h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Genel
  • Mahkeme patronu haklı buldu: Whatsapp bildirileri işten edebilir

Mahkeme patronu haklı buldu: Whatsapp bildirileri işten edebilir

Mahkeme patronu haklı buldu: Whatsapp bildirileri işten edebilir
0

BEĞENDİM

Sakarya’da bir işyeri, çalışanların anlık iletileşme platformu WhatsApp’ta kendi ortalarında kurduğu kümede eserleri kötüleyen 3 çalışanı işten attı. Çalışanlardan biri haksız fesih savıyla işe iade davası açsa da hem mahallî mahkeme, hem de istinaf davayı reddetti. Yargıtay ise emsal bir belgede emekçiyi haklı bulmuştu.

Milliyet gazetesinden Elif Altın’ın haberine nazaran, davacı personelin vekili dilekçesinde, müvekkilinin 2014-2018 ortası davalı şirkette eser tanıtım temsilcisi olduğunu, 16 Şubat 2018’de mesai arkadaşları ile WhatsApp kümesi yazışmalarında şirketin eseri hakkında olumsuz yazılar yazdığı gerekçesiyle iş akdinin feshedildiğini belirtti.

MAHKEME NE DEDİ?

Dilekçede, uçtan uca şifreli bir sistemdeki yazışmaların üçüncü şahıslara kapalı olduğu ve kanıt olarak kullanılamayacağı, bu yazışmalar münasebet gösterilerek yapılan feshin geçersiz olacağı, burada yazılanların hayatın saklılığı kapsamında özel data olarak kıymetlendirilmesi gerektiği belirtilerek işe iade talep edildi.

Davalı şirketin vekili ise, davacının WhatsApp kümesindeki yazışmalarda şirket yöneticilerine ağır küfür ve hakaretler ettiğini, iş arkadaşlarını şirkete ilişkin eser hakkında negatif yazılar yazmaya teşvik ettiğini, şirketin ismine ziyan vermeye çalıştığını, bu münasebetlere yapılan feshin haklı nedenlere dayandığını belirterek davanın reddini talep etti.

Lokal mahkeme kararında, patron tarafından yapılan feshin haklı nedene dayandığını belirterek davanın reddine karar verdi. Davacı çalışanın avukatı aracılığıyla itirazda bulunduğu Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 9. Hukuk Dairesi ise WhatsApp yazışmalarının patron tarafından hile yahut tehdit yoluyla elde edildiğine dair kanıt yahut sav bulunmadığına dikkat çekerek, “WhatsApp kümesine dahil üye çalışanlardan birisi tarafından iş yeri yetkililerine yazışmaların gösterimi sonucunda fesih sürecinin başladığı anlaşılmış olup, iş yeri yetkililerinin kendilerine yönelik yazılan ağır sinkaflı hakaretlerden haberdar olmaları sonrasında davacı ile birlikte birebir ortamda çalışmalarını beklemek hakkaniyete muhalif olacaktır” diyerek feshi haklı buldu.

YARGITAY EMEKÇİYİ HAKLI BULMUŞTU

Daha evvel de emsal bir dava hususuyla ilgili Yargıtay 9. Hukuk Dairesi bir karar vermişti. Kararda, WhatsApp’ın kendi içinde korunduğu ve 3. şahıslara kapalı olduğu belirtilerek, “Dolayısı ile çalışanların iş akışını bozmadığı ve çalışmaların etkilemediği sürece bir küme kurmaları ve burada bağlantı içinde olmaları yasak değildir. Personellerin bu kapsamda burada irtibatlarının şahsî bilgi olarak da korunması temeldir. Bu yazışmalara dayanılarak iş aktinin feshi haksız olup, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü yerine reddi hatalıdır” denilmişti.

“YAZIŞMADA DİKKATLİ OLUNMALI”

Haberde kararı pahalandıran avukat Levent Karakoç, “İşçilerimiz, WhatsApp kümelerindeki yazışmaların patrona ulaştırılabileceği mümkünlüğünü kıymetlendirmeli. Ayrıyeten dilek edilmeyen halde iş akitleri fesh edilmesi halinde işsizlik maaşı da alamayabileceklerini bilmeliler” dedi.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İstanbul’da haftanın birinci gününde yollar boş kaldı