DOLAR

16,1531$% 1.4

EURO

17,3525% 1.79

STERLİN

20,3592£% 1.45

GRAM ALTIN

961,58%1,37

ÇEYREK ALTIN

1.565,00%0,89

TAM ALTIN

15.156,67%-0,04

BİTCOİN

474791฿%-2.16357

a

Kredi Almak İçin Gereken Şartlar

Kredi almak için gereken şartlar; bireyler, işletmeler, firmalar, büyük kurumlar hatta devletler bile finansal ihtiyaçlarını karşılamak, yatırım yapmak ve gelişebilecek durumlara karşı kullanmak için krediye başvurabilir.

0

BEĞENDİM

Kredi almak için gereken şartlar; bireyler, işletmeler, firmalar, büyük kurumlar hatta devletler bile finansal ihtiyaçlarını karşılamak, yatırım yapmak ve gelişebilecek durumlara karşı kullanmak için krediye başvurabilir.

Finansal bir ürün olan kredi hemen hemen herkesin bildiği ve bankaların en çok kullanılan ürünlerinden birisi.

Eğer gerçekten ihtiyacınız olduğuna karar verdiyseniz doğru kullanılmış bir kredi finansal hayatınızı düzene sokmaya yardımcı olabilir. Yine de kredi çekmeden önce tasarruf etmeye, birikim yapmaya çalışmalısınız. Bunun dışında gelişen tüm durumlar için de kendi finansal gerçeklerinizi bilerek, aylık ödemeleri, toplam ödemeyi hesaplayarak kredi kullanmak için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Peki bankadan kredi çekmek için ne gerekli? Kredi çekmeye dair gerekli şartlar, kredi türüne göre bazı değişiklikler gösterse de bazı temel ortak temel şartlar var. Kredi çekmek için gereken temel şartları aşağıda sizin için açıkladık.

18 Yaşını Doldurmuş Olmak

Bildiğimiz gibi ülkemizde reşit (ergin) olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekli. Bankalardan kredi çekebilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve KOBİ kredisi çekebilmek için mutlaka bu şartı sağlıyor olmalısınız.

Kredi yaş sınırı ile ilgili daha detaylı bilgi için “Kredi Çekmek İçin Yaş Sınırı Nedir?” içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Yeterli Kredi Notuna Sahip Olmak

Bir diğer konu kredi notunuz. Finansal geçmişinize göre şekillenen kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödediyseniz, mevcut kredi ya da kredi kartı borçlarınızı düzenli ödüyorsanız, gecikmeden dolayı yasal takibe düşmediyseniz kredi notunuz yüksek çıkacaktır.

Yeterli Bir Gelire Sahip Olmak ve Bu Geliri Belgeleyebilmek

Bankaların taleplerine göre şartlar değişebilir ama genellikle çekilen kredinin aylık taksitinin 2 katı kadar gelire sahip olmanız gerekir. Yani 1000 TL aylık taksiti olan bir kredi çekebilmek için en az 2000 TL gelire sahip olmanız gerekir. Ayrıca başka bir kredinizin ödemesi devam ediyorsa, bu durum aylık gelirinizin daha yüksek olmasını gerektirebilir. Yani geliriniz 2000 TL ise ve bir de 900 TL aylık ödemesi olan bir kredinin ödemesi devam ediyorsa, bu durum çekeceğiniz ikinci kredinin verilme ihtimalini ve bu kredinin miktarını etkileyecektir. Ek olarak, aylık gelirinizi maaş bordrosu gibi geçerli bir belge ile belgelemeniz gerekecektir.

Yeterli Bir Süre Sigortalı Olarak Çalışmış Olmak

Kredi çekebilmek için yeterli olan sigortalı olarak çalışma süresi, genel olarak bankaların değerlendirmesine göre değişir. Ancak şöyle bir genelleme yapılabilir:

 • SGK’lı olarak çalışan birisi son iş yerinde en az 3 ay (bazı bankalar için 6 ay), toplamda ise en az 12 ay sigortalı olarak çalışmış olmalı.
 • Vergi levhalı olarak çalışan birisinin ise vergi levhasında kâr gözükmeli ve söz konusu işletmenin kuruluşunun üzerinden 1 yıldan fazla bir süre geçmiş olmalı.
 • Memur olarak çalışan yada emekli olan birisinden ise genelde belirli bir süre çalışmış olması istenmez. Ancak bu kişileri değerlendirirken kredi notu daha önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca emekli aylığına sahip olan kişi aldığı bu gelire ek olarak başka bir yerde de çalışıyor ve gelir elde ediyorsa, çalıştığı yerden elde ettiği aylık geliri belgelemesi gerekebilir.

İpotek Verilecekse Eş Rızasının Yazılı Olarak Bankaya Verilmesi

Kredi çekerken aile konutunuzu ipotek olarak verebilmeniz için eşinizden yazılı izin/onay (eş muvafakatnamesi) almanız gerekir. Ayrıca kefil göstermek zorunda kalırsanız, kefilden de eş rızası almanın yasal bir zorunluluk olduğu da belirtilmektedir.

Banka İsterse Kefil Olacak Bir Kişinin Bulunması

Kredi başvurusunda kefil, bankanın inisiyatifindedir. Banka gerekli görürse bir kişinin kefil olmasını isteyebilir. Kredide kefillik konusu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için “Kefilsiz Kredi Nedir?” adlı içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Kimler İhtiyaç Kredisi Alabilir?

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi’nden hane halkı aylık geliri 5.000 TL ve altında olan ücretliler, asgari ücretliler, emekliler, serbest meslek mensubu olan müşteriler yararlanabilir. Kamu bankalarının sadece birinden ve aynı hane içerisinden yalnız bir kişi başvuruda bulunabilir.

Açık takip kaydı bulunan, açık karşılıksız çeki olan, açık protestolu senedi bulunanlar hanehalkı/eşlerden biri kredi kullanmışsa diğeri kullanamayacak. Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefaletli kredi eşit taksitlerle ödenecek.

Bankadan İlk Defa Kredi Çekmek İstiyorum

Bankadan ilk defa kredi çekmek istiyorsanız eğer aşağıda verilen maddeleri mutlaka dikkat etmelisiniz.

 1. Kredi İhtiyacını Doğru Belirlemek.
 2. Araştırma Yaparken Alternatifleri İncelemek.
 3. Karşılaştırma Yaparak Doğru Bankayı Belirlemek.
 4. Sözleşme Öncesi Bilgi Formunu İncelemek.
 5. Ödeme Planını Seçerken Bütçe Planlamak.
 6. Kredi Notunu Öğrenmek.
 7. Kredi Ödemelerinin Düzenli Yapmak.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi çekmek için başvurulduğunda genel olarak istenebilecek belgeler aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Özel Sektör Çalışanı Kamu Çalışanı Emekli Vergi Levhalı
Nüfus cüzdanı Nüfus cüzdanı Nüfus cüzdanı Nüfus cüzdanı
Maaş bordrosu Maaş bordrosu Emekli aylık dökümü Güncel vergi levhası
SGK dökümü İkamet belgesi İkamet belgesi İmza sirküsü
İkamet belgesi Taşıt ruhsat veya fatura* Taşıt ruhsat veya fatura* Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü Konut tapu fotokopisi* Konut tapu fotokopisi* Bilanço ve gelir tablosu
Taşıt ruhsat veya fatura* Varsa ek gelir belgesi Varsa ek gelir belgesi Ticaret sicil gazetesi
Konut tapu fotokopisi* Taşıt ruhsat veya fatura*
Varsa ek gelir belgesi Konut tapu fotokopisi*
Varsa ek gelir belgesi

Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlara Nasıl Uygunluk Sağlarsınız?

Öncelikle belirtmeliyiz ki belgelenebilir geliriniz yoksa kredi çekemezsiniz. Kredi çekmenize engel durum kredi notunuz ise kredi çekebilmek için mutlaka kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi Notu Yükseltme adlı içeriğimizden bu konuyla ilgili destek alabilirsiniz.

Genel olarak özetleyecek olursak kredi çekmek için şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Kredi notunun ya da kredi puanının yeterli olması (kredi notunuz 1500-1900 arasında ise kredi çekebilme ihtimaliniz yüksektir)
 • Yeterli bir gelire sahip olmak ve bu geliri belgeleyebilmek (yani geçerli bir belge ile bankaya gösterebilmek)
 • Yeterli bir süre sigortalı olarak çalışmış olmak (bu süre bankaların isteğine göre değişiklik gösterir)
 • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilmesi
 • Banka isterse kefil olacak bir kişinin bulunması

Kredi Kartı Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Bankalardan kredi kartı alabilmek için bankaların şartları gözden geçirilmelidir. Kredi çekmek için sigorta süresi kontrol edilmeli, diğer şartlara olan uygunluk da araştırılmalıdır. Herhangi bir bankadan kredi kartı alabilmek için SGK’lı bir işte minimum 3 ay çalışmış olmak aranan en önemli kriterdir. Buna göre, kredi başvurusunda bulunabilmek için en az 3 ay boyunca sigorta primlerinin düzenli olarak ödenmesi gerekir.

Bunun yanında istenebilecek diğer iki şart ise;

 • Kredi notunun 1300 ve üstünde olması,
 • Önceki kredi kartı ödemelerinin düzenli olması, olarak sıralanabilir.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "http://davahaber.com/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { $(".quickComment form").html("
Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.
") } }); } });
EKONOMI Kredi Almak İçin Gereken Şartlar
İHTIYAÇ KREDISI Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar
EKONOMI Aidatsız Kredi Kartı
EKONOMI Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar
EKONOMI 3 Ay Ertelemeli QNB FinansBank İhtiyaç Kredileri
EKONOMI Kar Marjı Nedir? Kar Marjı Kaç Olmalı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.