DOLAR

14,7483$% 0

EURO

16,0525% 0.01

STERLİN

19,2121£% -0.19

GRAM ALTIN

920,01%-0,35

ÇEYREK ALTIN

1.494,00%0,53

TAM ALTIN

14.685,84%0,26

BİTCOİN

621788฿%-1.51067

a
  • Dava Haber
  • Dünya
  • Macron: Müslümanların ve Yahudilerin dinlerinin emrettiği gibi yemek yemelerini engelleyen bir Fransa istemiyorum

Macron: Müslümanların ve Yahudilerin dinlerinin emrettiği gibi yemek yemelerini engelleyen bir Fransa istemiyorum

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen ile ikinci turda yarışacak olan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Laiklik yoluyla herkesin inanıp inanmamasına, ibadet etmesine izin veren bir Fransa istiyorum" ifadelerini kullanarak, “Müslümanların veya Yahudilerin dinlerinin emrettiği gibi yemek yemelerini engelleyen bir Fransa istemiyorum” dedi.

Macron: Müslümanların ve Yahudilerin dinlerinin emrettiği gibi yemek yemelerini engelleyen bir Fransa istemiyorum
0

BEĞENDİM

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen ile ikinci turda yarışacak olan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sonuçların kesinleşmesi sonrası açıklamalarda bulundu.

AŞIRI SAĞ KARŞITI AÇIKLAMALAR

Macron, “Oy hakkını kullanmak için 36 milyondan fazlaydık. Güveniniz beni onurlandırıyor, beni zorunlu kılıyor ve bana taahhüt ettiriyor. Duyarlılıkları ne olursa olsun, ilk turda tercihleri ne olursa olsun hemşehrilerimizi bize katılmaya davet ediyorum. Bazıları bunu aşırı sağı engellemek için yapacak. Milletin geleceği için bu belirleyici anda hiçbir şey eskisi gibi olmamalı. Bu yüzden Fransa için çalışmak isteyenlere ulaşmak istiyorum. Milletimizin hizmetinde ortak bir eylem inşa etmek için, farklı inançları ve hassasiyetleri bir araya getirmek için yeni bir şey keşfetmeye hazırım” ifadelerini kullandı. REKLAM

FRANSA’DA CAMİLERİ KAPATTI İKİNCİ TURA KALINCA İBADET VE İNANÇ SERBESTLİĞİ VURGUSU YAPTI

Macron, “Laiklik yoluyla herkesin inanıp inanmamasına, ibadet etmesine izin veren bir Fransa istiyorum. Müslümanların veya Yahudilerin dinlerinin emrettiği gibi yemek yemelerini engelleyen bir Fransa istemiyorum, bu biz değiliz. Önümüzdeki günlerde onlara projemizin ihtiyaçlarını herhangi bir aşırı sağ projeden daha iyi sürdürülebilir bir şekilde karşıladığını göstereceğim. Yanılmayalım, hiçbir şey bitmedi. Önümüzdeki 15 gün içinde yapacağımız müzakere ülkemiz ve Avrupa için belirleyici olacaktır” dedi.

DÖRT ADAYDAN MACRON LEHİNE ÇAĞRI

İlk turda elenen tüm adayları alkışlayan ve kendisine oy vermeye çağıran adaylara teşekkür eden Macron, “Bu akşam bana destek olan Anne Hidalgo, Yannick Jadot, Valérie Pécresse ve Fabien Roussel’e teşekkür etmek istiyorum” dedi. REKLAM

Yeşiller Partisi’nin (EELV) Başkanı ve 2009’dan bu yana Avrupa Parlamentosunda (AP) milletvekili Yannick Jadot, merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi’nin (LR) adayı ve başkent Paris’in de içinde bulunduğu İle-de-France Bölgesinin Başkanı Valerie Pecresse, merkez sol Sosyalist Parti’nin (PS) adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hildago, Komünist Parti’nin (PCF) Genel Sekreteri Fabien Roussel ikinci turda Macron’a oy vermeye çağırmıştı.
Pecresse yaptığı açıklamada, “Marine Le Pen’in iktidara gelmesini ve bunun doğuracağı kaosu önlemek için vicdanımla Emmanuel Macron’a oy vereceğim” demişti.

İKİ ADAYDAN ‘LE PEN’E OY VERMEYİN ÇAĞRISI

Macron, Melenchon ve Poutou’nun açıklamarına cevaben “Bazıları aşırı sağı engellemek için bize katılacak ve bunun taşıdığım projeyi desteklemeye değmeyeceğinin tamamen farkındayım ve buna saygı duyuyorum. Bunun Jean-Luc Melenchon tarafından yapılan seçim olduğunu biliyorum. Burada açıklıklarını selamlamak istiyorum” dedi.
Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFİ) lideri Jean Luc Melenchon ve Yeni Antikapitalist Partinin (NPA) Sözcüsü Philippe Poutou ise, Macron’a oy verilmesi için açıkça çağrıda bulunmazken, Le Pen’e oy verilmemesini istemişti. Melenchon yaptığı açıklamada, “Le Pen’e tek bir oy vermemeliyiz” demişti. REKLAM

İKİ ADAYDAN LE PEN’E DESTEK

Aşırı sağcı ve nefret söylemleriyle gündemde olan Yeniden Fetih (Reconquete) Partisi lider Eric Zemmour ikinci turda seçmenlerini Le Pen’e oy vermeye çağırmıştı.
Milletvekili Nicolas Dupont-Aığnan da Le Pen’e oy vermeye çağırmış, “Le Pen’e oy vereceğim ve oy vermeye çağırıyorum” demişti.

MACRON İKİNCİ TURDA FAVORİ

Sandık çıkış anketlerine göre, 24 Nisan’da yapılacak olan ikinci tur 12 aday arasında oyların yüzde 28.6’sini alan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile oyların yüzde 23.9’unu alan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) lideri Marine Le Pen arasında yapılacak. İFOP anket şirketine göre ikinci turda Macron oyların yüzde 51’ini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçilecek.
İlk turun resmi sonuçları Anayasa Mahkemesi tarafından 13 Nisan’da açıklanacak ve ikinci turda seçimi kazanan aday ise 13 Mayıs’ta göreve başlayacak. REKLAM


YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "http://davahaber.com/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { $(".quickComment form").html("
Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.
") } }); } });
DÜNYA Macron: Müslümanların ve Yahudilerin dinlerinin emrettiği gibi yemek yemelerini engelleyen bir Fransa istemiyorum
DÜNYA New York’ta korkutan patlama
DÜNYA Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ebu Rudeyne: Halkımız haklarını almadan olaylar bitmez
DÜNYA Zelenskiy: Rusya Ukrayna’ya yönelik siyasetinin yanlış olduğunu kabul etmeye korkuyor
DÜNYA Ermenistan’dan normalleşmeye ‘evet’: Erivan 5 ilkeyi kabul etti
DÜNYA Tunus meçhule doğru