h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Genel
  • Dünya
  • İran başkanı Hamaney, Zarif’i “ABD’nin kelamlarını tekrarlamakla” suçladı

İran başkanı Hamaney, Zarif’i “ABD’nin kelamlarını tekrarlamakla” suçladı

İran başkanı Hamaney, Zarif’i “ABD’nin kelamlarını tekrarlamakla” suçladı
0

BEĞENDİM

İran başkanı Ali Hamaney, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in sızdırılan ses kaydında kullandığı tabirlerini eleştirerek, “İnsan bu kelamları duyunca üzülüyor. Bu kelamların kimileri düşmanlarımızın konuşmalarının tekrarıdır. Bunlar ABD’nin kelamlarının tekrarıdır” dedi.

Hamaney, Öğretmenler Günü münasebetiyle yaptığı konuşmada, 18 Haziran’da düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Zarif’in sızdırılan ses kaydıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Zarif’in sızdırılan ses kaydını yayınlayan medya organlarını “İran aksisi ve düşman medya” biçiminde nitelendiren Hamaney, şöyle devam etti:

“Bazı ülke yöneticilerinden işitilen kelamlar hayret ve keder vericidir. İnsan bu kelamları duyunca üzülüyor. Bu kelamların kimileri düşmanlarımızın konuşmalarının tekrarıdır. Bunlar ABD’nin kelamlarının tekrarıdır.”

Hamaney, ABD’nin İran’ın bölgedeki nüfuzundan rahatsız olduğunu ve Kasım Süleymani’yi bu nedenle öldürdüğünü savunarak, “İran’ın manevi nüfuzunun faktörü olan her şey onlar için berbattır. Kudüs Gücü ve Şehit Süleymani ile ilgili onların kelamlarını tekrarlamamalıyız. Kudüs Gücü İran’ın Batı Asya’daki siyasetini gerçekleştiriyor ve İran’ın buradaki en tesirli gücüdür” diye konuştu.

Batılıların İran dış siyasetinin kendilerine meyletmesini ve Dışişleri Bakanının da onların bayraktarlığını yapmasını istediğini ileri süren Hamaney, Çin ve Rusya ile bağlantıları geliştirdiklerinde bu yüzden rahatsız olduklarını söyledi.

Ülkenin dış siyasetinin birçok üst organ tarafından belirlendiğini belirten Hamaney, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünyanın hiçbir yerinde dış siyaset Dışişleri Bakanlığında belirlenmez. Dış siyaset, ülkenin üst organları tarafından belirlenir. Dışişleri Bakanlığı karar alıcı organ değil bunu icra edendir. Bir taraf öteki tarafı yok saymamalıdır. Bu büyük bir yanılgıdır, İranlı yetkililer bu büyük yanılgıyı işlememelidir. Ülkenin siyasetine inanmadığımız ya da kabul etmediğimiz manasına gelecek sözler kullanmamalıyız. Dikkat etmeliyiz, düşmanı keyifli etmemeye de dikkat etmeliyiz.”

Seçimlerle ilgili olarak da adayları denetleyen Anayasayı Koruyucular Kuruluna (AKK) yönelik tenkitlere reaksiyon gösteren Hamaney, “Bazıları sonuçlar kendi istedikleri olursa seçimleri kabul ediyor. Dilekleri gerçekleşirse seçimleri yanlışsız görüyorlar fakat istedikleri sonucu elde edemedikleri takdirde seçimi düzenleyenleri ve öbür kurumları suçluyorlar” dedi.

Hamaney, seçimlere katılan adayların kimilerini isim vermeden “programsız, temelsiz vaatlerde bulunan, ülkenin imkanlarını dikkate almayan ve aldatan” biçiminde suçlayarak, “Seçimler değerli bir fırsattır ve halkı bundan soğutmamalı. Kimileri istediklerini elde edemeyince 2009’da olduğu üzere bazen kaos çıkarıyorlar. Suçlamalar insafsızlık ve kaos ise suçtur” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Fransa’da son 24 saatte 9 bin 888 yeni olay tespit edildi