h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Kilo vermek için yapılıyor lakin gerçek bilinen 7 yanlış!

Kilo vermek için yapılıyor lakin gerçek bilinen 7 yanlış!
0

BEĞENDİM

Yaza sayılı günler kala; gerek pandemi sürecinde gerekse kışın alınan kilolar tekrar can sıkıcı olmaya başladı. Bu nedenle pek çok kişi süratli kilo vermenin arayışına girerken, birinci başvurulan prosedürler ortasında ödem çayları da yer alıyor. Lakin dikkat! Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Parıltı Ecem Baydı Ozman “Ödem çayları yahut ödem içecekleri genel olarak farklı bitki, zerzevat yahut meyve çeşitleri karıştırılarak hazırlanıyor lakin bu karışımlar şahısta tam bir kilo kaybı sağlamazken, ödem atmaya dayanak olabilse de vakit zaman yarardan çok tehlike saçabiliyor. Bilhassa riskli kümede bulunan bireylerin ödem söktürücü karışımları kullanırken çok daha fazla dikkatli olması gerekir.” diyor.

Ödem içecekleri zayıflatır: Ödem içecekleri zayıflatmaz. Zayıflamak her ne kadar tartıda azalma ile ölçülse de aslında burada hedeflenen yağ kaybı olmalıdır. Halbuki zayıflama sürecine girerken birinci hedeflenen ödem atmak oluyor. Ödem içecekleri dokularda fazla biriken suyun atılmasına yardımcı olur lakin vücut değişimi sağlayan asıl olarak yağ kaybı olduğundan kilo verme sürecinde ödem kaybından çok yağ kaybına odaklanmalısınız. Yağ kaybı da ne yazık ki bitkisel tahlillerle değil, istikrarlı bir beslenme planı ve sistemli antrenman ile mümkün olabiliyor.

Ödem içeceklerini herkes tüketebilir: Ödem içecekleri herkes için tüketilebilir değildir. Kalp hastaları, yüksek tansiyon hastalığı olanlar, diyabet yahut reaktif hipoglisemisi olan bireyler, hamile ve emzikli bireyler bu içecekler konusunda bilhassa dikkatli olmalı. Örneğin ginseng bitkisini bilinçsizce kullanmak kan şekerinin düşmesine yahut tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir. Bu manada bitkiler bilinçsizce fazla ölçülerde kullanılmamalıdır. Bilhassa riskli kümede bulunan bireylerin ödem söktürücü karışımları kullanırken çok daha fazla dikkatli olması gerekir. Tekrar birtakım karışımlar daima yahut yüksek ölçülerde kullanıldığında gebelerde düşük yapma riski yahut emziren annelerde süt ile bebeğe geçerek istenmeyen yan tesirlerin oluşumuna neden olabilmektedir.

Tansiyonu etkilemez: Tansiyon hastaları bilhassa dikkatli olmalı. Sıklıkla ödem atma maksadıyla kullanılan mısır püskülü, kiraz sapı üzere diüretik yani idrar söktürücü bitki yahut bitki karışımları hali hazırda ilaç kullanan birtakım hipertansiyon hastalarında olumsuz sonuçlara yol açabilir. Zira birtakım hipertansiyon ilaçlarının da diüretik yani bedenden su attırma tesiri mevcuttur ve bu şahıslarda su tüketimi de yetersiz ise ödem maksatlı alınan bitki karışımları bu hastalar için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Sağlıklı bir öğün alternatifi: Şahıslar vakit zaman detoks, kilo verme veyaödem atma gayesiyle çeşitli bitki, meyve karışımları hazırlayarak bunları bir öğün niyetine tüketebilmektedir. Sağlıklı şahıslar için vakit zaman bu formda sıvı öğünler planlanması sorun yaratmasa da, hem sürdürülebilirliği zordur hem de bu formda sıvı beslenme uzun vadede yeme davranışını olumsuz etkileyebilir. Zira sıvı beslenmede çiğneme faktörü ortadan kalktığından tatmin duygusu azalır ve ayrıyeten sıvı besinler mideyi süratli terkettiği için çabuk acıkma, kan şekeri regülasyonu sağlama sorunları ortaya çıkabilir ve kişi bunun ardından daha süratli bir formda daha fazla kilolar alabilir.

İlaç kullanımını etkilemez:Bitki yahut bitki karışımları kullanarak ödeme yardımcı çaylar yahut içecekler hazırlarken çok dikkatli olmak gerekmektedir. Zira bu bitkiler fazla ölçüde yahut sıklıkla kullanıldıklarında birtakım ilaçlarla etkileşime girebilirler. Örneğin; ödem atıcı olarak ya da ödem içecekleri imal basamağında sıklıkla kullanılan yeşil çay, warfarin kümesi yani bir cins kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda bu ilaçlarla etkileşime girerek bu ilaçların aktifliğini azaltabilmektedir.

Doğal olduklarından böbreklere ziyan vermez:Ödem içecekleri yahut ödem çayları böbreklere önemli ziyan verebilir. Ödem sökmenin en yeterli yolu kâfi su içmektir. Suyun kâfi içilmesi bedende fazla suyun tutulmasını mahzurlar. Ödem söktürücü içecekleri tüketirken su tüketiminiz yetersiz kalırsa böbreğin kanlanmasında azalma meydana getirerek akut böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu manada ödem atmanın en âlâ yolu tuz kısıtlaması ve kâfi sıvı tüketimidir. Ayrıyeten okzalattan güçlü olan ıspanak, pazı, maydonoz, salatalık, çilek üzere besinlerin ödem atıcı karışımlarda sıklıkla ve fazla ölçülerde kullanılması da böbrek taşı oluşumuna yol açabilir.

Su içemediğim için sıvı gereksinimimi karşılıyorum: Ödem içecekleri suyun yerini tutmaz. Çok fazla kişi su içme alışkanlığı olmamasından şikayet etmekte ve hazırladığı bitkisel sıvı karışımları sayesinde su almayı hedeflemekte. Lakin ne yazık ki bu bitkisel karışımlar diüretik tesiri ile bedenden su atımını arttırarak sizi susuz bırakabilir. Bedene yeteri kadar su sağlamanın da ödem atmanın da en düzgün yolu günlük yeteri kadar yani 2-2.5 litre katkısız sade su tüketmektir.

Kaynak: Bültenler

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Covax: Fakir ülkelerin aşılanması için 45 milyar dolara daha gereksinim var