h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Miras kalan malların icra’dan satışı

Miras kalan malların icra’dan satışı
0

BEĞENDİM

Miras kalan gayrimenkullerin icra vasıtasıyla satışının istenmesi , borçlu olmayan diğer hissedarların ne yapması gerekiği , borçlunun birden fazla taşınmazı var ise izleyeceği yol ile ilgili bilgiler verilmiştir.

Miras kalan malların icra’dan satışı nasıl yapılır ?

Öncelikle miras mallarının icra vasıtasıyla satılabilmesi için hissedarlardan en az biri hakkında alacak nedeniyle icra takibi başlatılmış olması gerekir.

Başlatılan icra takibi neticesinde alacaklı ya da vekilinin talebi üzerine gayrimenkul sorgusu yapılır taşınmaz tespit edilmesi üzerine haciz şerhi işlenir.

Alacaklı miras kalan hacir şerhi işlenmiş taşınmazın satışını bir yıl içerisinde isteyerek satış işlemlerine başlayabilir. Taşınmazın satışı için öncelikle icra müdürlüğü hisse durumunu göz önünde bulundurarak icra hukuk mahkemesine satışın nerede ve ne şekilde yapılması gerektiğini sorar.

Hisseli tapularda genellikle alacaklı vekiline “izale-i şuyu ” davası için yetki verilir. ortaklığın giderilmesi anlamına gelen izale-i şuyu davasında borcu bulunan hissedarla beraber diğer ortaklara ait yerlerinde satışı yapılır.

Taşınmaz üzerindeki haciz nasıl kaldırılır ?

Alacaklı tarafın bir yıl geçmesine rağmen satış talebinde bulunmaması gerekli masrafları ödememesi ,  dosyanın kasıtlı olarak sürüncemede bırakılması borçluyu zarara uğratacağı için taşınmaz üzerindeki haczi borçlunun talep etmesi üzerine  İ.İ.K 106 ve 110 maddeleri uyarınca kaldırılır.

Birden fazla tapu üzerine haciz konulabilir mi ?

Borçlunun adına yapılan TAKBİS sorgusu sonucu birden fazla taşınmaz tespit edilebilir. Borçluların sürekli olarak istismar edildiği husustur alacaklı borca yeter malların üzerine haciz koyması gerekirken tüm taşınmazlar üzerine haciz koyulması için talepte bulunur.

Art niyetli borçlu tiplerinin dışında gerçekten beklenmedik bir şekilde zarara uğrayarak ödeme yapmakta zorlanan borçlular çoğunluktadır. Tek sıkıntıları nakit akışının yapacakları ödeme düzeyinin altına düşmüş olmasıdır.

Taşkın haciz nedir ? nasıl itiraz edilir ?

Konumuza dönmek gerekirse alacak miktarının fazlasına haciz konulması taşkın haciz olarak nitelendirilir. Taşınır ya da taşınmaz tüm mallarınızın üzerine fazlaya ilişkin konulan hacizlerin kaldırılması için icra hukuk mahkemelerine şikayette bulunmanız yeterlidir.

İcra hukuk mahkemesine yazacağınız dilekçe örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Hisseli taşınmazın ihalesine katılabilir miyim ?

Ortaklığın giderilmesi vasıtasıyla satılacak olan hisseli tapunun satışına katılabilirsiniz. Hisse oranınız % 20 ve üzerindeyse ihale şartnamesinde yazan teminat bedelini yatırmanıza gerek olmaz ancak hisse bedeliniz % 20 altında ise aradaki farkın teminat olarak tamamlanması durumunda ihaleye katılabilirsiniz.

İhaleye kimler girebilir ?

İhaleye dışarıdan teminat ücretini yatırmış olan herkes girip teklifte bulunabilir. İhaleyi takip etmeniz zarara uğramamanız için önemlidir. Taşınmaz çok düşük rakamla satılabilir.

Miras malın icra’dan satılmasında zarara uğrar mıyım ?

Hissedarı olduğunuz taşınmazın ortaklığın giderilmesi davası sonucunda satılması durumunda arsanız ortalama % 40 değer kaybına uğrar. icra satışına konu olan taşınmazın değeri fazla ise daha öncesinde önlem alınarak icra dosyasının kapatılması tüm hissedarların menfaatine olacak bir durumdur.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (65)
 • Enes
  2 sene önce
  0 0

  Bizin anneden araç kaldı 16/13 hisse sağlamda ama 16/3 hisse hacizlendi yakalama ve satış çıkarılmış araç yakalanmadı ama yakalanırsa satışa girecek (aracın25 bin tl ötv borcu var 2 yıl içinde satılırsa) araç satılırsa hissedarlar büyük kayıba ugrayacaklar aracın yanlızca hissesinin satışı mümkünmü? Nasıl bir yol izlemeli?

 • HukukiDestek
  2 sene önce
  0 0

  Merhaba araç izale-i şuyu davası ile satılır burada borçlu olan kişinin hissesinin satışı söz konusu olamaz bu nedenle araç satılır .

 • Çağlar enmez
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba benim babamdan arsa kaldı içinde 3 tane ev birini ben kendim yaptım veraset ilamı rayiç bedeli çıkarıp belediyeye vergi borcunu ödedim en sonda vergi dairesinden borcu yoktur kağıtı alınıp tapu intikale gidicem kız kardeşimin hissesini almak için yapıyorum bütün bunları fakat kız kardeşimin üzerinde icra var ve avukat bunu şu an göremiyor intikal olduktan sonra görür mü görürse arsaya komple icra koyup satışa suna bilir mi yada sadece kız kardeşimin hissesine mi icra koyarlar

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba Çağlar bey, taşınmaz satışı tek tapu çift hisse ya da el birliği mülkiyetli olduğu zaman icra müdürlüğü icra hukuk mahkemelerinden İİk M.121madde uyarınca satışın ne şekilde yapılacağı hususunu sorar ve alacaklı izalei şuyu davası için yetki ister,

  Kısacası bu tür durumlarda kardeşinizin hissesi ile sizin hisseniz de satılır hisse bedeliniz size ödenir.

 • Gökhan
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba
  Benim kendi oturduğum ev şuan 300m2 arsa tapulu fakat içerisinde 3 adet ev var ve bunların hisse tapuları mevcut hisselerin birinin sahibi vefat etti ve mirasçı olan çocuklarının birine haciz geldi bu bağlamda 3 evin aynı arsa üzerinde bulunması münasebeti ile hepsi satışa çıkacakmış mahkeme kağıdın da öyle diyor yani biz bu evin vergisini ödüyoruz çöp vergisini ödüyoruz elektrik su doğalgazmız kapı numaramız var fakat borçlunun oturmuş olduğu veya mirasçı olduğu 13 nolu ev değilde 9-11-13 kapı numaralı bütün evlerin satışa çıkması mümkün mü

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba Gökhan Bey,

  Hisseli tapularda İKK 121. madde uyarınca icra hukuk mahkemeleri el birliği veya hisseli taşınmazların satışının nasıl yapılacağına karar verir, sahip olduğunuz taşınmaz’a ait tapu hisseli ise izale-i şuyu davası ile satışa çıkarılabilir. Bir avukat ile süreci takip etmenizde fayda var.

 • Ogzhn93
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba iyi günler olay baba ve 3 erkek kardeş arasında geçiyor babam yaşarken en büyük kardeşime arsa devri yapti. Yaptıktan bi süre sonra rahmetli oldu ondan sonra bu arsa hakkında 3 bölünecek diye bi sonuça vardik ortanca kardeş hakkı olan payi aldi dn küçük kardeş bem oluyorum bu hakkımı vermedi hakkım yok dedi şahit göstererek hak talep edebilir miyim? Şahit olarak 4 kardeş göstere bilirim.

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba Oğuzhan Bey talep edebilirsiniz.

 • İbrahim seviş
  1 sene önce
  0 0

  Slm eşimin annesinden ev kaldı 5mirasçı var evi satmak istiyoruz ama mirasçılardan biri vergi borcu var 50bntl bizbu evi nasıl satarız

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba ibrahim bey, ev izalei şuyu vasıtasıyla satılabilir uzun ve masraflı bir süreç olur.

 • Sefa
  1 sene önce
  0 0

  Merhabalar babaannemin üzerine almış olduğum araç babaannemin vefatından sonra mirasa düştü yaklaşık 13 mirasçı oldu mirasçılardan birinin borcundan dolayı yaklaşık 12 tane haciz vardı üzerinde hacizlerden biri yakalama çıkarınca araç otoparka çekildi benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor aracımı kurtarmak için

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Muhtemel araca yakalama yazan vekil aracın hisseli olduğunu farketmemiştir. Araç kıymet takdiri yapıldıktan sonra dosyaya müdahil olarak hisse oranların hesaplanması için bilirkişi isteyin araç üzerinden borçlu yakınınız hissesine isabet eden kısmın ödemesini yaptırın ya da yapın sonrasında hemen noter kanalıyla satış işlemini gerçekleştirin. Aksi halde her dosya için ayrı ayrı uğraşmak durumunda kalırsınız.

 • Mustafa
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba bizim 5 hisseli bir yerimiz var ve her hisedarın kendi arsası üzerinde 3 katlı evleri var hissedarların birine haciz var ve hepimizin yeri satılır diye bi söylenti var alacaklı izaleyi şuyu davası açmış hissedarlar nasıl bir yol izlemeli acaba

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba Mustafa Bey, Tek tapu hisseli taşınmazlar hissedarlardan birinin borcu sebebiyle bahsettiğiniz üzere izale-i şuyu davası ile satışa çıkarılabilir. Borçlu hissedar harici diğer hissedarların ittifak kurarak satışa iştirak etmeleri ileri süreçte uygundur. Avukatlık mevzuatı uyarınca daha detaylı bilgi için iletişim bilgilerinizi iletebilirsiniz.

 • Murat
  1 sene önce
  0 0

  Selam biz 4 kardeş olarak ötv indirimli vefat eden babamızın mirasçısıyız, aracın tüm parasını ben ödedim ve kardeşlerimin hepsi araç için feragat ve satış için benim eşimin adına vekalet verdiler,sorum şu ki tüm mirasçılar arasında sadece benim banka haczim gelişdi ve ödeme gücüm yok eşim adına noter satışında aracın haciz şerhi devam edermi yada bilirkişi aracılığı ile kendi payıma olan icra kısmımı ödesem sonra eşiime noter satışı gerçekleşse yine sıkıntı çıkarmı eşim adına ,eşimin hiç borcu harcı yok lütfen

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Murat bey merhaba, Aracın hacizli olduğu dosya da satış aşamasına gelinmediği için alacaklı vekili aracın hisseli olduğunun henüz farkına varamamış olabilir. Hisse bilgisi ile dosyaya müracaat edin ve aracın piyasa değeri üzerinden hissenize düşen bedeli ödemeyi teklif edin ancak sizi köşeye sıkıştırmak amacıyla aracı satışa götürmeye çalışabilirler.

  Diğer sorunuza gelirsek hisse bedeli ilgili icra dosyasına ödendikten sonra aracın eşinize devri hususunda herhangi bir engel oluşmaz.

 • Murat
  1 sene önce
  0 0

  Çok çok teşekkür ederim cevapladığınız için,kısa bi sorum olacak, uyaptaki icra dosyama taraf olarak babam ve ölen annem muris olarak yazışmış,sorum şu ki murisin mirasçısı icralıksa ; vergi dairesi yada trafik tescil gibi kurumlara daha bu işlemleri yaşamamış olan insanlar adına soruyorum bu kurumlar a,mirasçıların işlemlerinden daha önce banka veya alacaklı adına icra daireleri bilgi yada elektronik ortamda önceden murisin malına şerh yada tedbir bildirirmi çok tşk ederim inanın

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Murat bey intikal edecek mallar üzerine de haciz şerhi talep edilebilir.

 • Murat
  1 sene önce
  0 0

  Gerçekten net bilgilendirmeniz için somsuz teşekkürler

 • Murat
  1 sene önce
  0 0

  Selamlar bir sorum olacak müsadenizle dört paylı sadece araç olan miras malının bir payı benim ancak iki bankaya genel haczim devam ediyor, ilk sıradaki bankaya 38000 tl borcum var ikinci bankaya 30000 tl, aracın haciz şerhi var biliyorum ama henüz dört kaardeşe tescil yapmadık, sorum şu ki aracı bilirkişi ile nasıl muhammel satış fiyatı alabilirim (alıcı ile anlaşmak amaçlı) örneğin 120000 tl çıksa araç bedeli benim payım 30000 tl olacağına göre, üzerine 8000 tl daha koyarak, iilk sıradaki haczimi tamamen kaldırmam mümkünmüdür, ikinci sorum ise 2, sıradaki hacizde bekleyen banka miras payıma yine el koyarmı yada yada kısaca p miras payımı bloke ettirmem ve payımdanda da taşan borcumu kullandığımı ispat edip ikinci bankanın elimde bi şey kalmadığını ispat etmem mümkünmüdür özür dilerim uzun oldu

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Murat Bey merhaba, bahsi geçen araç üzerinde hissenize isabet eden tutarı 1. alacaklı ile anlaşma yaparak kaldırabilirsiniz, ancak cebri icra yoluyla bir satış olmadığından 2. alacaklı bu durumda haciz sırasında 1. sıraya gelecek ve alacağın tahsili için çabalayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken en sağlıklı durum dosyaya müdahil olarak satışı hızlandırmak ve cebri icra yoluyla satışı yaptırmaktan başka bir alternatif göremiyoruz. Dilerse diğer hissedarlar da satışa iştirak ederek aracı satın almayı deneyebilirler.

 • Aslı
  1 sene önce
  0 0

  Yıllar önce satın almış olduğumuz bir arazinin parasınının tamamını Ödemiş olmamıza rağmen hissedarların isimlerinin uyuşmaması ya da hissedarlarla bir araya gelinememesi nedeniyle tapunun yüzde ellisini üzerime alamadım Bu tapuyu bütün hissedarları bir araya getirmeden en kısa şekilde nasıl alabilirim yardımınız için teşekkürler.

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba, Hissedarlar ile bir araya gelmeden ödemeyi nereye ve kime yaptınız? Hissedar isimlerinin uyuşmamasından kastınız nedir sorunuz basit bir temele dayanmıyor cevap verebilmek için tüm detayların eksiksiz anlatılması gerekiyor

 • Aslı
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba öncelikle geri dönüş için teşekkür ederim. Para ödemesini tek kişiye yaptık o diğer hissedarlara ulaştırdı zaten tapu ailedeki eski bir arazinin tapusu zamanında devir işlemleri düzgün yapılmadığı için sıkıntı var . İsim uyuşmazlığı dediğim durum da aile de örneğin adı mahmut olan kişinin adının zamanında tapuya Mehmet yazılması. Böylece kişi ismi tapuda tutmuyor. Tapuda adı yazan kişiler de farklı şehirlerde veya yaşlı oldukları için bir araya gelinemiyor

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba önce tapu müdürlüğüne ismi yanlış yazılan hissedarın dilekçe vererek yapılan hatayı düzeltmeyi denemeli, kabul edilmez ise isim düzeltme davası açılması lazım. Siz bu süreçte muhatap olduğunuz kişiye bu işlemlerin ivedilikle yapılmasını aksi halde bedelin faizi ile birlikte tarafınıza iade edilmesini istemelisiniz.

 • Ahmet fatih
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba benim sorum, eşimin annesine miras kalan arsalarının üzerinde vefat eden kardeşlerden birisinin oğlunun boçlarından dolayı haciz şerhi var bu yüzden arsalar kendi aralarında pay edildiği halde tapuda mirasçılardan bir kişinin haczi olduğu için tescil yapılamadı.Mirasçılar olarak bu durumda nasıl bir yol izlenmeli 16 mirasçı var ve Hacizli mirasçının payı düşük

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba, Hisseli taşınmazlarda bu duruma sıklıkla karşılaşıyoruz. Çözüm tamamen alacaklı vekilinin tutumuna bağlı olarak değişiyor. İzale-i şuyu davası açarak taşınmazı satışa götürmek isteyebilir. Taşınmazın gerçek değeri dikkate alınarak borçlu hissedarın payını dosyaya yatırmak için alacaklı ile görüşme yapabilirsiniz.

 • mustafa göktürk
  1 sene önce
  0 0

  mrb benim sorum benim şöforum kaza yaptı tır ile ve karşıdan bir kişi öldü araç maliki olarak bütün maddi tazminatı benim üzerime açtılar babamdan kalma bi evimiz vardı ben annem ve ablam üzerine bu evin kendi payıma olan kısmını ben anneme devrettim şimdi onu iptal ettrimeye çalışıyorlar tasarrufun iptali başkaca evimiz yok acaba bu satış iptal edlip icradan satılır mı birde evin üzerinde kredi koop ipoteği var saygılar şimdiden teşekkür ediyorum

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba, taşınmazın gerçek bedeli üzerinden değerlendirilerek hisse payınıza düşen kısım devir sonrası banka havalesi yoluyla tarafınıza gönderilmiş ise satışın iptali pek mümkün değil, ancak satış değeri bildirilmeden ya da eksik bildirilerek direk devir gerçekleştirilmişse satışın iptalinin gerçekleşmesi mümkün.

 • Yüksel uyar
  1 sene önce
  0 0

  10 kardeş in 1000 dönüm arazisi var.bunlardan 1 tanesi icralık borçları var.nasil bir sonuç ortaya çıkar.tesekkürler

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba Yüksel Bey, Buradaki önemli husus alacak miktarı ve haczedilen malların değeri, Örnek vermek gerekirse 10 bin lira olan borç sebebiyle borçlunun borcu kapatmaya yeterli mal varlığı üzerine haciz şerhi işlenebilir. 1000 dönüm araziniz parçalar halinde ise bu hususta hacze yeteri kadar mal Haczedilir. Haczedilen mal için İcra Hukuk Mahkemesinden alınacak yetkiyle izale-i şuyu davası açılır. Açılan dava sonucunda sizin hissenizin de satışı yapılır, ihaleye iştirak ederek satın almaya çalışabilir ya da satıldığı zaman payınıza düşen kısmın ödemesi tarafınıza yapılır.

 • Özcan
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba babamın 4 dnum tarlasının 200 metre yeğeni bin üzerine hissli bu yüzden vergi borcu yapu icralık icra tarlanın tamamını satabiirmi bu arada babam vefat etti nasıl bir yol ileyebilirz teşekkürler

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Özcan bey hisseli taşınmazlar için icra müdürlüğü İKK 121. Madde uyarınca icra hukuk mahkemesine satışın nasıl yapılacağını sorar bölünebilir nitelikte ise borçlu hissesi satılır. Ancak TNK arazilerinde 20.000 metre altı bölünemez şerhi olması sebebiyle izale-i şuyu vasıtasıyla tüm hisseler satılır.

 • Halil
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba benim dedemden kalan 100 +ev 4 kardesten 2si vekaleti amcama vermiş ve tapuğu uzerlerine almişlar hal boyleyken bizim haberimiz olmadan yapmişlar babaminda bir hissesi var anlasmazlik oluyor yani şimdi babam dedemin malvarliğini icra yolu ile satisa cikara bilir mi tumunu 4/3amcamda 4/1 babamda

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba Halil Bey, İcra yoluyla değil Sulh Hukuk Mahkemesine müracaatla izale-i şuyu yani ortaklığın giderilmesi davası yoluyla satışını isteyebilir.

 • Kursat
  1 sene önce
  0 0

  Bizim babadan kalan 2 tane dairemiz var daireler 9 hisseli kardeşlerden birinin borcu var banka 1/9 hisseyi satışa çıkarıyor bu durumda ne yapmamız gerekir

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba bu durumda yapılacak çok fazla bir aksiyon bulunmuyor, borçlunun hissesine düşen kısmı alacaklıyla anlaşma yaparak ödeyebilir ya da ihaleye iştirak edebilirsiniz.

 • Selcan
  1 sene önce
  0 0

  İyi akşamlar ortaklığın giderilmesi davası ile evimiz satışa gidiyor. Yüzde elliden fazla hak sahibiyiz binada. Satışta yerimizi alabilirsek ödeme kısmında yerin tam bedelinimi alırlar yoksa gerikalanımı mevlanın tamamını satış sonrası ödemek bizi zorlar

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba, İhalenin sizde kalması durumunda hisseniz dışında kalan kısmı ve harçlarını ödemekle yükümlüsünüz. İhaleye katılırken herhangi bir peşinat yatırmanız gerekmez.

 • Harun
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba benim durum biraz karışık, deden kalma bir kamyonumuz vardı, dedem vefat edince çocuklarına geçti babam da vefat edince ben kardeşlerim ve amcalarım arasında hisseli bir şekilde amcamın 6 tane icra dosyası olduğu için arabaya haciz ve kardeşimin banka hesabına bloke geldi, (araç kız kardeşiminmiş gibi görünüyor) bu nasıl halledilebilir ya da kız kardeşime gelen haciz nasıl kaldırırılır ( yaklaşık 19 kişi içinde kardeşime gelmiş olmasını da anlamlandıramadım) lütfen yardım

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba, Kardeşinizin borç ile alakası yok ise ilgili icra müdürlüğüne dilekçe vererek borçlu olmadığı dosyada hesaplarına 89/1 haciz ihbarnamesi yazıldığı, yapılan hatanın düzeltilmesini şikayet hakkı saklı kalmak kaydı ile talep edebilir.

 • Turan akgül
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba annemde dahil 5 kardeşe vefaat eden dedemden bir ev kaldı sayımın borcu olduğu için icraya düşmüş bu durumda 5tebir dayımın hissesimi satılır yoksa ev komplemi satılır aydınlatırsanız sevinirim

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Turan Bey merhaba, İcra hukuk mahkemesinin vereceği karara bağlı olarak taşınmazın tamamı ya da borçluya ait hisse satılabilir.

 • Mehmet adıpek
  1 sene önce
  0 0

  Benim maaşımda icra dolayısı ile kesinti uygulanıyor. Acaba bu, aracımı başka kişinin üstüne devir işlemi yapmama engel olur mu

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba aracınız üzerinde dosyadan haciz varsa satışı gerçekleştiremezsiniz, haciz şerhi işlenmemişse satış yapılabilir. Ancak Alacaklıyı zarara uğratmak maksadıyla mal kaçırma davası açma hakları bulunuyor. Bu durumda aracı satıp borcu kapatmanızı tavsiye ederiz.

 • Betül
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba bir arsa almak isyemistim hisseli tapu hissenin.birinde maliye tarafinfan haciz var diger hisseleri alsam hacizli hisse kalsa ileride benim arsamda satilir mi

 • Betül
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba bir arsa almak isyemistim hisseli tapu hissenin.birinde maliye tarafinfan haciz var diger hisseleri alsam hacizli hisse kalsa ileride benim arsamda satilir mi?

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba, diğer hissedar borcunu ödeyemez ve icra dosyası üzerinden satış istenirse sizinde hisseniz satışa konu olur.

 • Serdal
  1 sene önce
  0 0

  Tapulu hisseli bir dairede 1 hissedarın üzerinde haciz olursa dairenin satışı mümkünmüdür? Satışa uygun olması için neler yapılmalıdır. Teşekkür ediyorum

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba, İcra yoluyla daire satışlarında sadece hacizli hisse satışı yapılabilir. Diğer hissedarların hisselerini devretmelerinde bir sorun olmaz.

 • Hasan
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba dayımın da hissesi olan annanemizden kalan bir yerimiz var dayımın borcundan kaynaklı olarak icra sebebi ile 5/1 ihale ile satışa sunulacak mış 5/4 kısımın isteği bu yeri dışarıdan biri almaması bunun adına yapması gereken nedir? Yardım ve yorumlarınız ricasıyla.

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba, İhaleye iştirak edebilirsiniz. Kapalı ihale yapılmaz.

 • İsmail
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba, 2005 yılında aldığım bir arsanın üzerinde icra vardı. Daha sonra satıcı bana dosyanın kapandığını söylemişti. Şimdi ben o arsayı satmak istiyorum fakat icra dosyası hala açık görünüyor. satıcı borcunu ödemediyse, bu durumda ben ne yapmalıyım.

 • sinan
  1 sene önce
  0 0

  Baba annemin üzerinden ötv indirimiyle araç aldık. Baba annem vefat edince araç babam ve 3 amcama miras kaldı.5yıl dolmadığından aracı satamadık yani ötv borcundan dolayı.

  Şimdide amcamın borcundan dolayı araca yakalama ve haciz geldi.aracı kullanamıyoruz.5yılın dolmasına 10ay var.

  sorum şu şimdi aracı teslim etsek ötv indirimini (5 yıl) süre dolmadığından satış yapılacağından (10 ay var)bizden alırlarmı. yada hacizli hiseyi diğer ortaklar alabilirmi.(almak istiyoz) ne yapa biliriz.en azından ötv den kurtulmak için sürenin dolmasını beklimi.

 • Murat
  1 sene önce
  0 0

  Öncelikle başınız sağ olsun ben danışman değilim sadece yorum yapabilirim çünkü bizdede ötv indirimli araç var, ömcelikle mirasçılar üzerine intikal eden ötv li araç mirasçılardan herhangi birisi üzerine tescil ettirilmediği sürece ötv alınamaz mirasçılardan,şayet üzerine almak isterse ötv sini öder alır yani bu şu demek icra yakslarsa aracı siz ötv ödemezsiniz,2. Soru mahkeme hakiminin takdirine kalmış bir satış şekli isterse mirasçılar malın değer tespiti ister borçlunun payına düşeni diğer mirasçılar öder araç üç kişiye tescillenir yada icra ihalesinde halka açık satışa girer allah kolaylık versin

 • Murat
  1 sene önce
  0 0

  Selam ötv indirimli 5 yılı dolmuş aracı babamızın vefatından sonra kardeşler adına ruhsat çıkarttık ardından uzakta olan üç kardeş eşime vekaletname verdiler aracın satışı için bende şahsen imza vererek oğluma devrettik biz bunun mirasdan mal kaçırma olduğunu bilmiyorduk benim banka borçlarımının yüzünden oğluma tasarrufun iptali davası açılabilrmiş internetten tesadüf gödüm ne yapmalıyız bu durumda 2. Sorum oğlum aracı trafikten çekme belgesi ile tescili kaldırsa ben borçlarımı bu arada ödesem yine dava açabilirmi oğluma lütfen yardım için yazın

 • Salih akdeniz
  1 sene önce
  0 0

  Merhabalar dedemden babama köyde 467 metrekare arsa var. Arsaya muvafakatname alarak ev yapacağız. 8 hisseli arsanın 5 i babamın geri kalan 3 hisse ise kardeşlerine ait. 1 hissesi hacizli ben o hacizli ve diğer hisseleri nasıl alabilirim? Teşekkürler

 • HukukiDestek
  1 sene önce
  0 0

  Merhaba Salih Bey, Öncelikle hissedar ile anlaşıp hisse bedeli kadar borcunu ödemeye ikna edebilirsiniz ya da alacaklı izale-i şuyu davası açtığı zaman ihaleye katılabilirsiniz.

 • Serkan turk
  12 ay önce
  0 0

  Mrb iyi calismalar,benim sorum babam vefat ettikden sonra bize bir taksi plakasi kaldi 4 hisseli bu plakada 1 kişinin icralik borclari var mahkeme satisinda plaka deger altinda gudeceginden hissedarlardan biri bu hisseyi satin alabilir mi yada mahkeme sadece icralik hisseyimi satisa çıkarır

 • HukukiDestek
  12 ay önce
  0 0

  Merhaba, Serkan Bey, Satışın ne koşulda yapılacağına icra hukuk mahkemesi karar verir. Genellikle tamamının satışı yapılıyor. Borçlu olmayan Hissedarlar ittifak oluşturarak ihaleye iştirak edebilir ya da herhangi bir hissedar ihaleye yalnız katılabilir.

 • ilayda ceylan
  11 ay önce
  0 0

  merhaba iyi çalışmalar.Babadan miras düşen 4 hisse var.Bu hisseli taşınmaz mülkün satışı vardır alacaklı kişi hisselerin 2/4 üne haciz edip satış harcını yatırıp istediği zaman satışı yapabilme haline getirmiştir.Alacaklı ne zaman isterse orayı icradan satabilir.İcradan diğer hisse sahiplerinin hisselerini de hacizli olmadığı halde icradan sattırabilir mi? (çok önemli şimdiden teşekkürler)

 • Ferhat oral
  11 ay önce
  0 0

  Merhaba babadan kalan ev ve köyde bir kac parca tarlamiz var 5 kardes ve birde annem var bilirkisi ortaklagin satış yoluyla giderilmesi diye gorus bildirmis 2ay sonra mahkeme var abimin borcu yuzunden onun hissesi hacizli ve biz 4 kardes mahkemede satilmasini istemiyoruz dedik tutanaklari imzaladik annem yasli oldugu icin onu mahkemeye goturemedik sorum su şimdi abimin borcu yuzunden. Bizim hisselerimdemi satilacak biz satmak istemedigimiz halde bizimiz hissemiz nasil satilacak. Yoksa abimin hissesimi satilcak benim hissemi satmama hakkim yokmu. Onun hissesini bize pay edemezmi ve birimize satamazmi kople satilir diyolar. Hic birimizin kople alacak kadar durumumuz yok sagolun şimdiden

 • mehmet
  11 ay önce
  0 0

  merhabalar 20700 m2 hisseli tapu mevcut biz miras bırakanın sağlığında 5000 m2lik kısmı satın aldık bizim tapumuzda hisseli miras bırakan daha sonra vefat etti torunlarından birisinin borcuna karşılık şu an da yerin satışı isteniyo yakında ihale tarihi verilecek biz yerin mirasçısı değiliz bu durumda bizim de hissemiz satışa konu olacak her hangi başvurabileceğimiz bi yol var mı

 • baytar
  10 ay önce
  0 0

  Selamlar…
  Hissedarı olduğum tarlaya (6 hissedariz) ortaklardan biri adına icra işlemi var. 3 farklı banka ve 2014 2015 yillarindan. Tarla üzerinde bulunan orman envalini kestirmek için orman işletme müdürlüğüne başvuru yapmaya gittiğimizde tapuda haciz serhi nedeniyle kesim izni veremeyeceklerini söylediler. Tarımsal üretimi engeeleyen bu djrumu nasıl cozebilirim? Ortak kişinin haczi odeyebilecek maddi durumu bulunmuyor.
  iyi çalışmalar

 • Ali
  7 ay önce
  0 0

  Merhaba iyi çalışmalar. Bizim babadan miras kalan hisseli tapulu 2 arazimiz var 5 hisseli. Hissedarlardan birine icra geldi ve hepsini bir anda ödeyecek durumu yok. icra borcu her ay maaşından kesiliyor ama yinede banka sürekli biz diğer hissedarlara zarf gönderiyor satışa cıkacak falan dıye. Banka satışa çıkarırsa sadece hacizli hissedarın hissesi mi sarılacak yoksa tüm arazi mi satılıcak bilgi alabılırmıyım. Ve bız dıger hıssedarlara ne olucak

Sıradaki haber:

Aile içi şiddet hukuki korunma yolları