h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Terekenin Tespiti Davası Nasıl Açılır?

0

BEĞENDİM

Terekenin tespiti davasında miras bırakanın aktif ve pasif varlıklarının yani menkul ve gayrimenkulleri ile borçlarının başka bir ifadeyle terekenin tespit edilmesi amacıyla açılan bir tespit davasıdır. Bu dava ile murisin yani miras bırakanın malvarlığının bütününün belirlenmesinin sağlanması ve buna göre mirasçıların nasıl bir pozisyon alacağının belirlenmesi amaçlanır.

Miras bırakanın sahip olduğu malvarlığı yanısıra ölümünden evvel elinden çıkardığı, sattığı veya bağışladığı malvarlıklarının değerlerinin de bu dava ile tespit edilmesi istenir. Kimi vakit miras bırakanın sağlığında gerçekleştirdiği bağışlamalar veya muvazaalı satışlar mirasçıların resmi miras haklarını ihlal etmekte ve bu işlemler amacıyla da dava yoluna gidilmesi gerekebilir.

Tereke tespiti davası farklı miras davaları ile beraber talep edilebileceği gibi bağımsız olacak yalnızca belirleme hedefiyle de açılabilir. Bazı durumlarda mirasçıların terekenin tamamı ile alakalı bilgi sahibi olması olası olamamaktadırlar. Miras murisin vefati ile resen mirasçılara elbirliği mülkiyeti ile geçer ve örnek olarak mirasın reddi yoluna gidecek olan bir mirasçının, yasal süreyi kaçırmadan mirasın tamamı ile alakalı bilgi sahibi olması en tabi hakkıdır.

Tereke Tespiti Davasını Kimler Açabilir ?

Bu davayı açmak isteyen bireyin hukuki faydasının bulunması gereklidir. Şüphe yok ki meşru ya da atanmış mirasçılar bakımından bu hukuki faydanın var olduğunu kabul etmek gerekir. Terekenin tamamını bütün aktif ve pasifleriyle beraber bilmek ve buna göre diğer mirasçılar ile nasıl hareket edeceklerini veya ne tür davalar açabileceğini saptamak amacıyla bu tespit davasının açılması gereklidir.

Mirasçı olmayan terekenin tespiti davası açabilir mi ?

Yasal ya da atanmış mirasçı olmayan bireyin bu davayı açması durumunda mahkeme hukuki fayda yokluğundan ötürü usulden ret kararı verir. Mesela vasiyet alacaklısının da bu davayı açmakta hukuki faydası yoktur, zira vasiyet alacaklısının kendine vasiyet edilen alacağı somut olarak biliyor olmasından dolayı fakat bu vasiyetin kendine intikalini sağlayacak davaları açması olası olacaktır.

Terekenin Tespiti Nasıl Yapılır ?

Mahkeme ilk olarak tarafların beyanlarını esas alır ve murisin terekesine dahil olan aktif ve pasifleri belirler, sonrasında ilgili kurumlara müzekkere yazar ve miras hukuku alanında eksper bilirkişi heyetinden rapor alarak murisin tenkis davası gibi miras davalarında esas saklı payları ve tasarruf oranlarının tespitine yarayacak şekilde murisin terekesini belirtir.

Murisin terekesi dahilindeki malvarlığının örnek olarak menkulün değeri dava tarihi değil murisin vefat tarihine göre belirlenir zira mirasın intikal tarihi murisin vefatı tarihidir. Esasen vefat ile beraber farklı bir işleme lüzum kalmadan mirasçılar resen malvarlığı üstünde elbirliği ile malik olurlar fakat bu malvarlığının intikalinin sağlanması için gerekli intikal prosedürleri ya da açılacak davalar miras hukukunun konusunu teşkil etmektedir.

Dava Nerede ve Nasıl Açılır ?

Terekenin tespiti davasında sulh hukuk mahkemeleri görevlidir. Davanın açılması gereken yer ise murisin son ikametinin olduğu adliyelerdeki Sulh Hukuk mahkemedir. Davanın farklı bir yerde açılması durumda mahkeme incelemeyi yapmayıp yetkisizlik nedeniyle usulden ret karar verecektir.

Tereke Tespit davasında açılması zaman aşımı süresi yoktur. Bu davayı açmakta hukuki faydası bulunanlar hukuki faydaları devam ettiği müddetçi terekenin tespitini isteyebilirler. Kısacası zaman aşımı ve hak düşürücü süre bu davalar için bulunmamaktadır.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Babalık davası hakkında tüm merak edilenler