adet devirlerinin ağırlaşması, uzamaya başlaması yahut bu devirlerin daha hafif geçmesi, düzensizleşmesi, kişinin menopoza gireceğinin birinci habercilerinden. Prof. Dr. Rukset Attar, adet devrindeki bu farklılıkların kişinin yapısı, genetik özellikleri, doğum sayısı, doğumun olağan ya da sezaryen olması üzere faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebildiğini anlattı.

“DİYABETLİ BAYANLARDA MENOPOZ PERİYODUNDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONU DAHA SIK”

Menopoz periyodunda idrar yolu enfeksiyonlarının da daha sık görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Rukset Attar, “östrojen hormonunun eksikliği idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Vajen ve üretra (dış idrar yolu) bölgesinde kuruluk, cinsel alaka sırasında ağrı, idrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma görülüyor. Yaşla birlikte mesane hem hacmini hem de elastikiyetini kaybetmeye başlıyor ve sık tuvalete çıkma gereksinimi da burada başlıyor. Genitalduvarların zayıflamasına bağlı olarak üretra incelenebilir ve bu durum nedeniyle bakteriler mesaneye daha kolay erişir. Münasebetiyle bayanların yaşlanmasına bağlı olarak daha sık idrar yolu ve böbrek enfeksiyonları görülür” dedi.

Bayanlarda bu riskin son adet devrinden sonraki dört yahut beş yıl içinde artmaya başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Rukset Attar, bilhassa diyabet üzere birtakım kronik hastalıkları olan yahut tekrarlayan kronik hastalıkları olan bireylerin idrar kaçırmaya daha yatkın hale getirdiğine işaret etti. Bu durumu yönetebilmenin tedaviyle mümkün olabildiğini hatırlatan Prof. Dr. Attar, bayanların bu durumu yaşlanmanın bir sonucu olarak görmemeleri gerektiğini söyledi.

“ANİ SICAK BASMALARIEN UZUN SÜREN ŞİKAYETLERDEN BİRİ”

Ani sıcak basmaları menopozda en çok şikayet edilen belirtilerden biri. Östrojen hormonunun azalmasından kaynaklanan bu sürecin menopozdan 2 yıl kadar evvel “perimenopoz” periyodunda başladığını aktaran Prof. Dr. Rukset Attar,sözlerine şöyle devam etti: “Bu şikayetmenopoz mühletince de devam eder ve postmenopoz devrinde azalarak sona erer. Menopoz periyodunda görülen ani sıcak basmaları olarak bilinen beden ısısında artışlar, bilhassa geceleri uyku sırasında, çok terlemeye de yol açabiliyor.”

“PSİKOLOJİDEKİ OLUMSUZ ETKİLERPERİMENOPOZ PERİYODUNDA YOĞUNLAŞIYOR”

Menopoz periyodunda tekrar östrojen hormonundaki azalmaya bağlı olarak bireyde depresyon, şiddetli dert yahut istikrarsız, istikrarsız davranışlar görülebiliyor. Bilhassa perimenopozal periyottaki kimi bayanlarda ağlama krizleri, his durum dalgalanmaları, depresif hissetme üzere şikayetler görülebildiğini de aktaran Prof. Dr. Rukset Attar kimi bayanların da sebebini bilmeden öfkeli ve olağandan daha alıngan olabileceğini de söyledi.

“ODAKLANMA SORUNU GEÇİCİDİR”

Menopoz sırasında odaklanma ve hafıza kıymetli derecede geriler. Hatırlamak ya da farklı şeylere dikkatini vermek zorlaşabilir Bu tip odaklanma ve hafıza gerilemesinde gerilimin değerli bir faktör olduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Rukset Attar, şu bilgileri verdi: “Menopoz devrinde odaklanma ve hafıza sıkıntıları yaşayan birçok bayan birkaç sene içerisinde Alzheimer olacağından korkar. Meğer bu şikayetler dönemseldir. Unutkanlık ve odaklanma konusunda endişelenmelerine gerek yok.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kilo vermek için yapılıyor lakin gerçek bilinen 7 yanlış!