DOLAR

14,6795$% 0.08

EURO

15,9683% -0.03

STERLİN

19,1321£% 0.05

GRAM ALTIN

923,38%0,26

ÇEYREK ALTIN

1.499,00%0,20

TAM ALTIN

14.710,40%-0,28

BİTCOİN

589554฿%-5.43058

a

Yenilenebilir enerjide halka arz

Global Yatırım Holding iştiraki Consus Enerji’nin halka arzına onay geldi. Şirket 14-15 Nisan tarihlerinde borsada satış ve eşit dağıtım yöntemiyle halka arz edilecek.

Yenilenebilir enerjide halka arz
0

BEĞENDİM

Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve dağıtık enerji alanındaki önde gelen firmalarından olan Global Yatırım Holding iştiraki Consus Enerji’nin halka arzına onay geldi.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) son gerçekleştirdiği toplantıda halka açılma için onay alan Consus Enerji, nominal hisse başına 4.50 TL fiyatla 14 – 15 Nisan tarihlerinde borsada satış – sabit fiyatla talep toplama ve eşit dağıtım yöntemiyle halka arz edilecek. Halka arz büyüklüğünün yarısı kadar bir fon fiyat istikrarı işlemleri için ayrılırken, Consus Enerji’nin borsada işlem görmesinden itibaren 1 ay boyunca fiyat istikrarı işlemleri uygulanacak.

Özellikle tarımsal üretime yaptığı katkılarla, Türkiye’nin önde gelen biyokütle enerji üreticilerinden biri haline gelen Consus Enerji’nin, 40 MW’ı biyokütle ve güneşten oluşan yenilenebilir kaynaklardan, kalan kısmı ise dağıtık enerji tesislerinden olmak üzere toplam 94.1 MW’lık kurulu gücü bulunuyor. Consus Enerji, dağıtık enerji kapsamında ise yap – işlet modeli ile Türkiye’nin en büyük kojenerasyon ve trijenerasyon tesisi kurulu güçlerinden birine sahip enerji hizmet firması (ESCo) olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Maliyeti düşürme hedefi

Şirketten yapılan açıklamaya göre önümüzdeki dönemde özellikle yenilenebilir enerjideki üretim kapasitesini artırmayı hedefleyen Consus Enerji, yine tüm yatırım maliyetlerini üstlendiği yap – işlet modeli kapsamında, tüketicilerin öz tüketimlerine yönelik güneş enerjisi santrallerini hayata geçirmeyi, bu sayede tüketicilerin enerji maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor.

İş modellerinin, karbon sınırlamaları kapsamında müşterilerine rekabetçilik kazandıracağını ifade eden Consus Enerji Genel Müdürü Atay Arpacıoğulları, “Yenilenebilir enerji ile özellikle ihracatçı firmalarımızın, önümüzdeki dönemde uygulamaya geçecek olan sınır vergilerinden etkilenmeden, işlerine rekabetçi bir şekilde devam etmelerine olanak sağlamayı amaçlıyoruz. Benzer şekilde sanayicilerimizin yanı sıra ticari işletmeler de karbon ayak izlerini sıfırlamak için yenilenebilir enerji çözümlerine büyük ilgi gösteriyor. Tabii buradaki önemli nokta işletmeleri bir yatırım maliyetine katlanmadan tasarrufla buluşturmak” dedi.

Antigua’da imza

Arpacıoğulları, yurtdışı büyüme hedefleri kapsamında yakın zamanda Karayip bölgesinde bulunan Antigua ile 5 MW’lık bir güneş santralinin yapımı, alım ve tarife garantisi kapsamında 30 yıl işletilmesine yönelik ön mutabakat imzaladıklarını ve nihai anlaşmayı da yakın gelecekte sonlandırmayı hedeflediklerini anlattı.

Tarladan toplayıp tasarruf sağlıyor

Biyokütleden elektrik üretimi alanında yatırım yapan Türkiye’nin sayılı şirketleri arasında olduklarını kaydeden Atay Arpacıoğulları, şunları söyledi:

“Aydın, Şanlıurfa ve Mardin’deki santrallerimiz ve 29.2 MW kurulu gücümüz ile çoğunlukla hasat sonrası tarlada kalan veya anız olarak yakılan ve herhangi bir ekonomik değeri bulunmayan mısır sapı, pamuk sapı gibi artıkları toplayarak enerjiye dönüştürüyoruz. Bizi sektördeki diğer yatırımcılardan ayırt eden bir fark da, biyokütle yakıtlarımızın önemli bir kısmını kendi ekipmanlarımız ve yetişmiş personelimiz ile topluyor olmamız. Bu bize biyokütle tedarikinin sürdürülebilir kılınmasında önemli bir avantaj sağlıyor. Bu sayede çiftçimizin tarımsal artıklarını modern makineler ve ekipmanlarla tarladan toplayıp, üreticiyi bu yükten kurtararak mazot ve işçilik maliyetlerinden tasarruf ettiriyoruz. Yılda yaklaşık 350 bin ton biyokütle topluyoruz. Bu da yılda yaklaşık 700 bin dönüm araziye bir şekilde dokunuyor ve temizliğini yapıyoruz demek” diye konuştu.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
Ekonomi AB, 21 Rus havayolu şirketini kara listeye aldı
Ekonomi Bozcaada’da 2 yıl sonra turizm sezonu erken açılıyor
Ekonomi Gözler Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararında! Değişikliğe gidilecek mi?
Ekonomi Üreticiye 27 ton ucuz şeker dağıtıldı
Ekonomi Bakan Nebati’den döviz kuru ve enflasyon mesajı!
Ekonomi Akademik personel alım ilanı
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "http://davahaber.com/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { $(".quickComment form").html("
Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.
") } }); } });
EKONOMI AB, 21 Rus havayolu şirketini kara listeye aldı
EKONOMI Bozcaada’da 2 yıl sonra turizm sezonu erken açılıyor
EKONOMI Gözler Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararında! Değişikliğe gidilecek mi?
EKONOMI Üreticiye 27 ton ucuz şeker dağıtıldı
EKONOMI Bakan Nebati’den döviz kuru ve enflasyon mesajı!
EKONOMI Akademik personel alım ilanı