Ticaret Bakanlığı’ndan ‘çöpe dökülen sebze’ iddialarına ilişkin açıklama

Ticaret Bakanlığı sosyal medyada dolaşan sebzelerin çöpe atıldığına dair haberlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanlık görüntülerin asılsız ve eski olduğunu belirtti.

Ticaret Bakanlığı, sosyal medyada yer alan “boş arazilere kuru soğan dökülmesi” görüntülerinin, depolarda elleçleme sonrası çürüme ve bozulma nedeniyle ayıklanan ürünler olduğunu belirterek, "Son dönemlerde sosyal medyada eski tarihli bazı görüntüler kullanılarak çeşitli sebzelerin çöpe döküldüğüne dair haberler servis edilmekte ve kamuoyunu yanıltmak amacıyla bir algı operasyonu yürütülmektedir. Bu asılsız görüntüleri yayanların amacı kamuoyunda infial oluşturmaktır." açıklamasında bulundu.
 
Bakanlık tarafından sosyal medyada yer alan görüntülere ilişkin açıklamada şöyle denildi:

"İki gündür sosyal medyada dolaştırılan “Biber Üreticisinin Biberleri Ormana Dökmesi” görüntüsü 4 Mayıs 2021 tarihine aittir. Bu tarih, pandemi nedeniyle tam kapanma dönemine denk gelmektedir. Bu dönemde pazaryerlerinin kapalı olması nedeniyle üreticiler ürünlerini satamamışlardır. Ancak bu görüntü dün gerçekleşmiş gibi servis edilmiştir.

Yine “İstanbul Toptancı Halinde Sebzelerin Çöpe Dökülmesi” görüntüleri 2019 Yılı Kurban Bayramı tatilinin bittiği güne ait olup, bayram boyunca halin kapalı olması nedeniyle satılamayarak, özelliğini kaybeden ürünlerin imhasına ilişkindir. Bu görüntüler de maksatlı olarak yeniymiş gibi servis edilmiştir.

Öte yandan birkaç gündür sosyal medyada yer alan “boş arazilere kuru soğan dökülmesi” görüntülerine ilişkin ise Bakanlığımızca yapılan tespitte bu ürünlerin depolarda elleçleme sonrası çürüme ve bozulma nedeniyle ayıklanan ürünler olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte ürünlerin imhasının usulüne uygun yapılmaması nedeniyle Belediyelerce cezai işlem uygulanması sağlanmıştır.

Sebze ve meyve ticaretine ilişkin denetimler ülke genelinde kesintisiz şekilde devam ettirilmektedir. Halkımız sosyal medyada yer alan eski tarihli ve asılsız görüntülere itibar etmemeli, Bakanlığımızca yapılan resmi açıklamaları takip etmelidir.

Fed sonrası flaş Bitcoin tahminiİLGİNİZİ ÇEKEBİLİRFed sonrası flaş Bitcoin tahminiHaberi GörüntüleYaptırım uygulanan Putin'in kızları ne iş yapıyor? İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRYaptırım uygulanan Putin'in kızları ne iş yapıyor? Haberi Görüntüle