h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Genel
  • Kılıçdaroğlu: ‘Dünyanın bütün demokratları birleşin’

Kılıçdaroğlu: ‘Dünyanın bütün demokratları birleşin’

Kılıçdaroğlu: ‘Dünyanın bütün demokratları birleşin’
0

BEĞENDİM

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre ile bir küme akademisyen İkinci Yüzyıl Mecmuası başlığıyla bir mecmua yayınlama hazırlığında. Önümüzdeki günlerde yayın hayatına başlayacak mecmuanın birinci mülakatı CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yapıldı. Kılıçdaroğlu, “Biz nasıl güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek için temel unsurlar belirliyorsak, 21. yüzyılda bütün dünyada dünyanın bütün demokratlarını birleştirecek, toplumsal demokrasi için de temel prensipler getirilmeli” dedi

Milliyet’ten Mehtap Gödemir’in haberine nazaran, İkinci Yüzyıl Dergisi’nin bir siyasi fikir mecmuası olarak çıkacağını, hem dijital, hem de basılı olarak yayınlanacağını belirten Emre, mecmuada CHP 37. Olağan Kurultayı’nda kabul edilen 13 unsurluk İkinci Yüzyıla Davet Beyannamesinin her hususunun başka bir sayıda ele alınacağını söyledi. Mecmuanın yayın şurasında Kılıçdaroğlu’nun oğlu, TED Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kerem Kılıçdaroğlu da bulunuyor.

Emre’nin, “Dünyada da Türkiye’de de giderek derinleşen bir ekonomik kriz kelam konusuyken siz ‘Dünyanın bütün demokratları birleşin’ daveti yaptınız. Bu davetle tam olarak neyi amaçladınız, neyi anlatmak istediniz?” sorusuna Kılıçdaroğlu özetle şu karşılığı verdi:

‘Ortak sorun’

  • Demokrasi bütün ülkelerin ortak sorunu olmalı. Şayet bir ülkede demokrasi işlemiyorsa orada insan hakları ihlalleri vardır, etraf ihlalleri vardır. Münasebetiyle oradaki sorun tıpkı vakitte demokrasisi gelişmiş ülkeleri de etkilemeye başlar.

Toplumsal demokrasi

  • Demokrasiyi savunmak aslında insan haklarını savunmaktır, yargı bağımsızlığını savunmaktır, özgürce yaşamayı savunmaktır, ekonomiyi savunmaktır. Demokrasiyi savunmak tıpkı vakitte toplumsal demokrasiyi savunmaktır. 21. yüzyılda bu gerçeğin de artık görülmesi lazım. Sosyalizmle kapitalizm ortasındaki bir ekonomik yapılanma gerekiyor, işte biz buna toplumsal demokrasi diyoruz. Geçmişte sosyalist deneylerde de komünist deneyler de gördük insan hakları ihlallerinin çok olduğu rejimler vardı. Kapitalizmi, yırtıcı kapitalizmi de gördük, orada insan haklarının alın terinin nasıl sömürüldüğünü de, onları da gördük. O halde artık 21. yüzyılda insanların ortak seslendirmesi gereken kavram bana nazaran ‘sosyal demokrasi’dir. Bu bağlamda dünyanın bütün demokratlarının bu türlü bir ideoloji etrafında birleşmesi gerekir.

‘Temel unsurlar getirilmeli’

  • Pekala, dünyanın bütün demokratları birleşip ne yapacaklar? Kendi ülkelerine toplumsal demokrasiyi getirecekler yani hem demokrasiyi hem de beşere ekonomik açıdan bir gelecek garantisi vermeyi hedefleyecekler. Hem demokrasi hem ekonomik toplumsal garanti bir arada olduğu vakit bunun bir manası oluyor. İkisinin birlikte yan yana gelmesinin yolu da “siyasetin saydamlaşması, siyasetin halka hesap vermesi, siyasetin zenginleşme aracı olarak kullanılmaması” üzere kimi kurallar var. O kurallar daima birlikte geldiği vakit bu olur. Biz nasıl güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek için temel unsurlar belirliyorsak, 21. yüzyılda bütün dünyanın bütün demokratlarını birleştirecek, toplumsal demokrasi için de temel prensipler getirilmeli.

‘Türkiye’de üç katman var’

  • Almanya’da, Norveç’te, İsveç’te, Kanada’da toplumsal demokrat olmak çok kolay. Ancak asıl zorluk Türkiye’de. Neden? Zira Türkiye’de üç katmanlı bir toplum var: Bir, orta çağ şartlarında yaşayanlar var, sahiden bu yalnızca Anadolu’nun ücra köşelerinde falan değil, İstanbul’da da var. Gidip gördüğünüz vakit orta çağda bile beşerler daha yeterli şartlarda yaşıyordu diye düşünürsünüz. İkinci katmanımız ise “mavi ve beyaz yakalılar”, bizler, ücretliler, minimum ücretliler, işte bir formuyla çalışanlar, esnaf vesaire falan. Bir de üçüncü katmanımız var; İsviçre yahut Norveç şartlarında yaşayanlar yani kişi başına geliri 60 bin dolar, 100 bin dolar, 150 bin dolar olan bir katmanımız daha var. Bizim buradaki zorluğumuz şu: Üç katmanı nasıl yakınlaştırabiliriz? En üst katmandan vergi yoluyla paraları alacaksın, alt katmanın gelir dağılımını olabildiğince eşit hale getireceksin ve bunun manivelası bilhassa eğitim olacak. Ben Türkiye’deki toplumsal demokratlara düşen vazifenin Batı’daki toplumsal demokratlara nazaran çok daha fazla olduğunu, zorlukların çok daha fazla olduğunu biliyorum. Toplumsal demokrat ideolojiden yola çıkarak gelir dağılımını olabildiğince eşitleyebilirsek, münasebetiyle üç katmanı yakınlaştırabilirsek dünya siyaset tarihine kıymetli bir katkıda bulunacağımıza inanıyorum.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

THY’nin Vancouver seferleri başladı: ‘Böylelikle Kanada’nın Pasifik yakasını ülkemize bağlamış oluyoruz’