h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Sağlık
  • “Uyku sıkıntıları çekenler, gece saatinizi denetim etmeyin”

“Uyku sıkıntıları çekenler, gece saatinizi denetim etmeyin”

“Uyku sıkıntıları çekenler, gece saatinizi denetim etmeyin”
0

BEĞENDİM

Sağlıklı bir uykunun, günlük hayatta dinç hissetmek için epey büyük ehemmiyet taşıdığını ve sağlıklı bir ömür usulünün temel desteklerinden biri olduğunu belirten Psikiyatrist Dr. Alişan Burak Yaşar, “Geceleri sık sık saati denetim etmek uykunuzu kaçırabilir ve uykusuzluk durumuna ait olumsuz niyetlerinizi pekiştirebilir” dedi.

Uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta zorlananlar için tekliflerde bulunan İstanbul Gelişim Üniversitesi‘nden Psikiyatrist Dr. Alişan Burak Yaşar, “Yatakta uyanık olarak çok fazla vakit geçirmek yerine nitekim uykulu hissettiğinizde uyumaya çalışmak uyku kalitenizi olumlu istikamette etkileyecektir. 20 dakika yahut daha uzun bir mühlet boyunca tekrar uyuyamadıysanız kalkıp uykulu hissedene kadar beklemek ve daha sonra tekrar denemek uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Yatağınızı uyumak dışında öbür bir emelle kullanmamaya itina göstermelisiniz. Böylelikle bedeniniz yatağı uyku ile ilişkilendirecektir ve uyumak daha kolay olacaktır” diye konuştu.

“SAĞLIKLI VE İSTİKRARLI BİR DİYET ÂLÂ UYUMANIZA YARDIMCI OLUR”

Yatmadan evvel yapılan 15 dakika esneme/gevşeme hareketlerinin yararlı olacağını söyleyen Yaşar, “Geceleri sık sık saati denetim etmek uykunuzu kaçırabilir ve uykusuzluk durumuna ait olumsuz niyetlerinizi pekiştirebilir. Sağlıklı ve istikrarlı bir diyet yeterli uyumanıza yardımcı olur. Yatmadan çabucak evvel ağır bir yemek tüketmek uykunuzu bölebilir” sözlerini kullandı.

Yatağın ve yatak odasının uyumak için sessiz ve rahat olmasının kıymetli olduğuna vurgu yapan Yaşar, “Sabahın erken saatlerinde gelen ışığı bloke etmek için perdeleri çekmek, göz maskesi kullanmak ve şayet gürültü varsa kulak tıkacı takmak güzel bir fikir olabilir. Makûs bir gece uykunuz olsa ve uyandığınızda yorgun hissetseniz de gün içindeki aktivitelerinizi planladığınız biçimde yapmak uyku kalitesi açısından yararlı olacaktır. Şayet gece uykunuzu alamadıysanız, gün içerisinde ne kadar kafein tüketseniz de bu bir gece evvelki uykunuzu telafi edemez, tersine o gece alacağınız uykuyu da negatif tarafta etkiler” biçiminde konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dişeti hastalıklarında temel faktör mikrobiyal plak katmanı