h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Pandemi periyodunda çocuklarda beslenmeye dikkat

Pandemi periyodunda çocuklarda beslenmeye dikkat
0

BEĞENDİM

Koronavirüs salgını, yetişkinleri etkilediği kadar çocukları da olumsuz tarafta etkiliyor. Günlük hayatında arkadaşlarıyla birlikte oyunlar oynayarak, yeteri kadar fizikî aktivite gerçekleştiren çocuklar, pandemi kısıtlamaları nedeniyle boş vakitlerinin büyük bir kısmını bilgisayar yahut televizyon başında geçiriyor.

Obezitenin çocukluk çağında önüne geçilmesinin epey değerli olduğunun altını çizen Tanrıöver, çocukluk devrinde sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılmasının erişkin yaşta ortaya çıkabilecek çeşitli sıhhat problemlerinin önlenmesi açısından çok büyük kıymet arz ettiğinin altını çizdi. Bu nedenle obezite konusunda alınacak tedbirlerin yalnızca çocuk için değil tüm aile fertlerini kapsaması gerektiğini vurgulayan Tanrıöver, “Çünkü sizlerin yapamadığı bir davranışı, çocuktan beklemek gerçekçi bir bakış açısı değildir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra çocukların daha hareketli bir hayat stilini benimsemeleri, çocukların toplumsal, zihinsel ve bedensel gelişimlerine değerli katkılar sağlayacaktır” biçiminde konuştu.

Israrcı Olmayın

Çocukların ebeveynlerinin duygusal durumlarından ebediyen etkilendiklerini tabir eden Tanrıöver, “Özellikle pandemi periyodunda ebeveynlerin hissettikleri tasa ve tasa, çocukların his durumlarına da tesir etmiş ve bu da yeme davranışını değiştirmiş olabilir. Çocuğun reddettiği bir yiyecek için ısrar etmek gerçek bir tahlil olmayacaktır. Bu durumun süreksiz olduğunu bilin ve yalnızca inançta hissetmesini sağlayın. Sizin hissiniz değiştiğinde çocuğun yemeğe olan tutumu da değişecektir” diye konuştu.

Ana Öğün ve Orta Öğün Alışkanlığı Kazanılmalı

Çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak isteyen ailelerin birtakım hususlarda dikkatli olması gerektiğini lisana getiren Dyt. Tanrıöver,çocukluk periyodunda bütün besin öğelerinden varlıklı ve istikrarlı bir biçimde beslenilmesi gerektiğini söyledi. Üç ana öğünle beraberinde 2-3 orta öğünün de kesinlikle yapılması gerektiğini belirten Dyt. Tanrıöver, kelamlarını şu formda sürdürdü:

“Özellikle kahvaltı öğünü çocukluk periyodunda hem büyüme ve gelişmesi için hem de okul performansı için epey değerlidir. Gece boyunca harcanan güç ile karbonhidrat depoları boşalmakta ve kan şekeri düzeyi düşmektedir. Çeşitli besin kümelerinin bir ortada olduğu sağlıklı kahvaltı öğünü hem kan şekeri istikrarını sağlamakta ve çocuğun zihinsel gücünü desteklemektedir. Öğünlerde; zerzevat, meyve, yoğurt, tahıl, et ve süt eserleri üzere besinler istikrarlı bir biçimde tüketilmelidir”

Kaynak: Bültenler

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Son dakika! Bakan Koca, sosyal medyada yer alan vefat raporuna ait açıklama yaptı