h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Sağlık
  • Son dakika! Bakan Koca, sosyal medyada yer alan vefat raporuna ait açıklama yaptı

Son dakika! Bakan Koca, sosyal medyada yer alan vefat raporuna ait açıklama yaptı

Son dakika! Bakan Koca, sosyal medyada yer alan vefat raporuna ait açıklama yaptı
0

BEĞENDİM

SIHHAT Bakanı Fahrettin Koca, koronovirüsten hayatını kaybeden lakin vefat raporunda belirtilmediği argüman edilen toplumsal medya paylaşımlarına ait açıklama yaptı. Koca yaptığı açıklamada “Hasta, kayıtlarımızda ve tüm istatistiklerimizde covid ölüsü olarak kayıtlıdır” dedi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, vakıf üniversitesinde koronavirüs tedavisi görürken hayatını kaybeden fakat vefat raporunda vefat nedeninin belirtilmediği tez edilen raporun aslını yansıtmadığını belirtti. Koca, mevt evraklarının tabipler tarafından onaylandıktan sonra 3 başka tabipten oluşan komitede tekrar incelendiğini aktararak, “Müteveffa Cemal Küçükşahin bir vakıf üniversitesi hastanesinde covid-19 tedavisi görürken vefat etmiştir. Kişinin mevt evrakını düzenleyen hekimimiz vefat nedenine bulaşıcı olmayan hastalık bilgisi girerek mevt dokümanını onaylamıştır. Mevt dokümanlarının onaylanması ve vefat nedeninin belirlenmesi takip eden tabibimizin sorumluluğundadır. Lakin mevt evrakları tabiplerimiz onayladıktan sonra 3 başka doktordan oluşan bir üst kurul tarafından incelenerek denetim edilmekte ve bir kusur ya da eksik olduğu düşünüldüğünde doktor bilgilendirilerek raporunu incelemesi istenmektedir” açıklamasını yaptı.

‘HASTA TÜM KAYITLARIMIZDA COVİD ÖLÜSÜ OLARAK KAYITLIDIR’Bakan Koca, vefat raporunun üst komitede tekrar incelendikten sonra tabibe geri gönderildiğini ve vefat nedeninin düzeltildiğini belirterek “Hastanın 30 Nisan 2021 tarihinde mevt raporu tabip tarafından onaylanmış ve üst kurul incelemesi sonrası 2 Mayıs 2021 tarihinde tabibe rapor iade edilerek hastanın covid-19 olumlu olduğu ve bunun teşhiste belirtilmesi gerektiği hatırlatılmıştır. Tabip de raporunu tekrar düzenleyerek birebir gün onaylamıştır. Raporun son hali ekte sunulmuştur. Bu hasta kayıtlarımızda ve tüm istatistiklerimizde covid ölüsü olarak kayıtlıdır” sözlerini kullandı.’NİHAİ KARAR VERİCİ DOKTORUN KENDİSİDİR’Koca, vefat raporlarındaki kararın tabiplere ilişkin olduğunu vurgulayarak “İddia edildiği üzere hasta covid olduğu halde değilmiş üzere bir kayıt yoktur. Hasta yakınına teslim edilen evrak defin süreçlerinin gecikmeden yapılması için son inceleme yapılmadan düzenlenmiş ve incelemeye açık olan dokümandır. Hastanın mevt dokümanında bulaşıcı olmayan hastalık yazılmış olmasının nedeni tedavisi 23 gün süren hastamızın bir mühlet sonra pcr test sonucunun negatif çıkmış olmasıdır. Tabip burada bulaşıcı bir durum kalmadığına hükmetmiştir ve son karar verici tabibin kendisidir” dedi.Koca, açıklamasına şöyle devam etti:

“Özetle bir vakıf üniversitesi hastanesinde tedavi görürken mevt raporunda tüm bilgilerin eksiksiz verilmediği bir vatandaşımızın devletimizin kayıtlarında durumu olması gerektiği üzere covid-19 olarak yer almıştır. Buradan bilgilerin güvenilirliğini kuşkulu hale getirmenin kimseye yararı yoktur. Müteveffa Cemal Küçükşahin Bey’e Allah’tan rahmet ve sevenlerine bu vesile ile tekrar başsağlığı diliyorum.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ferhat EKİNCİ

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Son dakika haberi | Koronavirüs salgınında can kaybı 40 bin 844’e yükseldi