DOLAR

16,1251$% 1.21

EURO

17,2782% 1.36

STERLİN

20,1387£% 0.36

GRAM ALTIN

964,33%1,66

ÇEYREK ALTIN

1.571,00%1,08

TAM ALTIN

15.156,67%-0,04

BİTCOİN

471357฿%-2.67114

a

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları

0

BEĞENDİM

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları detaylı kılavuzu ile sizi buluşturuyoruz. KOSGEB 1990 yılında 3624 Sayılı Kanun ile İmalat Sanayi İşletmelerinin ekonomideki yerlerinin geliştirilmesi amacıyla kurulmuş bir kamu kuruluşudur.

KOSGEB’in 1990-2009 yılları arasında imalat sanayi KOBİ’lerine yönelik yapmış olduğu çalışmalar takdirle karşılanmış ve 2009 yılında imalat sanayi dışında yer alan sektörlerdeki KOBİ’lerin de geliştirilmesi görevi KOSGEB’e verilmiştir. 18 Eylül 2009 tarih ve 27353 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2009/15431 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile, KOSGEB’in geliştirilmesinden sorumlu olduğu sektörler belirlenmiştir.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi>https://paraninnabzi.com/kosgeb-girisimcilik-egitimi/

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları pdf dosyasını linke tıklayarak inceleyebilirsiniz> https://paraninnabzi.com/wp-content/uploads/2021/09/KOSGEBDesteklenenSektorlerNACEKODLAR.pdf

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Hangi Alanlarda?

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler tam 14 ana başlıktan oluşmaktadır. Bu ana başlıklara sektör adı verilmektedir. Bunun altında ise ikili ve altılı NACE kodları oluşmaktadır. 14 ana başlık isimleri ise tablomuzda yer aldığı gibidir.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Nace Kodları

B- Madencilik  ve Taş Ocakları I- Yiyecek Hizmetleri ve Konaklama
C- İmalat J- İletişim ve Bilgi
D- Elektrik, Buhar ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı K- Sigorta Faaliyetleri ve Finans
E- Su Temini, Atık Yönetimi Kanalizasyon ve İyileştirme M- Mesleki Bilimsel ve Teknik Faaliyetler
F- İnşaat N- Destek Hizmetleri Faaliyetleri ve İdari
G- Toptan ve Perakende Ticareti ( Motorlu Kara Taşıtı ve Motosiklet Onarımı R- Eğlence, Kültür, Sanat ve Spor
H- Ulaştırma ve Depolama S- Diğer Hizmet Faaliyetleri

KOSGEB NACE Tipi G Nedir?

KOSGEB NACE tipi 2 kısma ayrılmaktadır. Bu kısımlara göre yeni girişimciler hibe miktarlarından ”Girişimcilik Destek Programı” kapsamında istifade etmektedirler. İki kısmı ayrılan NACE tipleri ise şunlardır.

  1. Geleneksel Girişimcilik için oluşturulan NACE tipi
  2. İleri Girişimciler için oluşturulan NACE tipi

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi dahil olmak üzere yararlanacağınız hibe oranına kadar bu NACE tipinde hangi iş fikrine sahip olduğunuza göre belirlenmektedir.

  • Geleneksel Girişimcilik NACE Koduna Sahip İş Fikirleri => Sadece Geleneksel Girişimcilik Eğitimi alması yeterli iken
  • İleri Girişimcilik NACE Koduna Sahip İş Fikirleri => Geleneksel Girişimcilik Eğitimine ilaveten İleri Girişimcilik Eğitimi de alması gerekmektedir.
59.12.01 Sinema filmi, video ve televizyon programları çekim sonrası faaliyetleri (ses-görüntü redaksiyonu, asıl kopyaların aktarımı, renk düzeltme, sayısal iyileştirme, görsel efekt, animasyon, alt yazı, başlıklandırma, grafik, vb. işler)
61.20.03 Kablosuz ağlar üzerinden İnternet erişiminin sağlanması
61.30.01 Uydu üzerinden telekomünikasyon faaliyetleri
61.90.04 Telekomünikasyon uygulamalarına yönelik radar istasyonlarının işletilmesi
61.90.90 Bys. diğer telekomünikasyon faaliyetleri (uydudan izleme, iletişim telemetresi vb. uzmanlık gerektiren telekomünikasyon uygulamalarının sağlanması, çevrim içi İnternet erişimi sağlanması, VOIP sağlanması, vb.)
62.01.01 Bilgisayar programlama faaliyetleri (sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb)
63.11.08 Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler (veri girişi, verinin işlenmesi, özel raporların oluşturulması, depolanması, vb.)
63.12.01 Web portalı faaliyetleri
72.11.01 Biyoteknolojiyle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri
72.19.01 Doğal bilimler ve mühendislikle ilgili diğer araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri (tarımsal araştırmalar dâhil)

NACE kodu G ne demek?

NACE kodu G ne demek? İşyerinin faaliyet alanını veya bununla bağlantılı olarak işyeri tehlike sınıfı bilgisini veren kod yapısıdır. İş sağlığı ve güvenliği kanunu sonrasında oluşan tehlike sınıfları da işyeri NACE kodu ile beraber belirlenmektedir. NACE kodunu belirlemek içinGüncel İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi‘ni kontrol etmelisiniz.

KOSGEB İleri Girişimcilik Desteklenen Sektörler

KOSGEB İleri Girişimcilik desteklenen sektörler konusunda bir gelişmeye gitmiştir. Bu yenilik ile yurt dışından makine alımlarında hibe desteği alınabilmektedir. Fakat destekleme miktarı farklılık göstermektedir. Bu gelişmeye göre ise yurt içinde üretilen makine alımları için verilecek oran %90 çıkarılmıştır. Yurt içine oranla yurt dışında üretilen makine alımları için verilecek hibe oranı ise %75 olarak ayarlanmıştır. 300.000 TL‘ye kadar hem yurt içi hem ise yurt dışı üretilen makine alımları için sağlanacak hibe miktarlarının hesaplama tablosunu ise aşağıda teknoloji düzeylerine göre bulabilirsiniz.

Yurt Dışı Makine Alımlarına Sağlanan Destek Miktarları
Teknoloji Düzeyi Yapılan Harcama Alınacak Hibe
Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi 100.000 TL 75.000 TL
Orta ileri teknoloji Düzeyi 200.000 TL 150.000 TL
İleri teknoloji Düzeyi 300.000 TL 225.000 TL

 

Yurt İçi Makine Alımlarına Sağlanan Hibe Destek Ödeme Miktarları
Teknoloji Düzeyi Yapılan Harcama Alınacak Hibe
Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi 100.000 TL 90.000 TL
Orta ileri teknoloji Düzeyi 200.000 TL 180.000 TL
İleri teknoloji Düzeyi 300.000 TL 270.000 TL

Üst NACE Kodu Nasıl Bulunur?

Üst NACE kodu nasıl bulunur sorusu girişimcileri biraz yormaktadır. Bu programa başvurmak isteyenlerin KOSGEB’den destek alabilmeleri için alanındaki NACE üst ve alt kodlarını bilmek zorundadırlar. Alt NACE kodunuzu bulmadan önce mutlak suret ile üst kodunuzu bulmanız gerekir. Üst NACE kodunu bulabilmek için B den S kadar olan ana başlıklar altındaki sektörlerden size en uygun olanı seçmenizdir.

Örneğin: Yemek üretim tesisine yada bir diğer adı ile lokanta sahibi iseniz. C: İMALAT/10.85 Hazır Yemek Üretimi bizim NACE üst kodumuz olacaktır.

Alt NACE kodları sorgulaması nasıl yapılır?

Alt NACE kodu olarak da isimlendirilen 6 NACE kodunu bulmakta oldukça basit bir işlemdir. İlk olarak önereceğim yöntem BURADA yer alan tüm 6 NACE KODLARI listesini bilgisayarınıza giriş yaparak kendinize en uygun olan sektörün ismini arattırarak yapılmaktadır.

Diğer yöntem ise, bilgisayarınıza herhangi bir şey indirmeden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ait NACE KODU SORGULAMA SAYFASINA GİRİŞ yaparak öğrenmektir. Bu işlemi ise oldukça basit bir şekilde şöyle yapabilirsiniz.

  • Sayfaya girdiğiniz vakit kaşınıza yukarıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.
  • Bu pencereye daha önce sizlere öğretmiş olduğumuz gibi üst NACE kodunuzu ARASINA NOKTA . koyarak yazınız.
  • Daha sonra ise Ara butonuna bir kere tıklayınız.
  • İşletmenize ait altılı (6’lı) NACE kodunuz anında ”NACE FAALİYET KODLARI” başlığı altında belirecektir.

Ana Başlıklı Desteklenen Sektörler Hangileridir?

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler tam 14 ana başlıktan oluşmaktadır. Bunun altında ise ikili ve altılı NACE kodları oluşmaktadır. 14 ana başlık isimleri ise tablomuzda yer aldığı gibidir.

B- Madencilik  ve Taş Ocakları I- Yiyecek Hizmetleri ve Konaklama
C- İmalat J- İletişim ve Bilgi
D- Elektrik, Buhar ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı K- Sigorta Faaliyetleri ve Finans
E- Su Temini, Atık Yönetimi Kanalizasyon ve İyileştirme M- Mesleki Bilimsel ve Teknik Faaliyetler
F- İnşaat N- Destek Hizmetleri Faaliyetleri ve İdari
G- Toptan ve Perakende Ticareti ( Motorlu Kara Taşıtı ve Motosiklet Onarımı R- Eğlence, Kültür, Sanat ve Spor
H- Ulaştırma ve Depolama S- Diğer Hizmet Faaliyetleri

05.04.2021 tarihi itibariyle üstte yer alan tabloya P- Eğitim sektörü de dahil olmuştur. Yeni ilave edilen NACE kodları ise şu şekildedir.

85.51.03 Spor ve eğlence eğitim kursları (futbol, dövüş sanatları, jimnastik, binicilik, yüzme, dalgıçlık, paraşüt, briç, yoga, vb. eğitimi ile profesyonel spor eğitimcilerinin faaliyetleri dahil, temel, orta ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hariç) (sadece bu alt başlık dahildir).

Böylece özellikle bayan girişimcilerin en çok talep etmiş oldukları jimnastik ve yoga gibi kurslar artık KOSGEB desteklenen sektörler içerisine Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ile dahil olmuştur. Bununla da birlikte R-Eğlence, Kültür Sanat ve Spor kategorisine ayrıca aşağıdaki NACE kodu da ilave edilmiştir.

93.13.01 Form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri dahildir

93.11.01 Spor tesislerinin işletilmesi (futbol, hokey, paten, golf vb. sahaları, yarış pistleri, stadyumlar, yüzme havuzları, tenis kortları, bovling alanları, boks arenaları, vb. tesisler) dahildir.

93.19.90 Diğer spor ve eğlence amaçlı spor hizmetleri (paraşüt hizmetleri, delta-kanat hizmetleri, dalgıçlık hizmetleri ve bys. diğer spor ve eğlence hizmetleri) dahildir.

Şimdiden yeni destek kodlarımız tüm girişimcilerimize hayırlı olsun.

Çok Önemli

Sektörünüze ait NACE kodu sorgularken bize ‘mermerci kodunu öğrene bilir miyiz’ diye yazmayın lütfen. Yada ‘Giyim mağazası açacağım kodu nedir?‘ diye de yazmayın. Mermer ile ne yapacaksınız? Mezar taşımı? tabak çanak mı? Yada ne üzerine giyim mağazası açacaksınız? Çocuk, bay yada bayan iç giyim mi? lütfen iş fikrinizi bizlere tam olarak belirtesiniz.

Örneğin: Bayan kuaför NACE kodu nedir? KOSGEB destekliyor mu? diye sora bilirsiniz.! Ayrıca sizler için ufak bir çalışma yaptık. Yapmış olduğumuz bu çalışmada tarafımıza en sık sorulan sektörlere ait NACE kodlarını açılır menü ile sizlere sunduk. Zaman kaybı yaşamamız için yapmış olduğumuz bu çalışmayı soruların oranlarına göre genişleteceğimizi de bilmenizi isterim.

Bebek, Çocuk Giyim Eşyası NACE Kodu Nedir?

Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bebek ve çocuk giyim eşyası perakende ticareti (bebek iç giyim eşyaları dahil) Geleneksel Girişimcilik Destek Programı içerisinde yer aldığını belirtmek isterim.

Bay ve Bayan Giyim Mağazası NACE Kodu Nedir?

47.71.04 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda diğer dış giyim perakende satışı (palto, kaban, anorak, takım elbise, ceket, pantolon, şort (tekstil kumaşından veya örgü ve tığ işi)) Yine aynı şekilde bu sektörde Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında yer almaktadır.

Hayvancılık NACE Kodu?

Üzgünüm ama kurum canlı hayvan yetiştiriciliği için destek vermediği için destek kodu yer almamaktadır!

Alkollü Mekanlara Destek Veriliyor Mu?

56.30.04 NACE koduyla daha önce destek veriliyordu. Ama artık alkollü birahane, meyhane veya pavyon gibi mekanlara destek verilmemektedir.

Meyve Sebze Manav Sektörüne Destek Var Mı?

47.21.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav ürünleri ile kültür mantarı dahil) koduyla sektöre destek verilmektedir.

Şahıs Şirketlerine Destek Veriliyor mu?

Şahıs şirketlerine de iş kodları arasında yer alıyorsa KOSGEB destek veriyor.

Desteklenen sektörleri https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/DesteklenenSektor adresinden ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Girişimci Sertifikası alabileceğiniz noktaları öğrenmek için > https://paraninnabzi.com/girisimci-sertifikasi/

KOSGEB Nace Kodları Tüm Liste 2022

NACE KODU B BAŞLIKLI MADENCİLİK VE TAŞ OCAKÇILIĞI SEKTÖRÜ

SEKTÖR ADI KOD
Kömür ve linyit çıkartılması 5
Taş kömürü madenciliği 5.1
Linyit madenciliği 5.2
Ham petrol ve doğal gaz çıkarımı 6
Ham petrol çıkarımı 6.1
Doğal gaz çıkarımı 6.2
Metal cevherleri madenciliği 7
Demir cevherleri madenciliği 7.1
Demir dışı metal cevherleri madenciliği 7.2
Uranyum ve toryum cevherleri madenciliği 7.21
Diğer demir dışı metal cevherleri madenciliği 7.29
Diğer madencilik ve taş ocakçılığı 8
Kum, kil ve taş ocakçılığı 8.1
Süsleme ve yapı taşları ile kireç taşı, alçı taşı, tebeşir ve kayağantaşı (arduvaz-kayraktaşı) ocakçılığı 8.11
Çakıl ve kum ocaklarının faaliyetleri; kil ve kaolin çıkarımı 8.12
Başka yerde sınıflandırılmamış madencilik ve taş ocakçılığı 8.9
Kimyasal ve gübreleme amaçlı mineral madenciliği 8.91
Turba çıkarımı 8.92
Tuz çıkarımı 8.93
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer madencilik ve taş ocakçılığı 8.99
Madenciliği destekleyici hizmet faaliyetleri 9
Petrol ve doğal gaz çıkarımını destekleyici faaliyetler 9.1
Madencilik ve taş ocakçılığını destekleyici diğer faaliyetler 9.9

C İMALAT NACE KODU ALTINDA Kİ DESTEKLENEN SEKTÖRLER

Gıda ürünlerinin imalatı 10
Etin işlenmesi ve saklanması ile et ürünlerinin imalatı 10.1
Etin işlenmesi ve saklanması 10.11
Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması 10.12
Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı 10.13
Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması 10.2
Sebze ve meyvelerin işlenmesi ve saklanması 10.3
Patatesin işlenmesi ve saklanması 10.31
Sebze ve meyve suyu imalatı 10.32
Başka yerde sınıflandırılmamış meyve ve sebzelerin işlenmesi ve saklanması 10.39
Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı 10.4
Sıvı ve katı yağ imalatı 10.41
Margarin ve benzeri yenilebilir katı yağların imalatı 10.42
Süt ürünleri imalatı 10.5
Süthane işletmeciliği ve peynir imalatı 10.51
Dondurma imalatı 10.52
Öğütülmüş tahıl ürünleri, nişasta ve nişastalı ürünlerin imalatı 10.6
Öğütülmüş hububat ve sebze ürünleri imalatı 10.61
Nişasta ve nişastalı ürünlerin imalatı 10.62
Fırın ve unlu mamuller imalatı 10.7
Ekmek, taze pastane ürünleri ve taze kek imalatı 10.71
Peksimet ve bisküvi imalatı; dayanıklı pastane ürünleri ve dayanıklı kek imalatı 10.72
Makarna, şehriye, kuskus ve benzeri unlu mamullerin imalatı 10.73
Diğer gıda maddelerinin imalatı 10.8
Şeker imalatı 10.81
Kakao, çikolata ve şekerleme imalatı 10.82
Kahve ve çayın işlenmesi 10.83
Baharat, sos, sirke ve diğer çeşni maddelerinin imalatı 10.84
Hazır yemeklerin imalatı 10.85
Homojenize gıda müstahzarları ve diyetetik gıda imalatı 10.86
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer gıda maddelerinin imalatı 10.89
Hazır hayvan yemleri imalatı 10.9
Çiftlik hayvanları için hazır yem imalatı 10.91
Ev hayvanları için hazır gıda imalatı 10.92
İçeceklerin imalatı 11
İçecek imalatı 11
Alkollü içeceklerin damıtılması, arıtılması ve harmanlanması 11.01
Üzümden şarap imalatı 11.02
Elma şarabı ve diğer meyve şaraplarının imalatı 11.03
Diğer damıtılmamış mayalı içeceklerin imalatı 11.04
Bira imalatı 11.05
Malt imalatı 11.06
Alkolsüz içeceklerin imalatı; maden sularının ve diğer şişelenmiş suların üretimi 11.07
Tütün ürünleri imalatı 12
Tekstil ürünlerinin imalatı 13
Tekstil elyafının hazırlanması ve bükülmesi 13.1
Dokuma 13.2
Tekstil ürünlerinin bitirilmesi 13.3
Diğer tekstil ürünlerinin imalatı 13.9
Örgü (triko) veya tığ işi (kroşe) kumaşların imalatı 13.91
Giyim eşyası dışındaki tamamlanmış tekstil ürünlerinin imalatı 13.92
Halı ve kilim imalatı 13.93
Halat, urgan, kınnap ve ağ imalatı 13.94
Dokusuz kumaşların ve dokusuz kumaştan yapılan ürünlerin imalatı, giyim eşyası hariç 13.95
Diğer teknik ve endüstriyel tekstillerin imalatı 13.96
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer tekstillerin imalatı 13.99
Giyim eşyalarının imalatı 14
Kürk hariç, giyim eşyası imalatı 14.1
Deri giyim eşyası imalatı 14.11
İş giysisi imalatı 14.12
Diğer dış giyim eşyaları imalatı 14.13
İç giyim eşyası imalatı 14.14
Diğer giyim eşyalarının ve giysi aksesuarlarının imalatı 14.19
Kürkten eşya imalatı 14.2
Örme (trikotaj) ve tığ işi ürünlerin imalatı 14.3
Örme (trikotaj) ve tığ işi (kroşe) çorap imalatı 14.31
Örme (trikotaj) ve tığ işi diğer giyim eşyası imalatı 14.39
Deri ve ilgili ürünlerin imalatı 15
Derinin tabaklanması ve işlenmesi; bavul, el çantası, saraçlık ve koşum takımı imalatı; kürkün işlenmesi ve boyanması 15.1
Derinin tabaklanması ve işlenmesi; kürkün işlenmesi ve boyanması 15.11
Bavul, el çantası ve benzerleri ile saraçlık ve koşum takımı imalatı (deri giyim eşyası hariç) 15.12
Ayakkabı, bot, terlik vb. imalatı 15.2
Ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç); saz, saman ve benzeri malzemelerden örülerek eşyaların imalatı 16
Ağaçların biçilmesi ve planyalanması 16.1
Ağaç, mantar, kamış ve örgü malzeme ürünü imalatı 16.2
Ahşap kaplama paneli ve ağaç esaslı panel imalatı 16.21
Birleştirilmiş parke yer döşemelerinin imalatı 16.22
Diğer bina doğramacılığı ve marangozluk ürünlerinin imalatı 16.23
Ahşap konteyner imalatı 16.24
Diğer ağaç ürünleri imalatı; mantar, saz, saman ve benzeri örme malzemelerinden yapılmış ürünlerin imalatı 16.29
Kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı 17
Kağıt hamuru, kağıt ve mukavva imalatı 17.1
Kağıt hamuru imalatı 17.11
Kağıt ve mukavva imalatı 17.12
Kağıt ve mukavva ürünleri imalatı 17.2
Oluklu kağıt ve mukavva imalatı ile kağıt ve mukavvadan yapılan muhafazaların imalatı 17.21
Kağıttan yapılan ev eşyası, sıhhi malzemeler ve tuvalet malzemeleri imalatı 17.22
Kağıt kırtasiye ürünleri imalatı 17.23
Duvar kağıdı imalatı 17.24
Kağıt ve mukavvadan diğer ürünlerin imalatı 17.29
Kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması 18
Basım ve basım ile ilgili hizmet faaliyetleri 18.1
Gazetelerin basımı 18.11
Diğer matbaacılık 18.12
Basım ve yayım öncesi hizmetler 18.13
Ciltçilik ve ilgili hizmetler 18.14
Kayıtlı medyanın çoğaltılması 18.2
Kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı 19
Kok fırını ürünlerinin imalatı 19.1
Rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı 19.2
Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı 20
Temel kimyasal maddelerin, kimyasal gübre ve azot bileşikleri, birincil formda plastik ve sentetik kauçuk imalatı 20.1
Sanayi gazları imalatı 20.11
Boya maddeleri ve pigment imalatı 20.12
Diğer inorganik temel kimyasal maddelerin imalatı 20.13
Diğer organik temel kimyasalların imalatı 20.14
Kimyasal gübre ve azot bileşiklerinin imalatı 20.15
Birincil formda plastik hammaddelerin imalatı 20.16
Birincil formda sentetik kauçuk imalatı 20.17
Haşere ilaçları ve diğer zirai-kimyasal ürünlerin imalatı 20.2
Boya, vernik ve benzeri kaplayıcı maddeler ile matbaa mürekkebi ve macun imalatı 20.3
Sabun ve deterjan, temizlik ve parlatıcı maddeleri; parfüm; kozmetik ve tuvalet malzemeleri imalatı 20.4
Sabun ve deterjan ile temizlik ve parlatıcı maddeler imalatı 20.41
Parfümlerin, kozmetiklerin ve kişisel bakım ürünlerinin imalatı 20.42
Diğer kimyasal ürünlerin imalatı 20.5
Patlayıcı madde imalatı 20.51
Tutkal imalatı 20.52
Uçucu yağların imalatı 20.53
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer kimyasal ürünlerin imalatı 20.59
Suni veya sentetik elyaf imalatı 20.6
Temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı 21
Temel eczacılık ürünleri imalatı 21.1
Eczacılığa ilişkin ilaçların imalatı 21.2
Kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı 22
Kauçuk ürünlerin imalatı 22.1
İç ve dış lastik imalatı; lastiğe sırt geçirilmesi ve yeniden işlenmesi 22.11
Diğer kauçuk ürünleri imalatı 22.19
Plastik ürünlerin imalatı 22.2
Plastik tabaka, levha, tüp ve profil imalatı 22.21
Plastik torba, çanta, poşet, çuval, kutu, damacana, şişe, makara vb. paketleme malzemelerinin imalatı 22.22
Plastik inşaat malzemesi imalatı 22.23
Diğer plastik ürünlerin imalatı 22.29
Diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı 23
Cam ve cam ürünleri imalatı 23.1
Düz cam imalatı 23.11
Düz camın şekillendirilmesi ve işlenmesi 23.12
Çukur cam imalatı 23.13
Cam elyafı imalatı 23.14
Diğer camların imalatı ve işlenmesi (teknik amaçlı cam eşyalar dahil) 23.19
Ateşe dayanıklı ürünlerin imalatı 23.2
Ateşe dayanıklı (refrakter) ürünlerin imalatı 23.2
Kilden inşaat malzemeleri imalatı 23.3
Seramik karo ve kaldırım taşları imalatı 23.31
Fırınlanmış kilden tuğla, karo ve inşaat malzemeleri imalatı 23.32
Diğer porselen ve seramik ürünlerin imalatı 23.4
Seramik ev ve süs eşyaları imalatı 23.41
Seramik sıhhi ürünlerin imalatı 23.42
Seramik yalıtkanların (izolatörlerin) ve yalıtkan bağlantı parçalarının imalatı 23.43
Diğer teknik seramik ürünlerin imalatı 23.44
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer seramik ürünlerin imalatı 23.49
Çimento, kireç ve alçı imalatı 23.5
Çimento imalatı 23.51
Kireç ve alçı imalatı 23.52
Beton, çimento ve alçıdan yapılmış eşyaların imalatı 23.6
İnşaat amaçlı beton ürünlerin imalatı 23.61
İnşaat amaçlı alçı ürünlerin imalatı 23.62
Hazır beton imalatı 23.63
Toz harç imalatı 23.64
Lif ve çimento karışımlı ürünlerin imalatı 23.65
Beton, alçı ve çimentodan yapılmış diğer ürünlerin imalatı 23.69
Taş ve mermerin kesilmesi, şekil verilmesi ve kullanılabilir hale getirilmesi 23.7
Taş ve mermerin kesilmesi, şekil verilmesi ve bitirilmesi 23.7
Aşındırıcı ürünlerin ve başka yerde sınıflandırılmamış metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı 23.9
Aşındırıcı ürünlerin imalatı 23.91
Başka yerde sınıflandırılmamış metalik olmayan diğer mineral ürünlerin imalatı 23.99
Ana metal sanayii 24
Ana demir ve çelik ürünleri ile demir alaşımları imalatı 24.1
Ana demir ve çelik ürünleri ile ferro alaşımların imalatı 24.1
Çelikten tüpler, borular, içi boş profiller ve benzeri bağlantı parçalarının imalatı 24.2
Çeliğin ilk işlenmesinde elde edilen diğer ürünlerin imalatı 24.3
Barların soğuk çekilmesi 24.31
Dar şeritlerin soğuk haddelenmesi 24.32
Soğuk şekillendirme veya katlama 24.33
Tellerin soğuk çekilmesi 24.34
Değerli ana metaller ve diğer demir dışı metallerin imalatı 24.4
Değerli metal üretimi 24.41
Alüminyum üretimi 24.42
Kurşun, çinko ve kalay üretimi 24.43
Bakır üretimi 24.44
Demir dışı diğer metallerin üretimi 24.45
Nükleer yakıtların işlenmesi 24.46
Metal döküm sanayii 24.5
Demir döküm 24.51
Çelik dökümü 24.52
Hafif metallerin dökümü 24.53
Diğer demir dışı metallerin dökümü 24.54
Makine ve teçhizat hariç, fabrikasyon metal ürünleri imalatı 25
Metal yapı malzemeleri imalatı 25.1
Metal yapı ve yapı parçaları imalatı 25.11
Metalden kapı ve pencere imalatı 25.12
Metal tank, rezervuar ve muhafaza kapları imalatı 25.2
Merkezi ısıtma radyatörleri (elektrikli radyatörler hariç) ve sıcak su kazanları (boylerleri) imalatı 25.21
Metalden diğer tank, rezervuar ve konteynerler imalatı 25.29
Buhar jeneratörü imalatı, merkezi ısıtma sıcak su kazanları (boylerleri) hariç 25.3
Silah ve mühimmat (cephane) imalatı 25.4
Metallerin dövülmesi, preslenmesi, baskılanması ve yuvarlanması; toz metalürjisi 25.5
Metallerin işlenmesi ve kaplanması; makinede işleme 25.6
Metallerin işlenmesi ve kaplanması 25.61
Metallerin makinede işlenmesi ve şekil verilmesi 25.62
Çatal-bıçak takımı ve diğer kesici aletler ile el aletleri ve genel hırdavat malzemeleri imalatı 25.7
Çatal-bıçak takımları ve diğer kesici aletlerin imalatı 25.71
Kilit ve menteşe imalatı 25.72
El aletleri, takım tezgahı uçları, testere ağızları vb. imalatı 25.73
Diğer fabrikasyon metal ürünlerin imalatı 25.9
Çelik varil ve benzer muhafazaların imalatı 25.91
Metalden hafif paketleme malzemeleri imalatı 25.92
Tel ürünleri, zincir ve yayların imalatı 25.93
Bağlantı malzemelerinin ve vida makinesi ürünlerinin imalatı 25.94
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer fabrikasyon metal ürünlerin imalatı 25.99
Bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı 26
Elektronik bileşenlerin ve devre kartlarının imalatı 26.1
Elektronik bileşenlerin imalatı 26.11
Yüklü elektronik kart imalatı 26.12
Bilgisayar ve bilgisayar çevre birimleri imalatı 26.2
İletişim ekipmanlarının imalatı 26.3
Tüketici elektroniği ürünlerinin imalatı 26.4
Ölçme, test ve seyrüsefer amaçlı alet ve cihazlar ile saat imalatı 26.5
Ölçme, test ve seyrüsefer amaçlı alet ve cihazların imalatı 26.51
Kol saatlerinin, masa ve duvar saatlerinin ve benzerlerinin imalatı 26.52
Işınlama, elektro medikal ve elektro terapi ile ilgili cihazların imalatı 26.6
Optik aletlerin ve fotoğrafçılıkla ilgili ekipmanların imalatı 26.7
Optik aletlerin ve fotografik ekipmanların imalatı 26.7
Manyetik ve optik kaset, bant, CD vb. ortamların imalatı 26.8
Manyetik ve optik kaset, bant, CD, vb. ortamların imalatı 26.8
Elektrikli teçhizat imalatı 27
Elektrik motoru, jeneratör, transformatör ile elektrik dağıtım ve kontrol cihazlarının imalatı 27.1
Elektrik motorlarının, jeneratörlerin ve transformatörlerin imalatı 27.11
Elektrik dağıtım ve kontrol cihazları imalatı 27.12
Akümülatör ve pil imalatı 27.2
Kablolamada kullanılan teller ve kablolar ile gereçlerin imalatı 27.3
Fiber optik kabloların imalatı 27.31
Diğer elektronik ve elektrik telleri ve kablolarının imalatı 27.32
Kablolamada kullanılan gereçlerin imalatı 27.33
Elektrikli aydınlatma ekipmanlarının imalatı 27.4
Ev aletleri imalatı 27.5
Elektrikli ev aletlerinin imalatı 27.51
Elektriksiz ev aletlerinin imalatı 27.52
Diğer elektrikli donanımların imalatı 27.9
Diğer elektrikli ekipmanların imalatı 27.9
Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı 28
Genel amaçlı makinelerin imalatı 28.1
Motor ve türbin imalatı; hava taşıtı, motorlu taşıt ve motosiklet motorları hariç 28.11
Akışkan gücü ile çalışan ekipmanların imalatı 28.12
Diğer pompaların ve kompresörlerin imalatı 28.13
Diğer musluk ve valf/vana imalatı 28.14
Rulman, dişli/dişli takımı, şanzıman ve tahrik elemanlarının imalatı 28.15
Genel amaçlı diğer makinelerin imalatı 28.2
Fırın, ocak (sanayi ocakları) ve brülör (ocak ateşleyicileri) imalatı 28.21
Kaldırma ve taşıma ekipmanları imalatı 28.22
Büro makineleri ve ekipmanları imalatı (bilgisayarlar ve çevre birimleri hariç) 28.23
Motorlu veya pnömatik (hava basınçlı) el aletlerinin imalatı 28.24
Soğutma ve havalandırma donanımlarının imalatı, evde kullanılanlar hariç 28.25
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer genel amaçlı makinelerin imalatı 28.29
Tarım ve ormancılık makineleri imalatı 28.3
Tarım ve ormancılık makinelerinin imalatı 28.3
Metal işleme makineleri ve takım tezgahları imalatı 28.4
Metal işleme makinelerinin imalatı 28.41
Diğer takım tezgahlarının imalatı 28.49
Diğer özel amaçlı makinelerin imalatı 28.9
Metalürji makineleri imalatı 28.91
Maden, taş ocağı ve inşaat makineleri imalatı 28.92
Gıda, içecek ve tütün işleme makineleri imalatı 28.93
Tekstil, giyim eşyası ve deri üretiminde kullanılan makinelerin imalatı 28.94
Kağıt ve mukavva üretiminde kullanılan makinelerin imalatı 28.95
Plastik ve kauçuk makinelerinin imalatı 28.96
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer özel amaçlı makinelerin imalatı 28.99
Motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı 29
Motorlu kara taşıtlarının imalatı 29.1
Motorlu kara taşıtları karoseri (kaporta) imalatı; treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı 29.2
Motorlu kara taşıtları için parça ve aksesuar imalatı 29.3
Motorlu kara taşıtları için elektrik ve elektronik donanımların imalatı 29.31
Motorlu kara taşıtları için diğer parça ve aksesuarların imalatı 29.32
Diğer ulaşım araçlarının imalatı 30
Gemi ve tekne yapımı 30.1
Gemilerin ve yüzen yapıların inşası 30.11
Eğlence ve spor amaçlı teknelerin yapımı 30.12
Demir yolu lokomotifleri ve vagonlarının imalatı 30.2
Hava ve uzay araçları ve ilgili makinelerin imalatı 30.3
Hava taşıtları ve uzay araçları ile bunlarla ilgili makinelerin imalatı 30.3
Askeri savaş araçlarının imalatı 30.4
Başka yerde sınıflandırılmamış ulaşım araçlarının imalatı 30.9
Motosiklet imalatı 30.91
Bisiklet ve engelli aracı imalatı 30.92
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer ulaşım ekipmanlarının imalatı 30.99
Mobilya imalatı 31
Büro ve mağaza mobilyaları imalatı 31.01
Mutfak mobilyalarının imalatı 31.02
Yatak imalatı 31.03
Diğer mobilyaların imalatı 31.09
Diğer imalatlar 32
Mücevherat, bijuteri eşyaları ve ilgili ürünlerin imalatı 32.1
Madeni para basımı 32.11
Mücevher ve benzeri eşyaların imalatı 32.12
İmitasyon (taklit) mücevherler ve benzeri ürünlerin imalatı 32.13
Müzik aletleri imalatı 32.2
Spor malzemeleri imalatı 32.3
Oyun ve oyuncak imalatı 32.4
Tıbbi ve dişçiliğe ait araç ve gereçlerin imalatı 32.5
Tıbbi ve dişçilik ile ilgili araç ve gereçlerin imalatı 32.5
Başka yerde sınıflandırılmamış imalatlar 32.9
Süpürge ve fırça imalatı 32.91
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer imalatlar 32.99
Makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı 33
Fabrikasyon metal ürünlerin, makinelerin ve ekipmanların onarımı 33.1
Fabrikasyon metal ürünlerin onarımı 33.11
Makinelerin onarımı 33.12
Elektronik veya optik ekipmanların onarımı 33.13
Elektrikli ekipmanların onarımı 33.14
Gemilerin ve teknelerin bakım ve onarımı 33.15
Hava taşıtlarının ve uzay araçlarının bakım ve onarımı 33.16
Diğer ulaşım ekipmanlarının bakım ve onarımı 33.17
Diğer ekipmanların onarımı 33.19
Sanayi makine ve ekipmanlarının kurulumu 33.2

D NACE KODU İLE ELEKTRİK, GAZ, BUHAR VE İKLİMLENDİRME ÜRETİMİ VE DAĞITIMI KATEGORİSİ

Elektrik, gaz, buhar ve havalandırma sistemi üretim ve dağıtımı 35
Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı 35.1
Elektrik enerjisi üretimi 35.11
Elektrik enerjisinin iletimi 35.12
Elektrik enerjisinin dağıtımı 35.13
Elektrik enerjisinin ticareti 35.14
Gaz imalatı; ana şebeke üzerinden gaz yakıtların dağıtımı 35.2
Gaz imalatı 35.21
Ana şebeke üzerinden gaz yakıtların dağıtımı 35.22
Ana şebeke üzerinden gaz ticareti 35.23
Buhar ve iklimlendirme temini 35.3

E KODU İLE SU TEMİNİ; KANALİZASYON, ATIK YÖNETİMİ VE İYİLEŞTİRME FAALİYETLERİ İÇİN VERİLEN DESTEKLER

Suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması 36
Kanalizasyon 37
Atığın toplanması, ıslahı ve bertarafı faaliyetleri; maddelerin geri kazanımı 38
Atıkların toplanması 38.1
Tehlikesiz atıkların toplanması 38.11
Tehlikeli atıkların toplanması 38.12
Atıkların ıslahı ve bertarafı 38.2
Tehlikesiz atıkların ıslahı ve bertaraf edilmesi 38.21
Tehlikeli atıkların ıslahı ve bertaraf edilmesi 38.22
Materyallerin geri kazanımı 38.3
Hurdaların parçalara ayrılması 38.31
Tasnif edilmiş materyallerin geri kazanımı 38.32
İyileştirme faaliyetleri ve diğer atık yönetimi hizmetleri 39

SEKTÖRÜMÜZ İNŞAAT SEKTÖRÜ OLUP, KOSGEB İNŞAAT SEKTÖRÜNE F KODU İLE SIRALAMAKTADIR

Bina inşaatı 41
İnşaat projelerinin geliştirilmesi 41.1
İkamet amaçlı olan veya ikamet amaçlı olmayan binaların inşaatı 41.2
Bina dışı yapıların inşaatı 42
Kara ve demir yollarının inşaatı 42.1
Kara yolları ve otoyolların inşaatı 42.11
Demir yolları ve metroların inşaatı 42.12
Köprüler ve tünellerin inşaatı 42.13
Hizmet projelerinin inşaatı 42.2
Akışkanlar için hizmet projelerinin inşaatı 42.21
Elektrik ve telekomünikasyon için hizmet projelerinin inşaatı 42.22
Bina dışı diğer yapılara ait projelerin inşaatı 42.9
Su projeleri inşaatı 42.91
Başka yerde sınıflandırılmamış bina dışı diğer yapılara ait projelerin inşaatı 42.99
Özel inşaat faaliyetleri 43
Yıkım ve şantiyenin hazırlanması 43.1
Yıkım 43.11
Şantiyenin hazırlanması 43.12
Test sondajı ve delme 43.13
Elektrik tesisatı, sıhhi tesisat ve diğer inşaat tesisatı faaliyetleri 43.2
Elektrik tesisatı 43.21
Sıhhi tesisat, ısıtma ve iklimlendirme tesisatı 43.22
Diğer inşaat tesisatı 43.29
Binanın tamamlanması ve bitirilmesi 43.3
Sıva işleri 43.31
Doğrama tesisatı 43.32
Yer ve duvar kaplama 43.33
Boya ve cam işleri 43.34
İnşaatlardaki diğer bütünleyici ve tamamlayıcı işler 43.39
Diğer özel inşaat faaliyetleri 43.9
Çatı işleri 43.91
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer özel inşaat faaliyetleri 43.99

G SEKTÖRÜ TOPTAN VE PERAKENDE TİCARET; MOTORLU KARA TAŞITLARININ VE MOTOSİKLETLERİN ONARIMI NACE KODLARINDAN OLUŞMAKTADIR

Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı 45
Motorlu kara taşıtlarının ticareti 45.1
Otomobillerin ve hafif motorlu kara taşıtlarının ticareti 45.11
Diğer motorlu kara taşıtlarının ticareti 45.19
Motorlu kara taşıtlarının bakım ve onarımı 45.2
Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının ticareti 45.3
Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının toptan ticareti 45.31
Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının perakende ticareti 45.32
Motosiklet ve ilgili parça ve aksesuarların ticareti, bakımı ve onarımı 45.4
Toptan ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) 46
Bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak yapılan toptan ticaret 46.1
Tarımsal hammaddelerin, canlı hayvanların, tekstil hammaddelerinin ve yarı mamul malların satışı ile ilgili aracılar 46.11
Yakıtların, maden cevherlerinin, metallerin ve endüstriyel kimyasalların satışı ile ilgili aracılar 46.12
Kereste ve inşaat malzemelerinin satışı ile ilgili aracılar 46.13
Makine, sanayi araç ve gereçleri ile deniz ve hava taşıtlarının satışı ile ilgili aracılar 46.14
Mobilya, ev eşyaları, madeni eşyalar ve hırdavatların satışı ile ilgili aracılar 46.15
Tekstil, giysi, kürk, ayakkabı ve deri eşyaların satışı ile ilgili aracılar 46.16
Gıda, içecek ve tütün satışı ile ilgili aracılar 46.17
Belirli diğer ürünlerin satışı ile ilgili uzmanlaşmış aracılar 46.18
Çeşitli malların satışı ile ilgili aracılar 46.19
Tarımsal hammadde ve canlı hayvanların toptan ticareti 46.2
Tahıl, işlenmemiş tütün, tohum ve hayvan yemi toptan ticareti 46.21
Çiçeklerin ve bitkilerin toptan ticareti 46.22
Canlı hayvanların toptan ticareti 46.23
Ham deri, post ve deri toptan ticareti 46.24
Gıda, içecek ve tütün toptan ticareti 46.3
Meyve ve sebzelerin toptan ticareti 46.31
Et ve et ürünlerinin toptan ticareti 46.32
Süt ürünleri, yumurta ve yenilebilir sıvı ve katı yağların toptan ticareti 46.33
İçecek toptan ticareti 46.34
Şeker, çikolata ve şekerleme toptan ticareti 46.36
Kahve, çay, kakao ve baharat toptan ticareti 46.37
Balık, kabuklular ve yumuşakçalar da dahil diğer gıda maddelerinin toptan ticareti 46.38
Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalardaki gıda, içecek ve tütün toptan ticareti 46.39
Ev eşyalarının toptan ticareti 46.4
Tekstil ürünlerinin toptan ticareti 46.41
Giysi ve ayakkabı toptan ticareti 46.42
Elektrikli ev aletleri toptan ticareti 46.43
Porselen ve cam eşya ile temizlik maddelerinin toptan ticareti 46.44
Parfüm ve kozmetik ürünlerinin toptan ticareti 46.45
Eczacılık ürünlerinin toptan ticareti 46.46
Mobilya, halı ve aydınlatma ekipmanlarının toptan ticareti 46.47
Saat ve mücevher toptan ticareti 46.48
Diğer ev eşyalarının toptan ticareti 46.49
Bilgi ve iletişim teknolojisi ekipmanlarının toptan ticareti 46.5
Bilgisayar, bilgisayar çevre birimleri ve yazılım toptan ticareti 46.51
Elektronik ve telekomünikasyon ekipmanlarının ve parçalarının toptan ticareti 46.52
Diğer makine, ekipman, aksam ve parçaları ile büro mobilyalarının toptan ticareti 46.6
Tarımsal amaçlı makine ve ekipmanlar ile aksam ve parçalarının toptan ticareti 46.61
Takım tezgahlarının toptan ticareti 46.62
Madencilik, bina ve bina dışı inşaat makinelerinin toptan ticareti 46.63
Tekstil endüstrisi makineleri ile dikiş ve örgü makinelerinin toptan ticareti 46.64
Büro mobilyalarının toptan ticareti 46.65
Diğer büro makine ve ekipmanlarının toptan ticareti 46.66
Diğer makine ve ekipmanların toptan ticareti 46.69
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki diğer toptan ticaret 46.7
Katı, sıvı ve gazlı yakıtlar ile bunlarla ilgili ürünlerin toptan ticareti 46.71
Madenler ve maden cevherlerinin toptan ticareti 46.72
Ağaç, inşaat malzemesi ve sıhhi teçhizat toptan ticareti 46.73
Hırdavat, sıhhi tesisat ve ısıtma tesisatı malzemelerinin toptan ticareti 46.74
Kimyasal ürünlerin toptan ticareti 46.75
Diğer ara ürünlerin toptan ticareti 46.76
Atık ve hurda toptan ticareti 46.77
Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalardaki toptan ticaret 46.9
Perakende ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) 47
Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalardaki perakende ticaret 47.1
Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret 47.11
Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda yapılan diğer perakende ticaret 47.19
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda gıda, içecek ve tütün perakende ticareti 47.2
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki meyve ve sebze perakende ticareti 47.21
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki et ve et ürünlerinin perakende ticareti 47.22
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki balık, kabuklu hayvanlar ve yumuşakçaların perakende ticareti 47.23
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki ekmek, pastalar, unlu mamuller ve şekerli ürünlerin perakende ticareti 47.24
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki içeceklerin perakende ticareti 47.25
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki tütün ürünlerinin perakende ticareti 47.26
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki diğer gıda ürünlerinin perakende ticareti 47.29
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda otomotiv yakıtının perakende ticareti 47.3
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bilgi ve iletişim teknolojisi (ICT) teçhizatının perakende ticareti 47.4
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bilgisayarların, çevre donanımlarının ve yazılım programlarının perakende ticareti 47.41
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda telekomünikasyon teçhizatının perakende ticareti 47.42
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda ses ve görüntü cihazlarının perakende ticareti 47.43
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda diğer ev eşyalarının perakende ticareti 47.5
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda tekstil ürünleri perakende ticareti 47.51
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda hırdavat, boya ve cam perakende ticareti 47.52
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda halı, kilim, duvar ve yer kaplamalarının perakende ticareti 47.53
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda elektrikli ev aletlerinin perakende ticareti 47.54
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda mobilya, aydınlatma teçhizatı ve diğer ev eşyalarının perakende ticareti 47.59
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kültür ve eğlence mallarının perakende ticareti 47.6
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kitapların perakende ticareti 47.61
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda gazeteler ve kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti 47.62
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda müzik ve video kayıtlarının perakende ticareti 47.63
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda spor malzemelerinin perakende ticareti 47.64
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda oyunlar ve oyuncakların perakende ticareti 47.65
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda diğer malların perakende ticareti 47.7
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda giyim eşyalarının perakende ticareti 47.71
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda ayakkabı ve deri eşyaların perakende ticareti 47.72
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda eczacılık ürünlerinin perakende ticareti 47.73
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda tıbbi ve ortopedik ürünlerin perakende ticareti 47.74
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kozmetik ve kişisel bakım malzemelerinin perakende ticareti 47.75
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda çiçek, bitki, tohum, gübre, ev hayvanları ve ev hayvanları yemleri perakende ticareti 47.76
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda saat ve mücevher perakende ticareti 47.77
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda diğer yeni malların perakende ticareti 47.78
Kullanılmış malların satıldığı mağazalardaki perakende ticaret 47.79
Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla yapılan perakende ticaret 47.8
Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla gıda, içecek ve tütün ürünleri perakende ticareti 47.81
Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla tekstil, giyim eşyası ve ayakkabı perakende ticareti 47.82
Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla diğer malların perakende ticareti 47.89
Mağazalar, tezgahlar ve pazar yerleri dışında yapılan perakende ticaret 47.9
Posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret 47.91
Mağazalar, tezgahlar ve pazar yerleri dışında yapılan diğer perakende ticaret 47.99

ULAŞTIRMA VE DEPOLAMA H NACE KATEGORİSİ

Kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı 49
Demiryolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı 49.1
Demiryolu ile yük taşımacılığı 49.2
Kara taşımacılığı ile yapılan diğer yolcu taşımacılığı 49.3
Kara taşımacılığı ile yapılan şehir içi ve banliyö yolcu taşımacılığı 49.31
Taksi taşımacılığı 49.32
Başka yerde sınıflandırılmamış kara taşımacılığı ile yapılan diğer yolcu taşımacılığı 49.39
Karayolu ile yük taşımacılığı ve taşımacılık hizmetleri 49.4
Karayolu ile yük taşımacılığı 49.41
Ev ve iş yerlerine verilen taşımacılık hizmetleri 49.42
Boru hattı taşımacılığı 49.5
Su yolu taşımacılığı 50
Deniz ve kıyı sularında yolcu taşımacılığı 50.1
Deniz ve kıyı sularında yük taşımacılığı 50.2
İç sularda yolcu taşımacılığı 50.3
İç sularda yük taşımacılığı 50.4
Havayolu taşımacılığı 51
Havayolu ile yolcu taşımacılığı 51.1
Havayolu ile yük taşımacılığı ve uzay taşımacılığı 51.2
Havayolu ile yük taşımacılığı 51.21
Uzay taşımacılığı 51.22
Taşımacılık için depolama ve destekleyici faaliyetler 52
Depolama ve ambarlama 52.1
Taşımacılık için destekleyici faaliyetler 52.2
Kara taşımacılığını destekleyici hizmet faaliyetleri 52.21
Suyolu taşımacılığını destekleyici hizmet faaliyetleri 52.22
Havayolu taşımacılığını destekleyici hizmet faaliyetleri 52.23
Kargo yükleme boşaltma hizmetleri 52.24
Taşımacılığı destekleyici diğer faaliyetler 52.29
Posta ve kurye faaliyetleri 53
Evrensel hizmet yükümlülüğü altında postacılık faaliyetleri 53.1
Diğer posta ve kurye faaliyetleri 53.2

I KONAKLAMA VE YİYECEK HİZMETLERİ KATEGORİSİ

Konaklama 55
Oteller ve benzer konaklama yerleri 55.1
Tatil ve diğer kısa süreli konaklama yerleri 55.2
Kamp alanları, motorlu karavan ve karavan tipi treyler park hizmetleri 55.3
Diğer konaklama yerleri 55.9
Yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri 56
Lokantalar ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri 56.1
Dışarıya yemek hizmeti sunan işletmelerin (catering) faaliyetleri ve diğer yiyecek hizmetleri faaliyetleri 56.2
Özel günlerde dışarıya yemek hizmeti sunan işletmelerin faaliyetleri 56.21
Diğer yiyecek hizmeti faaliyetleri 56.29

J NACE KODU İLE BİLGİ VE İLETİŞİM KATEGORİSİ

Yayımcılık faaliyetleri 58
Kitapların, süreli yayınların yayımlanması ve diğer yayımlama faaliyetleri 58.1
Kitap yayımı 58.11
Rehberlerin ve posta adres listelerinin yayımlanması 58.12
Gazetelerin yayımlanması 58.13
Dergi ve süreli yayınların yayımlanması 58.14
Diğer yayıncılık faaliyetleri 58.19
Yazılım programlarının yayımlanması 58.2
Bilgisayar oyunlarının yayımlanması 58.21
Diğer yazılım programlarının yayımlanması 58.29
Programcılık ve yayıncılık faaliyetleri 60
Radyo yayıncılığı 60.1
Televizyon programcılığı ve yayıncılığı faaliyetleri 60.2
Telekomünikasyon 61
Kablolu telekomünikasyon faaliyetleri 61.1
Kablosuz (telsiz) telekomünikasyon faaliyetleri 61.2
Uydu üzerinden telekomünikasyon faaliyetleri 61.3
Diğer telekomünikasyon faaliyetleri 61.9
Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler 62
Bilgisayar programlama faaliyetleri 62.01
Bilgisayar danışmanlık faaliyetleri 62.02
Bilgisayar tesisleri yönetim faaliyetleri 62.03
Diğer bilgi teknolojisi ve bilgisayar hizmet faaliyetleri 62.09
Bilgi hizmet faaliyetleri 63
Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler; web portalları 63.1
Veri işleme, barındırma (hosting) ve ilgili faaliyetler 63.11
Web portalları 63.12
Diğer bilgi hizmet faaliyetleri 63.9
Haber ajanslarının faaliyetleri 63.91
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer bilgi hizmet faaliyetleri 63.99

M NACE KODU VE MESLEKİ, BİLİMSEL VE TEKNİK FAALİYETLER

İdare merkezi faaliyetleri; idari danışmanlık faaliyetleri 70
İdare merkezi faaliyetleri 70.1
İdari danışmanlık faaliyetleri 70.2
Halkla ilişkiler ve iletişim faaliyetleri 70.21
İşletme ve diğer idari danışmanlık faaliyetleri 70.22
Mimarlık ve mühendislik faaliyetleri; teknik muayene ve analiz 71
Mimarlık ve mühendislik faaliyetleri ve ilgili teknik danışmanlık 71.1
Mimarlık faaliyetleri 71.11
Mühendislik faaliyetleri ve ilgili teknik danışmanlık 71.12
Teknik test ve analiz faaliyetleri 71.2
Bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri 72
Doğal bilimler ve mühendislikle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri 72.1
Biyoteknolojiyle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri 72.11
Doğal bilimlerle ve mühendislikle ilgili diğer araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri 72.19
Sosyal bilimlerle ve beşeri bilimlerle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri 72.2
Reklamcılık ve pazar araştırması 73
Reklamcılık 73.1
Reklam ajanslarının faaliyetleri 73.11
Çeşitli medya reklamları için alan ve zamanın bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak satışı 73.12
Piyasa ve kamuoyu araştırma faaliyetleri 73.2
Diğer mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler 74
Uzmanlaşmış tasarım faaliyetleri 74.1
Fotoğrafçılık faaliyetleri 74.2
Tercüme ve sözlü tercüme faaliyetleri 74.3
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler 74.9

İDARİ VE DESTEK HİZMET FAALİYETLERİ N HARFİ KODU

Kiralama ve leasing faaliyetleri 77
Motorlu taşıtların kiralanması ve leasingi 77.1
Hafif motorlu taşıtların ve arabaların kiralanması ve leasingi 77.11
Kamyonların kiralanması ve leasingi 77.12
Kişisel eşyaların ve ev eşyalarının kiralanması ve leasingi 77.2
Eğlence ve spor eşyalarının kiralanması ve leasingi 77.21
Video kasetlerin ve disklerin kiralanması 77.22
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer kişisel ve ev eşyalarının kiralanması ve leasingi 77.29
Diğer makine, ekipman ve maddi malların kiralanması ve leasingi 77.3
Tarımsal makine ve ekipmanların kiralanması ve leasingi 77.31
Bina ve bina dışı inşaatlarda kullanılan makine ve teçhizatın kiralanması ve leasingi 77.32
Büro makine ve ekipmanın (bilgisayarlar dahil) kiralanması ve leasingi 77.33
Su yolu taşımacılığı ekipmanının kiralanması ve leasingi 77.34
Hava taşımacığı araçlarının kiralanması ve leasingi 77.35
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer makine, teçhizat ve eşyaların kiralanması ve leasingi 77.39
Telif hakkı alınmış olan çalışmalar dışında, fikri mülkiyet haklarının ve benzer ürünlerin leasingi 77.4
İstihdam faaliyetleri 78
İş bulmaacentelerinin faaliyetleri 78.1
İş bulma acentelerinin faaliyetleri 78.1
Geçici iş bulma acentelerinin faaliyetleri 78.2
Diğer insan kaynaklarının sağlanması 78.3
Seyahat acentesi, tur operatörü ve diğer rezervasyon hizmetleri ile ilgili faaliyetler 79
Seyahat acentesi ve tur operatörlerinin faaliyetleri 79.1
Seyahat acentesi faaliyetleri 79.11
Tur operatörü faaliyetleri 79.12
Diğer rezervasyon hizmetleri ve ilgili faaliyetler 79.9
Güvenlik ve soruşturma faaliyetleri 80
Özel güvenlik faaliyetleri 80.1
Güvenlik sistemleri hizmet faaliyetleri 80.2
Soruşturma faaliyetleri 80.3
Binalar ile ilgili hizmetler ve çevre düzenlemesi faaliyetleri 81
Tesis bünyesindeki ortak destek hizmetleri 81.1
Temizlik faaliyetleri 81.2
Binaların genel temizliği 81.21
Diğer bina ve endüstriyel temizlik faaliyetleri 81.22
Diğer temizlik faaliyetleri 81.29
Çevre düzenlemesi ve bakım faaliyetleri 81.3
Büro yönetimi, büro desteği ve iş destek faaliyetleri 82
Büro yönetimi ve destek faaliyetleri 82.1
Ortak büro yönetim hizmeti faaliyetleri 82.11
Fotokopi, doküman hazırlama ve diğer özel büro destek hizmetleri 82.19
Çağrı merkezlerinin faaliyetleri 82.2
Kongre ve ticari fuar organizasyonu 82.3
Başka yerde sınıflandırılmamış şirket destek hizmet faaliyetleri 82.9
Tahsilat daireleri ve kredi kayıt bürolarının faaliyetleri 82.91
Paketleme faaliyetleri 82.92
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer şirket destek hizmet faaliyetleri 82.99

R NACE KODU KÜLTÜR, SANAT, EĞLENCE, DİNLENCE VE SPOR

Kütüphaneler, arşivler, müzeler ve diğer kültürel faaliyetler 91
Kütüphane ve arşivlerin faaliyetleri 91.01
Müzelerin faaliyetleri 91.02
Tarihi alanlar ve yapılar ile turistik yerlerin işletilmesi 91.03
Botanik ve hayvanat bahçeleri ile koruma altındaki alanlarla ilgili faaliyetler 91.04

SON NACE KODUMUZ S HARFİ İLE BAŞLAMAKTA OLUP, DİĞER HİZMET FAALİYETLERİNİ DESTEKLER

Bilgisayarların, kişisel eşyaların ve ev eşyalarının onarımı 95
Bilgisayarların ve iletişim araç ve gereçlerinin onarımı 95.1
Bilgisayarların ve bilgisayar çevre birimlerinin onarımı 95.11
İletişim araç ve gereçlerinin onarımı 95.12
Kişisel eşyalar ile ev eşyalarının onarımı 95.2
Tüketici elektronik eşyalarının onarımı 95.21
Evde kullanılan cihazlar ile ev ve bahçe gereçlerinin onarımı 95.22
Ayakkabı ve deri eşyaların onarımı 95.23
Mobilyaların ve ev döşemelerinin onarımı 95.24
Saatlerin ve mücevherlerin onarımı 95.25
Başka yerde sınıflandırılmamış diğer kişisel eşyaların ve ev eşyalarının onarımı 95.29
Diğer hizmet faaliyetleri 96
Tekstil ve kürk ürünlerinin yıkanması ve kuru temizlenmesi 96.01
Kuaförlük ve diğer güzellik salonlarının faaliyetleri 96.02
Cenaze işleri ile ilgili faaliyetler 96.03
K – Sigorta acentelerinin ve aracılarının faaliyetleri 66.22
KOSGEB Desteklenen Sektörler Listesi 2022

Kosgeb’in destek verdiği tüm alanları uzun uzun tablolu halde listeledik. KOSGEB sektörünü seçerken,

  • NACE ÜST KODU; HARF ve KATEGORİYİ
  • NACE İKİLİ KODU; SAYI VE SEKTÖR İSMİ

olarak değerlendirmelisiniz. Veritabanı kaydı ve beyanname doldurma işlemlerinde bu sıralamaya dikkat ediniz. Eğer iş kurmak istediğiniz sektör, bu kodlar arasında yoksa, KOSGEB’den destek alamazsınız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "http://davahaber.com/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { $(".quickComment form").html("
Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.
") } }); } });
KOSGEB Boş KOSGEB İş Planı Formu – İŞGEM
KOSGEB KOSGEB İş Modeli Doldurma
KOSGEB KOSGEB Desteklenmeyen Sektörler Listesi
KOSGEB KOSGEB İş Planı Örnekleri 2022
GIRIŞIMCILIK Kobi Nedir? Kobi’lere Destek Kredisi
GIRIŞIMCILIK Girişimci Sertifikası, Girişim Sertifikası Alabileceğiniz Yerler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.