h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Pandemiyle Mücadele, cephede savaşmaya mı benziyor?

Pandemiyle Mücadele, cephede savaşmaya mı benziyor?
0

BEĞENDİM

Pandemiye karşı yürütülen gayret, cephede savaşmaya benziyor mu? Vietnam gazileri Kansaslı Thomas Hall ve Philadelphia‘dan Marsha Four, savaş periyotlarında yaşadıklarını, koronavirüs salgını ve bu iki durum ortasında gördükleri paralellikleri anlattı:

Vietnam Savaşı sırasında ABD ordusunda hemşire olarak üç yıl vazife yapan Marsha, ağır bakım ünitesinde, ön saflarda yer aldı.

O periyodu hayatının “birçok açıdan çok karanlık bir dönemi” olarak hatırlıyor:

“Savaş, seni sarıp sarmalar. Güzeliyle, kötüsüyle, içinde yaşadığın tek dünya olur. Hayatın, sadece savaş, canını korumak ve tüm bu sarmalın içinde yapman gerekenlerden ibaret hale gelir.”

Tom da şimdi 20 yaşındayken Saigon’a savaşmaya giden askerler ortasında yer almış:

“Marsha’nın dediği üzere, hepimiz çok gençtik. Tüm bu duruma ‘bu ne ki böyle’ der üzere bakakaldım. Farkında bile olmadığım sayısız, ağır his yaşadım. ”

Tom, 1969 ve 1970 yıllarında orduda misyon yaptı. Birçok vakit gecelerini tek başına, askeri çıkartma noktalarında ve büyük üslerde devriye gezerek geçirdi.

Cepheye birinci gönderildiğinde hissettiği duyguyu “korkunç bir korku” olarak tanımlıyor:

“Bunun üstesinden gelmek zorundasın. Her şey olacağına varır diye düşünüp işin yapıyorsun.”

Tom, şu anda Amerika Vietnam Gazileri için travma sonrası gerilim ve unsur bağımlılığı komitesinin başkanlığını yürütüyor.

Tom o devirde hislerinin uyuştuğunu anlatıyor:

“Savaş bölgesinde bu yeterli bir şey. Lakin memleketinize dönüp sivil bir dünyada tekrar var olduğunuzda bu kadar da uygun bir şey değil”.

Salgınla gayret gayretlerine atıfta bulunurken savaş benzetmelerini kullanmanın çok da yanlış olmadığına inanıyor:

“Bu, görünmeyen bir düşman. İnsanları rastgele öldürüyor ve şayet tüm kaynaklarımızı devreye almaz, bununla uğraşa odaklanmazsak, bizi istila edebilir.

“Ön cephede çalışanlar ölüyor. Tıpkı bir savaşta olduğu üzere tabipler ve hemşireler, bu uğraş sırasında öldüler. ve yeniden bir savaştaki üzere hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Sanırım sayısı paralellikler var. Bunu söylemenin abartılı olmayacağını düşünüyorum.”

“Bu mühlet zarfında bireylerin katlanmak zorunda oldukları şeye baktığınızda her günün tam bir kaos olduğunu, yalnızca kendilerinden istenen işin değil, günlük olarak gerilim ve dert altında da yaşamak zorunda kaldıklarını görüyorsunuz. Gözlerinin önünde insanlığın yitip gittiğini görüyorlar. Hayatlarını kaybeden, bu dünyadan göçüp giden ve yanlarında aileleri olmayan bu bireylerin acılarını gidermek için ellerinden bir şey gelmiyor.”

Vietnam’daki hastaların da sevdiklerinden uzak bir halde tek başlarına öldüklerine dikkat çekiyor:

“Ölen askerler bizleri anneleri, eşleri üzere görüyordu. Öbür dünyaya göçerken onlara yardım eden biz olduk. Onlara güç veriyor, bırakmaları için yürek veriyorduk. Onlara her şeyin güzel olacağını söylüyorduk. Bugün sıhhat çalışanlarının yaşadıklarıyla bizim savaş devrindeki deneyimlerimiz ortasında inanılmaz benzerlikler var.

ABD’de koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı yarım milyonu geçti. Bu da iki dünya savaşı ve Vietnam Savaşı’nda hayatını kaybedenlerin toplamından daha fazla Amerikalı’nın pandemi nedeniyle ömrünü yitirdiği manasına geliyor.

Tom, savaşta olduğu üzere, salgının ön saflarda çalışanlar üzerinde kalıcı bir tesiri olacağını düşünüyor. Tüm bu kaosun ortasında hissedilebilecek olağan hislerin bastırılması gerektiğini ve ileride bunun başkalarından uzaklaşma ve tecrit üzere sonuçlar doğurabileceğini belirtiyor:

“Kimse tam olarak neler yaşadığınızı anlamıyor. Vietnam’a birkaç milyon insan gitti ve herkes farklı bir savaş yaşadı. Ön cephede Covid’le savaşanların her biri farklı şeyler yaşayacak. Hayatlarının bundan sonrasında ömürleriyle ilgili farklı bahislerle uğraşacaklar. ve bundan sonra onlar için hiçbirşey eskisi üzere olmayacak.”

 


0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kırklareli’nde Sağlık çalışanlarından özel klip