DOLAR

17,2793$% 0.35

EURO

17,6742% 0.64

STERLİN

20,8030£% 1.25

GRAM ALTIN

967,63%0,53

ÇEYREK ALTIN

1.593,00%-0,37

TAM ALTIN

15.703,94%-0,66

BİTCOİN

354800฿%2.07535

a

Sağlık Ocağından Randevu Alma – 2022

Sağlık ocağından randevu alma 2022 yılında hangi prosedürleri izlemeniz gerekiyor anlatıyoruz. Ülkemizde her mahallede yer edinen Aile Sağlığı Merkezleri kısaca aile hekimleri sayesinde hastanelerde oluşan kesafet biraz da olsa azalmıştır. Bu yoğunluktan etkilenmemek ve kalabalık sırada beklememek için sıhhat ocağından buluşma alma işlemini yaparak aile hekiminize muayene olmaya gidebilirsiniz.

Sağlık Ocağından Randevu Alma – 2022
0

BEĞENDİM

Sağlık ocağından randevu alma 2022 yılında hangi prosedürleri izlemeniz gerekiyor anlatıyoruz. Ülkemizde her mahallede yer edinen Aile Sağlığı Merkezleri kısaca aile hekimleri sayesinde hastanelerde oluşan kesafet biraz da olsa azalmıştır. Bu yoğunluktan etkilenmemek ve kalabalık sırada beklememek için sıhhat ocağından buluşma alma işlemini yaparak aile hekiminize muayene olmaya gidebilirsiniz. Sağlık ocağından nasıl buluşma alınır, aile hekimi randevu sistemi başvurusu nasıl yapılır, buluşma olmadan sıhhat ocağına gidilir mi, 182 buluşma ve MHRS buluşma girişi adımları ile aile hekimin buluşma alamıyorum ne yapmalıyım? şeklinde sıhhat ocağından randevu almak konusunda dört gözle beklenen bütün soruları yanıtladık. İnceleyebilirsiniz.

Sağlık Ocağından Randevu Nasıl Alınır?

Sağlık ocaklarında oluşan yoğunluğu azaltmak adına aile hekimlerinden de randevu katılımı gerekmektedir. Diğer hastanelerdeki doktorlar için nasıl randevu alınıyorsa aile hekimleri için de aynı sistem getirilmiştir. Nüfus yoğunluğu fazla olan şehirlerde randevusuz muayene olmak imkansızken daha küçük şehirlerde ve ilçelerde randevu almadan sıhhat ocağına giderek aile hekimine muayene olmak mümkündür. Fakat esenlik merkezinin yoğunluk durumu bilinmediği için uzun süre sıra bekleme ihtimaline karşı randevu katılımı önerilir.

Her şahıs kendi adına ve adresine tanımlanan sağlık ocağına ve hekimine giderek tedavi olmak zorundadır. Doktorun izinde ya da saha görevinde olduğu durumlarda diğer hekimlere veya sıhhat merkezlerine giderek de muayene olabilirsiniz. Aile hekimleri belirlenen günlerde yeni doğan ve köy ziyaretleri yaptığı için sağlık merkezinde bulunmayabilir. Bu konuda mağduriyet yaşanmaması için öteki tabip ve merkezlerden de yararlanma fırsatı ile esenlik hizmetleri geliştirilmiştir.

Aile hekimi buluşma alamıyorum ne yapmalıyım, diyenler için aile hekiminden randevu alma ve iptal etme işlemleri için kurulan esenlik kanalları aşağıdaki gibidir:

 • MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi)
 • ALO 182 MHRS Çağrı Merkezi
 • e-Devlet Sağlık Ocağı Randevu Sistemi

MHRS ve ALO 182 çağrı merkezi ile aile hekiminizden rahatlıkla randevu alabilirsiniz. Ayrıca sistem üzerinden geçmiş randevularınızı ve tedavi adımlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Aile hekiminden buluşma alamıyorum diyorsanız, MHRS’den, e-Devletten ve ALO 182’den aile hekimi randevu iyi mi alınır? Bakalım.

MHRS Aile Hekimi Randevu Nasıl Alınır?

Aile hekiminden buluşma alabilmek için MHRS’yi kullanabilirsiniz. Sağlık ocağından online buluşma iyi mi alınır? Araştırması meydana getiren vatandaşlar için online hizmet kanalı Merkezi Hekim Randevu Sistemi bulunmaktadır. Aile hekiminden randevu almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

www.Mhrs.Gov.Tr randevu alma işlem şu şekildedir:

 • Bilgisayarınızdan yada parlak zeka telefonunuzdan MHRS buluşma giriş menüsüne giriniz.
 • T.C. Hüviyet numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
 • Şifrenizi hatırlamıyorsanız MHRS e-Devlet giriş seçeneğini de kullanarak sisteme erişim sağlayabilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonrasında ekranın sağ kısmında yeşil renkli kutucukta ”Aile Hekimi Randevusu Al” ibaresini göreceksiniz.
 • Hekimin buluşma için boş olan gün ve saati sizlere sunulacaktır.
 • Kendinize uygun olan vakit dilimini seçin.
 • Randevu bilgileriniz ayrıntılı olarak ekranda açılacaktır.
 • Son defa kontrol ederek ”Randevuyu Kaydet” butonuna basın.

Tüm bilgilerinizin doğruluğunu test ettikten sonrasında MHRS randevu alma işleminiz başarılı bir biçimde kaydedilmiş olacaktır. Randevu gün ve saatiniz yaklaştığında SMS veya ALO 182 davet merkezi tarafından hatırlatma alacaksınız. Randevu günü nüfus cüzdanınızı ne olursa olsun yanınıza alarak belirtilen vakit aralıklarında esenlik ocağında olmaya itina göstermelisiniz.

MHRS mobil uygulamasını zeki cihazınıza indirerek, randevularınızı daha süratli bir şekilde oluşturabilirsiniz. Mobil tatbik yardımıyla, aldığınız randevularınızın gününü ve saatini kolaylıkla takip edebilirsiniz. Ayrıca doktorunuzun veya aile hekiminizin o gün hastanede olup olmadığı bilgisine de ulaşabilir, oluşturmuş olduğunuz randevunuza gidemeyeceksiniz mobil tatbik üstünden iptal edebilirsiniz.

ALO 182 İle Aile Hekiminden Randevu Alma Yöntemi 2022

Aile hekimi buluşma alma telefon numarası olarak ALO 182 iletişim hattı kullanılmaktadır. Aile hekiminden randevu almanın ikinci kolay yolu ALO 182 çağrı merkezini arayarak yetkili kişilerin desteği ile müsait randevuyu oluşturmaktır. MHRS çağrı merkezi hattını aradığınızda sadece T.C hüviyet numaranız gerekecektir. İşte aile hekiminden buluşma alabilmek için ALO 182 çağrı merkezine bağlanma adımları!

Aile hekimi buluşma alma telefon üzerinden şu şekildedir:

 • Cep telefonunuzdan veya sabit bir hattan 182 numarasını tuşlayarak arayın.
 • Bu esnada T.C. Hüviyet numaranızı hazırlamanız gerekecektir.
 • Çağrı merkezi yetkilisi tarafınca T.C. Kimlik numaranız istenecektir.
 • Kimlik numaranızı girdikten sonra yönlendirme ile hangi ilden ve ilçeden buluşma alacağınızı bildirin.
 • Hangi hastaneden ve bölümden buluşma almak istediğiniz sorulduğunda aile hekimi diyebilirsiniz.
 • Çağrı merkezi temsilciniz size boş olan buluşma günlerini ve saatlerini sıralayacaktır.
 • Uygun olan vakit dilimini seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.
ALO 182 Randevu Merkezi

Hastane buluşma alma numarası ile yakınınıza yada bir başka hasta adına buluşma alabilirsiniz. Çağrı merkezi temsilciniz ile konuşurken yakınızın adına randevu aldığınızı belirtmelisiniz. Yakınınızın T.C. Hüviyet numarasını da biliyor olmanız gerekecektir. 182 MHRS davet merkezi sayesinde kendinize, yakınınıza bütün hastanelerden ve aile hekimlerinden hemen buluşma alabilirsiniz.

Sigortasız vatandaşlar için Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri 2022 senesinde ne kadar oldu, devlet hastanelerinde muayene, tahlil, ameliyat ve yatış ücretleri ne kadar alınıyor? öğrenebilir, buluşma almadan önce tedavi ücretlerinizi hesaplayabilirsiniz.

e-Devlet Sağlık Ocağı Randevu Alma Yöntemi

Aile hekiminden randevu almak için e-Devlet hizmetini de kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemine T.C. Hüviyet numaranız ile beraber şifrenizi de yazarak giriş yapmalısınız. Ana sayfada yer alan arama butonuna MHRS yazdığınızda Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi açılacaktır. Uygulamaya git alanına tıkladığınızda MHRS sayfasına yönlendirileceksiniz.

Böylelikle e-Devlet hesabınız ile MHRS sistemine bağlanmış olacaksınız. Aşı, aile hekimi ve öteki devlet hastaneleri için randevularınızı bu şekilde oluşturabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine, kimlik kartınız ile giderek şifrenizi ufak bir ücret bedeli ödeyerek belirleyebilirsiniz. Bu sayede e-Devlet esenlik ocağı buluşma alma işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz.

Aile Hekimi Görüntülü Randevu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde, esenlik hizmetleri arasında yer edinen Görüntülü Muayene tekniği ile hastaneye ve aile hekimine doğrusu Sağlık Ocağı’na gitmeden bulunduğunuz alanda doktorunuza muayene olabilirsiniz.

Daha fazlaca riskli vatandaşların tercih etmiş olduğu görüntülü muayene için MHRS’den buluşma almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Görüntülü muayene olma adımları aşağıdaki gibidir:

 • ilk olarak MHRS sistemine T.C hüviyet numarası ve gizyazı ile giriş yapın.
 • ”Aile Hekimi Randevusu Al” sayfasına tıklayın.
 • Açılan sayfada size ”Aile Hekimi Görüntülü Muayene” seçeneği sunulacak.
 • Riskli grupta yer alıyorsanız sistem tarafından otomatikman yönlendirileceksiniz.
 • Uygun olan gün ve saati seçerek ”Tamam” a basın.
 • Muayene gününüz ve saatiniz vardığında sistemde kayıtlı olan telefon numaranıza SMS ile bilgilendirme mesajı gelecektir.

Online görüşme için mikrofon özelliği olan cep telefonu, bilgisayar yada tablet olmalıdır. Hastaneye gittiğinizde fiziki muayenede sorduğu bütün soruları tabip size görüntülü olarak yöneltecektir. Doktor gerekli gördüğü durumda deva tedavi başlatabilir.

MHRS Aile Hekimi Randevu iyi mi alınır?

MHRS sisteminden yada e-Devlet üzerinden e-Nabıza girerek Aile hekimine sekmesi üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.

Aile Hekiminden Sağlık Raporu Alınıyor mu?

Aile Sağlığı Merkezinde vazife yapan aile hekimleri, lüzumlu ve müsait gördüklerinde bakmakla mükellef oldukları hastaları için sağlık tutanağı düzenleyebilirler. Aile hekiminin yetki ve tedavi alanı haricinde kalan bir mevzuda rapor istenmesi durumunda değişik bir hastaneye sevk yapılabilir.

Aile Hekimi Yoksa Yerine Kim Bakar?

Sağlık ocağınızdaki aile hekiminiz izinli olduğunda veya sıhhat merkezinde bulunmadığında, muayenenizi ve tedavinizi öteki aile hekimleri yapmaktadır. Sağlık hizmetinin aksamaması adına, diğer hekimlerin sorumluluğu altında olacaksınız. Fakat başka bir tabip yok ise, esenlik merkezinden başka bir hekim görevlendirilecektir.

Aile Hekimi Randevu Ücretli mi?

Hayır, aile hekiminden randevu almak tamamen parasızdır. Birinci basamakta yapılan tahliller, muayene, aşılama, enjeksiyon, pansuman ve film hizmetlerinin hepsi ücretsiz bir şekilde uygulanmaktadır. Ayrıca bu hizmetler için SGK istenmemektedir. Fakat, muayeneden sonra verilen reçetelerde yazan ilaçlar, toplumsal güvence durumuna gore değişik şekillerde ücretlendirilmektedir.

Sağlık Ocağı Randevulu mu?

Sağlık ocağında oluşabilecek yoğunlukları önlemek amacı ile esenlik ocaklarına gitmeden önce buluşma alınması gerekmektedir.

Sağlık Ocağı Randevu nasıl alınır?

Aile hekimi randevunuz MHRS web sitesi, uygulaması ve ALO 182’den alabilir ve randevu alabilirsiniz.

Sağlık Ocağı Misafir Hasta Bakar mı?

Sağlık ocaklarında bulunan aile hekimlerinden sigortalı ya da sigortasız hastalar faydalanabilmektedir. Hasta şahıs ikametgah adresinden uzakta bir alanda hastalanmış veya kendisini kötü hissetmiş ise en yakınında yer edinen sıhhat ocağına giderek, muayene ve tedavi olabilirler. İl dışından gelen vatandaşlar da aynı şekilde bir esenlik problemi yaşarsa, dilediği sağlık merkezine giderek, aile hekimine muayene olabilir. Misafir olarak gelen hasta vatandaşlar her zaman, hekimlerin sorumluluğu altındadır.

Farklı Aile Hekimine Gidilir mi?

Farklı aile hekimlerine gidildiğinde doktor hastaya bakmak istemediğinde bakmama hakkı vardır yada misafir hasta olarak bakabilir. Hastalar aile hekimlerinden memnun değil ise ilk 3 ay dolduktan sonrasında aile hekimlerini değiştirebilir.

Aile Hekimi Telefon numarası Nasıl Öğrenilir?

Aile hekiminizi öğrenmek için e-Devlete giriş yaparak arama butonuna “Aile Hekimi Sorgulama” yazarak Aile hekim bilgisi öğrenebilirsiniz.

Sağlık Ocağına Randevu Olmadan Gidilir mi?

Sağlık ocağına randevu almadan da gidebilirsiniz fakat yaşanacak olası bir kalabalık durumunda saatlerce sıra bekleme, aynı gün içerisinde tedavi olamama gibi problemler ile yüz yüze kalabilirsiniz. Hastaneye veya esenlik ocağına gitmeden önce randevu katılımı hem sizin aynı zamanda sıhhat merkezlerinde yaşanacak olan yoğunluk için önem taşımaktadır.

Çeşitli sağlık sorunları nedeni ile devlet hastanelerinin yanında hususi hastaneler de tedavi için tercih edilmektedir. Peki 2022 yılında Özel Hastane Muayene Ücretleri ne kadar? Derhal inceleyebilirsiniz.

Sağlık Ocağını Arayarak Randevu Alınır mı?

Sağlık ocağını arayarak da aile hekiminizden randevu alabilirsiniz. Fakat sıhhat ocakları kargaşalık olmasın diye kendi içinde numaralandırılmıştır. Örneğin; 1 No’lu Aile Hekimliği, 2 No’lu Aile Hekimliği, 3 No’lu Aile Hekimliği gibi. Bunun için bağlı bulunduğunuz sıhhat ocağının kodunu ve iletişim numarasını bilmeniz gerekecektir. Eğer yazışma numarasını bilmiyorsanız internet üstünden esenlik ocağınızı aratarak yazışma kanallarına ulaşabilirsiniz.

Örneğin: Arama butonuna ”Pendik 5 No’lu Aile Hekimliği yazışma numarası” yazarsanız sıhhat merkezinin tüm iletişim adresleri çıkacaktır. Böylece sıhhat ocağını arayarak da buluşma alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üstünden hastane randevusu almak isterseniz MHRS ve e-Devlet hizmet kanallarını kullanabilirsiniz.

Hangi Sağlık Ocağına Bağlı Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?

Hangi aile hekimine bağlı olduğunuzu e-Devlet sistemi üstünden öğrenebilirsiniz. Sağlık ocağınızı ve doktorunuzu öğrenmek için tarayıcınızdan www.Turkiye.Gov.Tr adresine bağlanarak T.C. Hüviyet numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sorgulama bölümüne ”Aile Hekim Bilgisi Sorgulama” yazıp aile hekiminizi derhal öğrenerek tedavi olabilirsiniz.

Aile Hekimini Değiştirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Aile hekiminizden memnun değilseniz ve değiştirmek istiyorsanız, doktor seçme hakkınızı kullanabilirsiniz. Bunun için ALO 182 MHRS çağrı merkezini arayarak talebinizi alan kişi temsilcisine bildirmelisiniz. Ayrıca e-Devlet kapısı üstünden aile hekimi değiştirebileceğiniz şeklinde e-Nabız üstünden de aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

 • Yazılı istek ile müracaat yapılarak aile hekimi değişikliği yapılabilir.
 • Kişiler kura çekmek istedikleri aile hekimine veya ilgili Toplum Sağlığı Merkezine ve İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne şahsen müracaat ile yaparak değişim talebinde bulunabilirler.
 • İlk defa e-Nabız kullanıcısı olacak kişiler ise e-Devlet (www.Turkiye.Gov.Tr) üstünden e-Nabız’a giriş yaparak profil ayarları üzerinden e-Nabız şifresi oluşturarak, yada kendi Aile Hekimlerine başvurarak e-Nabız için geçici gizyazı edinerek sistem üstünden aile hekimlerini değiştirebilir.
 • e-Nabız uygulamasına e-Devlet üstünden erişebilirsiniz.

Yaz tatili, seyahat yada başka bir sebep ile başka bir yerleşim yerinde sağlık hizmeti ihtiyacı olduğu için ”Misafir Hasta” tanımıyla o ildeki Aile Hekiminden esenlik hizmeti alınabilmesi mümkündür.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "http://davahaber.com/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { $(".quickComment form").html("
Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.
") } }); } });
SAĞLIK Göz Kapağı Estetik Fiyatları 2022
SAĞLIK Sağlık Ocağından Randevu Alma – 2022
SAĞLIK Lazer Epilasyon Fiyatları 2022 – Türkiye
SAĞLIK T.C. Kimlik No Tahlil Sonucu Öğrenme 2022
GÜNDEM Küresel Tahıl Krizi Uyarısı 2022
SAĞLIK Saç Mezoterapisi Fiyatları 2022 En İyi Merkezler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.