h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Tam kapanma sürecinde istirahat ve hareketi dengeleyin?

Tam kapanma sürecinde istirahat ve hareketi dengeleyin?
0

BEĞENDİM

Pandemi periyodunda yaşanan kapanma sürecinde birçok kişinin hareketsiz kalması yahut yanlış dinlenme sonucu çeşitli sıhhat problemlerine davetiye çıkarabildiğini söyleyen Fizyoterapi Uzmanı Gülşah Konakoğlu, ‘Öncelikle istirahat ve aktiviteyi istikrarda tutmamız lazım. Zira bedenimizdeki kasların aşikâr bir çalışma kapasitesi var ve bu kasları kullanmadığımızda kasların dayanıklılığı azalıyor. Bu durum, kardiyovasküler dayanıklılığın azalmasına, bel ve boyun sıhhatini olumsuz etkileyen omurga sorunlarına davetiye çıkarabiliyor’ dedi.

Hareketsiz hayatın çeşitli sıhhat problemlerine davetiye çıkardığı konusunda ihtarda bulunan uzmanlar, uzanıp dinlenmenin bile tehlikeli olduğunu söylüyor. İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Sıhhat Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısmı Öğr. Gör. Fizyoterapist Gülşah Konakoğlu, bilhassa pandemi sürecinde birçok kişinin daha az hareket ettiğini belirterek, hareketsiz hayatın sebep olabileceği hastalıklar ve yanlışsız dinlenme formları ile ilgili bilgi verdi.

DİNLENME VE AKTİVİTE İSTİKRARDA OLMALI

Tam kapanma sürecinde dinlenme ve hareket etmeyi dengelemek gerektiğini söyleyen Konakoğlu, ‘Tam kapanmayla birlikte konutlarımızda vakit geçirmeye başladık. Bu devirde fizikî uygunluğumuzu korumak ve sürdürmek için birtakım hususlara itina göstermemiz gerekiyor. Öncelikle istirahat ve aktiviteyi istikrarda tutmamız lazım. Gün içerisinde uzanma, ayakta durma, oturma müddetlerini istikrarlı bir halde ayarlamalıyız. Zira bedenimizdeki kasların muhakkak bir çalışma kapasitesi var ve bu kasları kullanmadığımızda kasların dayanıklılığı azalıyor. Şayet hareketsiz ömür stilinde uzun müddet kalırsak bir mühlet sonra bedenimizdeki kasları kullanmak istediğimizde, aşikâr bir işi muhakkak bir konumda yapmak istediğimizde daha çabuk yorulacağız. Bu türlü durumlarda hareket etmek istemiyoruz, uzanıp yatmak ve kendimizi kaldırmamak istiyoruz. Bunun sebebini ise çok anlayamıyoruz. Aslında bu, büsbütün hareketsizliğe bağlı olarak kas dayanıklılık kapasitemizin azalmasıyla ilgili bir durum’ diye konuştu.

BEL VE BOYUN SIHHATİNE ZİYAN VEREN SORUNLAR ORTAYA ÇIKIYOR

Hareket ederek, kasları güçlendirmek gerektiğini lisana getiren Konakoğlu, ‘Özellikle meskende vakit geçirirken televizyon karşısında bilgisayarımızı kucağımıza alıp, yumuşak kanepelere gömüldüğümüz vakit büsbütün bel ve boyun sıhhatimize ziyan veren omurga sorunlarına davetiye çıkarıyoruz. Münasebetiyle kaslarımızı uzun mühlet kullanmadığımızda ve kas gücümüz azaldığında ve uzun mühlet ayakta durmayıp kemiklerimize tartı bindirmediğimizde, oturduğumuzda yahut uzandığımızda kemiklerimize kâfi yük verilmediği için kemik yıkım süreci hızlanıyor. Bilhassa ileri yaşlarda bunu fazlaca gözlemliyoruz. Kaslardaki dayanıklılığın azalması, günün sonunda kardiyovasküler dayanıklılığın azalmasına da sebep oluyor. Zira kalp de kas ile çalışıyor. Kalp kasımızın da dayanıklılığı azalıyor’ dedi.

Konakoğlu, gün içerisinde yapılacak hareketler ile ilgili şu tavsiyelerde bulundu:

‘Bizler sıhhat sorunlarını ve bedenin dayanıklılığının düşmesini engellemek için gün içerisinde aktivitelerimizi istikrarlı yapmalıyız. En az 30 dakikalık yürüyüşler yapılabilir. Sporu kesinlikle hayatımızın merkezinde tutmalıyız. Mesken içinde yapılabildiği kadarıyla germe, güçlendirme antrenmanları yararlı olacaktır. Bilhassa bedenin ön taraftaki kasları kısalır, bacak art kasları kısalır. Bunlar esnetilebilir. Beden yükü ile yapılan antrenmanlar de fizikî kapasiteyi gözetici olacaktır.’

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

47 yaşındaki bayan 15. tüp bebek uygulaması ile evlat sahibi oldu