DOLAR

17,2793$% 0.35

EURO

17,6742% 0.64

STERLİN

20,8030£% 1.25

GRAM ALTIN

967,63%0,53

ÇEYREK ALTIN

1.593,00%-0,37

TAM ALTIN

15.703,94%-0,66

BİTCOİN

354800฿%2.07535

a
  • Dava Haber
  • Girişimcilik
  • Kimler Yatırım Tavsiyesi Verebilir?

Kimler Yatırım Tavsiyesi Verebilir?

0

BEĞENDİM

Kimler yatırım tavsiyesi verebilir sorusu yatırım tavsiyesi değildir sözünü sürekli gördüğünüzden aklınıza gelmiş olma ihtimali çok yüksek 🙂 . Yatırım tavsiyesi vermek, yatırım yapmak kişinin ilgi alanları, beklentileri, ulaşmak istediği hedefleri, bu yatırım için ayırdığı bütçe ve hangi dalda yatırım yapmayı istemesine bağlı olarak şekillenir. Kişinin yatırmayı planladığı tutar yatırımın hangi unsura bağlanacağının belirlenmesinde belirleyici bir unsurdur. Yatırmak istediğiniz bütçe ile hedefin birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir.

Yatırım yapılan öğe, kişinin konusunda uzman olduğu ya da güvenilir kaynağın önerileriyle sağlamlaştırılır. Yatırım kısa, orta ve uzun vadede yapılmaktadır. Eğer ki kişi yatırım yapacağı unsura karar verememiş ya da uzman desteğine ihtiyaç duyarsa, konusunda yetkin, lisans sahibi kuruluşlardan, uzman kişilerden görüş alabilir. Bu sistematik ve belirli kurallara, eldeki verilere ve tablolara göre yapılan görüş, değerlendirme ve yorum yatırım tavsiyesi olarak adlandırılır.

Yatırım Tavsiyesi Vermek Suç mu?

Yatırım tavsiyesi vermek suç mu internette o kadar fazla görüyoruz ki suç içerir mi içerirse cezası nedir? Hemen başlayalım, yetki belgesi olmadan yatırım danışmanlığı yapmak 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasını ve elde edilen menfaatin üç katından az olmamak üzere para cezasını gerektiren bir suçtur.

Piyasa dolandırıcılığı

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6362.pdf

  • MADDE 107 – (1) Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler, emir değiştirenler veya hesap hareketleri gerçekleştirenler üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar. Ancak, bu suçtan dolayı verilecek olan adli para cezasının miktarı, suçun işlenmesi ile elde edilen menfaatten az olamaz.
  • (2) (Değişik: 27/3/2015-6637/11 md.) Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayanlar üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.
  • (3) Birinci fıkrada tanımlanan suçu işleyen kişi pişmanlık göstererek, beş yüz bin Türk Lirasından az olmamak üzere, elde ettiği veya elde edilmesine sebep olduğu menfaatin iki katı miktarı kadar parayı, Hazineye; a) Henüz soruşturma başlamadan önce ödediği takdirde, hakkında cezaya hükmolunmaz. b) Soruşturma evresinde ödediği takdirde, verilecek ceza yarısı oranında indirilir. c) Kovuşturma evresinde hüküm verilinceye kadar ödediği takdirde, verilecek ceza üçte biri oranında indirilir.

Sonuç olarak

Düzenlemeyi inceleyecek olursak; piyasalar hakkında yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yapılan paylaşımların piyasa dolandırıcılığı suçunu işlediğinden bahsedebiliriz. Bu noktada paylaşımı yapan kişinin paylaşımda yer alan saikinin/amacının tespiti önemlidir. Bu tespit yapılırken YTD yatırım tavsiyesi değildir notu paylaşımın içeriğinde görülen amacın yönünü değiştirdiği ölçüde önemlidir.

Kripto para yatırım tavsiyesi vermek suç mu?

Facebook ve Twitter gibi ağlardan yürütülen bu tür kanunsuz yatırım tavsiyesi verme faaliyetleri, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ilgili maddelerine göre kanuna aykırı olarak gösterildi.

Yatırım Tavsiyesi Almak

Yatırım tavsiyesi yatırımcıya karar vermesi ve yol göstermesi açısından rehber niteliğindendir. Yatırımcı birden fazla yatırım tavsiyesi alıp kıyas ederek değerlendirme yapabilir, ki bu daha sağlıklı olacaktır. Fon, döviz, hisse senedi, vadeli mevduat, kıymetli madenler, borçlanma araçları, özel sektör tahvilleri, gayrimenkul kira sertifikaları gibi yatırımcıya farklı kanallarda getiri imkânı sağlayan yatırım ürünleri vardır. Belirlenen ürün için doğru yatırım tavsiyesi almak, yatırımın uygun vadede getiri sağlamasına imkân verir.

Uzman kuruluş ve kişiler tarafından alınan yatırım tavsiyesi hem zaman açısından hem getiri açısından sağlıklı ilerlemeyi sağlar. Konusunda uzman olmayan kişilerden alınan yatırım tavsiyesi para ve zaman kaybına sebebiyet verebilir. Bu nedenle sektöre ve ürüne güveni azaltır. Geri dönülemeyen kayıplar yaşamamak için dikkatli ve özenli hareket edilmesi gerekir. İnsanların en çok değer verdiği paraları kolay kazanılmadığı için titizlikle yönetilmelidir. Örnek getiri tabloları ve güvenilir verilere bakılarak doğru zamanda doğru yatırım ürünü seçilmelidir. Yatırım yapılan ürün hakkında istenilen vakitte bilgiye erişim ve sağlam yapılan sözleşmeler güveni sağlar.

Yatırım Tavsiyesi Kim Verebilir?

Yatırım tavsiyesiverebilmek için SPK mevzuatına uygun şekilde, fon raporları, getiri tabloları, fon içerikleri, fon kuruluş bilgileri gibi yatırımcıyla paylaşılabilir. Birlikte değerlendirme yapılabilir, ancak bu yorum sadece öneri niteliğindedir. Yatırıma en nihayetinde yatırımcı karar verir. Sermaye yatırım yapan kişinin üzerinde hak sahibi olduğu birikim olması nedeniyle karar veren kişi kendisi olmalıdır. Yatırıma karar veren yatırımcının tasarruf ehliyeti sadece kendisindedir. Yatırım tavsiyesi üstünkörü ve acele şekilde değerlendirilmemelidir. Birden fazla kaynak araştırması yapılmalıdır.

Bankalar, aracı kuruluşlar ve lisanslı portföy yönetim şirketleri çalışanları yatırım tavsiyesi verebilmektedir. Hisse senetleri, menkul kıymetler, yatırım fonları, döviz ve kıymetli madenler gibi içinde risk barındıran yatırım ürünleri, manipülatörler, internet fenomenleri, sosyal medya kullanıcıları ya da tüyo veren yetkisiz kişiler ve kurumlar tarafından yönetilemez. Bu kişiler ya da kurumlar SPK tarafından tespit edilerek cezaya tabi tutulurlar.

Her zaman konusunda uzman, lisanslı, yetkili kurumlar ve kişiler tarafından yatırıma karar verilmelidir. Yatırım danışmanlığı yapan kişinin, çalışmış olduğu yatırım şirketi ile yatırım danışmanlığı sözleşmesi imzalaması gerekmektedir. Yatırım tavsiyesi için sağlam dayanak aranmalıdır. Yatırımcı kuruluşlar, müşterilerinin risk algılarını, risk getiri profili esasına dayanan teste tabi tutarak ölçerler. Test sonucunda yatırımcının risk algısının aksi yönünde yatırım tavsiyesi verilmez.

Kimler Yatırım Danışmanlığı Yapabilir?

Kimler yatırım danışmanlığı yapabilir? sorusuna kısaca cevap vermemiz gerekirse yatırım danışmanlığı veren aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve yatırım bankaları tarafından, Yatırım Danışmanlığı Çerçeve Sözleşmesi imzalamış olan müşterilere Yatırım Danışmanlığı hizmeti verebilir.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
Girişimcilik Ticarette En Çok Para Kazandıran İşler
Girişimcilik Para Kazanma Yolları
Girişimcilik HepsiBurada İnfluencer Başvuru Formu
Girişimcilik Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Maliyeti 2022
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

"); e.preventDefault(); // avoid to execute the actual submit of the form. $.ajax({ type: "POST", url: "http://davahaber.com/wp-comments-post.php", data: form, // serializes the form's elements. success: function(data) { $(".quickComment form").html("
Yorumunuz gönderilmiştir. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.
") } }); } });
GIRIŞIMCILIK Kimler Yatırım Tavsiyesi Verebilir?
GIRIŞIMCILIK Spor Salonu Açma Maliyeti ve Şartları
GIRIŞIMCILIK Kobi Nedir? Kobi’lere Destek Kredisi
GIRIŞIMCILIK Ticarette En Çok Para Kazandıran İşler
GIRIŞIMCILIK Para Kazanma Yolları
GIRIŞIMCILIK HepsiBurada İnfluencer Başvuru Formu

KATEGORİNİN POPÜLERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.