h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

‘Yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 66’yı geçti’

‘Yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 66’yı geçti’
0

BEĞENDİM

‘Yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 66’yı geçti’

ANKARA Kent Hastanesi Acil Tıp Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Şu an prestijiyle ağır bakım doluluk oranı yüzde 66. Bu doluluk oranı bir ölçü daha artarsa; örneğin yüzde 80’leri geçerse daha önemli bir alarm kelam konusu olacaktır” dedi.

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, Türkiye‘nin koronavirüs risk haritasını ve ülke genelindeki hadise artışını kıymetlendirdi. Prof. Dr. Oğuztürk, vilayetlerin risk oranlarına nazaran renklendirmesinde temel etkenin müspet olay sayısı olduğunu; lakin aşılanma oranı, ağır bakım doluluk oranı ve acil servislere müracaat oranlarının da etkili olduğunu söyledi.

‘YÜZDE 80’İ GEÇERSE ALARM KELAM KONUSU’Ülke genelindeki olay artışı ve hastanelerdeki doluluk oranlarına değinen Prof. Dr. Oğuztürk, “Bizim ülkemizdeki yatak doluluk oranı ve ağır bakım doluluk oranı, hastanelerin çabasında en değerli parametrelerden bir tanesi. Şu an itibarıyla yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66. Bu yüzde 66’lık doluluk oranı yalnızca Covid-19 hastalarının artışı ile ilgili bir oran değil; başka hastalar da bu oranın içinde. Benim şahsi kanaatim bu doluluk oranı bir ölçü daha artarsa; örneğin yüzde 80’leri geçerse daha önemli bir alarm kelam konusu olacaktır. ve bu sonuç, ‘ülke genelinde tam kapanma’ demeyelim; fakat kısıtlamaların daha önemli bir biçimde ortaya çıkma zaruretini doğurabilir” diye konuştu.’EKSTRA ÖNLEM ALINMASI KAÇINILMAZ OLACAKTIR’

Prof. Dr. Oğuztürk, ‘Türkiye geneli kapanma’ halinde bir kısıtlama beklemediğini belirterek, “Genel kapanma biçimindeki bir sürecin oluşma ihtimalini çok düşük görüyorum. Kısmi formdaki uygulamaların ülke geneline yayılma ihtimali olabilir. Yani hafta sonlarının tekrar 24 saat bazında kapanma ile ülke genelinde bir sürecin tekrar bu formda aktive olması gündeme gelebilir. Fakat bu olay sayılarıyla birlikte hakikat orantılı oluşabilecek bir durum. Bu manada şayet bilgiler artış sürecine geçerse, ekstra önlemlerin alınması da kaçınılmaz olacaktır” diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kaan ULU

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Pandemide hastaneye müracaatlar gecikti; böbrekler ihmal edildi”