h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Kredi çekecekler dikkat! Mahkemeden emsal “hayat sigortası” kararı

Kredi çekecekler dikkat! Mahkemeden emsal “hayat sigortası” kararı
0

BEĞENDİM

İstanbul’da mali müşavirlik yapan 36 yaşındaki İsmail Fatih Kaymak, yaklaşık 1 yıl evvel bir özel bankadan 100 bin liralık gereksinim kredisi çekti.

Kredi süreçleri esnasında banka onayı olmadan kendisine hayat sigortası yaptı. Kredi çektikten sonraki 30 gün içinde bankadan bu sigortanın iptalini isteyen İsmail Fatih Kaymak’ın isteği bankadan reddedildi. Kaymak, bunun üzerine Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu.

Mahkeme hayat sigortasının İsmail Fatih Kaymak’ın açık onayı olmadan yapıldığına karar verdi ve paranın iadesini talep etti. Tüketici Mahkemesi’nin bu kararın emsal teşkil ettiğini söyleyen İsmail Fatih Kaymak, “Vatandaşlarımız bankaların dayattığı hayat sigortasının mecburî olmadığını bilmeli” dedi.

“BİN 580 LİRA PARA İADESİ GERÇEKLEŞTİ”

İsmail Fatih Kaymak, “Bir bankadan tüketici kredisi kullandım. Kullandığım krediye istinaden hayat sigortası oluşturduklarını söylediler. Bankaya istemediğimi söyledim. Ve para iadesi talep ettim. Lakin bankadan ret karşılığı aldım. Ben de yasal hakkım olan Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaat yaptım.

Sonrasında ilgili banka bana dava açtı. Fakat Tüketici Mahkemesi lehime karar verdi ve bin 580 lira üzere bir para iadesi olacak. Vatandaşlarımız hayat sigortasının mecburî olmadığını bilmeli. Tıpkı vakitte illa kredi çektikleri bankadan değil, istedikleri bir bankadan hayat sigortası yapabileceklerini söylemek isterim” diye konuştu.

“SADECE KİŞİ İSTERSE SİGORTA YAPILABİLİR”

Bankanın karara itiraz ettiğini söyleyen Avukat Cansu Bektaşlı, “Müvekkilim bir bankadan 100 bin liraya yakın bir gereksinim kredisi çekiyor. Bankada buna istinaden bir hayat poliçesi yaptırıyor. Müvekkilim hayat poliçesini iptal ettirmek istediğinde banka kendisine iptalin mümkün olmayacağını söylüyor. Halbuki Tüketici Kanunu’nda açıkça bir karar var. Kişi isterse yalnızca sigorta yapılabilir.

Biz de müvekkilim ile Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurduk. Tüketici Hakem Heyeti lehimizi karar verdi. Şahsa zoraki olarak hayat poliçesi yaptırılamayacağına ait karar sundu. Banka ise bu kararı Tüketici Mahkemesi’ne taşıdı. Lakin Tüketici Mahkemesi de bizim lehimize karar verdi. Müvekkilimden aldıkları para iade edilecek” dedi.

“VATANDAŞLAR TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ’NE BAŞVURMALI”

Bankaların bireylere zarurî olarak hayat sigortası yaptıramayacağını belirten Avukat Bektaşlı; şöyle konuştu

“Bankalar kredi alırken genel süreç şartı olarak mukavelelerine bu hayat poliçelerini ekliyor. Tüketici ise bu süreçleri tam bilmediği için krediyi çekmek zorunda kalıyor. Vatandaşlarımız bu türlü bir durumla karşılaştığı vakit birinci evvel bankaya gidip hayat poliçesinin iadesini talep etmeli. Akabinde Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaatta bulunmalı.

Bir de vatandaşlarımız şunu bilmeli ki tüketici dava için harç ödemekten muaf. Zira vatandaşlarımız dava açarken ‘bir de dava açmak için para mı vereceğim’ diyor. Yeniden bu süreçte vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken mevzulardan biri ise kredi çektikten 30 gün içerisinde şikâyetin gerçekleştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yurt içi piyasalar enflasyon verisine odaklandı