h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Italo Calvino’nun ABD seyahetinde D.H. Lawrence’ye konut ziyareti

Italo Calvino’nun ABD seyahetinde D.H. Lawrence’ye konut ziyareti
0

BEĞENDİM

Italo Calvino’nun Amerika’da Bir Optimist isimli kitabı Amerika Birleşik Devletleri’nde geçirdiği ayların bir seyahat güncesi niteliğinde.

Doğu kıyısından Batı kıyısına birçok farklı bölgeyi gezen Calvino, edebiyattan siyasete, sanattan toplu taşıma sistemlerine, bir Avrupalı gözüyle ülkenin kültürünü irdeliyor. Farklı bölgelerde farklı beşerlerle tanışıyor, kıssalarını okurlara aktarıyor.

Calvino’nun uğradığı yerlerden biri de sanatkarların ve edebiyatçıların Güney’deki vahalarından Taos. D.H. Lawrence, I. Dünya Savaşı’ndan sonra eşi Frieda’yla bir arada İngiltere’yi terk ediyor.

DÜNYA ÇEŞİDİ

İtalya, Meksika, Avustralya üzere farklı ülkelerde gezdikten sonra Amerika’nın New Mexico eyaletine, Taos’a yerleşiyor ve hayatının sonuna kadar burada kalıyor.

LAWRENCE’IN DÜNYASI

Calvino, Taos’ta Lawrence’ın kaldığı konuta gidiyor ve “Lawrence’ın Dünyası” başlıklı kısımda Frieda’nın onlara armağan edilen bu meskenin karşılığını nasıl ödediğini anlatıyor.

TAOS’U MESKEN TUTAN ENTELEKTÜLELLER

“Ortalama Amerikan yaşantısının sürgit tekdüzeliğini gözlemlediğimden beri, gelip Santa Fe ya da Taos’u mesken tutan entelektüellerin kentlerden sıvışmalarına ve ilkele tapınmalarına hak vermeye başlıyorum. (Onları İtalya’yı belirli bir biçimde sevmeye yönelten birebir dürtü, New York’ta birinci vakitlerimde benim pek sonuma dokunan bir zihinsel tavırdı, meğer müsamahayla karşılanabileceğini anlamaktayım artık.)”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için bağlantı:

[email protected]

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sanatın Türkiye’deki ahvali kitap oldu: Sanatta Geldiğimiz Son Nokta