DOLAR

17,2791$% 0.32

EURO

17,6628% 0.56

STERLİN

20,7849£% 1.14

GRAM ALTIN

967,89%0,56

ÇEYREK ALTIN

1.593,00%-0,31

TAM ALTIN

15.670,16%-0,84

BİTCOİN

354116฿%2.11452

a

Amazonda Satış Yapmak Amazon Mağazası Açma

Amazonda satış yapmak için bu yazımızdaki adımları izlemeniz yeterli. Amazonda satış yapmak için Amazon mağazası açma dolduracağınız formlar bilgiler gibi adımları takip edebilirsiniz.

Amazon.com bütün dünyada gücünü kanıtlamış uluslararası çalışan bir eticaret sitesidir. Eticaretin başarı konuşmalarında hep ilk beşe giren Amazon.com, yatırım yapmak için oldukça isabetli bir karar olacaktır. Amazonda satış yapmak birçok açıdan karlı bir iş olacaktır.

Amazonda Satış Yapmanın Yararları

 • Amazon.com e-ticaret sitelerinde dünya sıralamasında en başta gelmektedir.
 • Amazon’da mağaza açmak, en yakın rakip e-ticaret sitesinden 5 kat daha popüler bir pazarda mağaza açmak demektir.
 • Amazon’da mal satmak son derece kolaydır.
 • Amazon’da satış yapmak o kadar verimli ve güvenlidir ki, dünyanın birçok yerinde ürün zenginliği ve güvenilirliği açısından ilk bakılan site Amazon.com’dur.
 • Amazon’da komisyon oranları verdiği hizmet düşünüldüğünde oldukça makuldür.
 • Sadece Amerika’da 100 milyon Amazon Prime kullanıcı var. Amazon Prime kullanıcıları yılda ortalama 1400$ dolar harcıyor. Bu da sadece Amazon Prime üyeleri tarafından yılda 1,4 milyar $ değerinde alışveriş yapıldığı anlamına gelmektedir.
 • 2017 yılında Amazon dünya genelinde 5 milyar ürün gönderimi gerçekleştirmiştir.
 • Amazon satışlarının %50’den fazlası 3. Parti satıcılar tarafından yapılmaktadır.
 • Amazon satıcılarının %80’i farklı pazaryerlerinde de satış yapmaktadır.
 • Tüketicilerin 10’da 9’u fiyat karşılaştırması yapmak için Amazon’u kullanmaktadır. Bu da online alışveriş yapmak isteyen tüketicilerin %90’nın yolunun öyle ya da böyle Amazon’la kesiştiğini gösterir.
 • 2018 Temmuzundaki 36 saatlik Amazon Prime gününde 100 milyon ürün satılmıştır.
 • 2019 Amazon Prime gününde 175 milyondan fazla ürün 17 farklı ülkedeki prime üyeleri tarafından satın alınmıştır.
 • Amazon, 2019 senesinde E-ticaret Amerikan Müşteri Memnuniyeti Endeksinde 1. Seçildi. Son 11 senedir de ilk 10’a girmektedir.
 • 2020 senesinde İngiltere’de Müşteri Hizmetleri Enstitüsü Amazon’u son 10 yılın en iyi müşteri hizmeti sağlayan şirket olarak seçti. Bu da müşterilerin satın almak için neden Amazon’a güvendiğinin ve onu tercih ettiğinin kanıtı niteliğindedir.
 • Amazon, sırasıyla Apple, Google, Microsoft ve Facebook’tan sonra dünyanın en değerli 5. Markasıdır.
 • Amazon, dünyanın en büyük internet şirketi. 8. Sırada ise eBay var. Hepimizin hayatına giren Netflix ise 9. Sırayla eBay’in arkasında yer almaktadır.
 • 2019 Global Amazon Prime gününde Amazon üzerinden toplam 7,16 milyar $ değerinde satış yapılmıştır.
 • Amazon günlük ortalama 1,6 milyon gönderim yapmaktadır.
 • 2019 Kasım’da mobil ve web üzerinden Amazon’a toplam 2,15 milyar ziyaret gerçekleşmiştir.
 • Feedvisor tarafından yapılan bir araştırmada müşterilerin %89’u online alışveriş yapmak için başka e-ticaret sitelerindense Amazon’u tercih ettiklerini dile getirmiştir. Ayrıca müşterilerin %98’i Amazon’a güvendiklerini dile getirmiştir.
 • Yapılan anket ve araştırmalarda müşteriler en uygun fiyatların Amazon’da olduğunu söylemektedir.
 • Küçük ve orta ölçekli satıcılar Amazon’da dakikada yaklaşık 4000 ürün satmaktadır.

  Amazonda Satış Yapmak Amazon Mağazası Açma

Amazonda Satış Yapmak İçin Ne Yapmalı

Amazon’da satış yapmak için yapmanız gereken bir kaç adım var. Öncelikle bilmenizde fayda var Amazon’da satış yapmak için İngilizce bilmek gerekmez. Propars mağaza açma işlemlerini üstlenir, ve otomatik çeviri sistemi sayesinde İngilizce bilmeden Amazon’da satış yapmanızı sağlar. Şimdi ürün satmak için Amazon’da izlemeniz gereken adımlara kısaca göz atalım:

 1. Ürününüzü Amazon.com‘un envanter listesine ekleyin. Site bu süreçte sizi yönlendirecektir.
 2. Ürününüz için isabetli anahtar kelime saptaması yapın. Amazon’da mal satmak için, kullanıcıların aramalarda kullanacağı kelimeleri kestirmeli ve bunları anahtar kelime olarak girmelisiniz.
 3. Ürününüzün satılmasını bekleyin. Ürün satıldığında Amazon size bununla alakalı bilgilendirme yapacaktır.
 4. Ürününüzü alım yapmış kişiye kargo ile ulaştırın.
 5. Alıcı onay verdiğinde, Amazon belirlediği komisyonu keser ve kalan ücreti hesabınıza yatırır.

Amazon’da satış yapmak için takip etmeniz gerekenler bunlardır. Fakat Amazon’da mal satmak  ve Amazon’da mağaza açmak  için daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Yazımızın devamında bu bilgileri görselleriyle sizin için hazırladık.

Amazonda Mağaza Açmak

Amazonda profesyonel olarak satış yapmak için yapmanız gereken ilk adım, bir satıcı hesabı yaratmaktır. Hesap açma işlemlerinize Amazon.com adresine giderek başlayabilirsiniz. Bu noktada Amazon, diğer platformlara nazaran sizden biraz daha fazla belge ve bilgi istemektedir. Satıcılar, Amazon mağaza açma süreçlerine dair yanlış bilinen birçok doğruya sahip. Bu nedenle, Amazon mağazanızı açarken hazırlamanız gereken evraklara oldukça dikkat etmelisiniz.

Amazonda Mağaza Açmak

Amazonda Mağaza Açmak İçin Gerekenler

 • Faaliyet Belgesi (180 günden daha eski olmamalı)
 • Sicil Gazetesi (Şahıs şirketlerinde bulunmaz)
 • İmza Sirküsü
 • Vergi Levhası ( 180 günden daha eski olmamalı)
 • Pay Defteri (Şahıs şirketlerinde bulunmayabilir. Eğer yok ise, aynı bilgiyi gösteren farklı bir belge olabilir).
 • Marka Tescil Belgesi ( Eğer Amazon’da satacağı ürün için bir marka kaydı var ise)
 • Hesap Cüzdanı (1. Alternatif) ya da Kart Ekstresi (2. Alternatif) (Amazon’un aylık olarak çekeceği 39 Euro’yu hangi karttan çekmesini istiyorsanız o karta ait)

Şirkette %25’ten fazla pay sahibi olan herkes için

– Kişilerin önlün arkalı kimlik ya da Pasaport fotokopisi ( Taranmış ve PDF olarak bilgisayara yüklenmiş olmalı. Tüm belgeler güncel belgeler olmalı, örneğin eski tip kimlik ya da eski pasaport olmamalı)
– İkametgah belgeleri ( Taranmış ve PDF olarak bilgisayara yüklenmiş olmalı)
– Online Nüfus Kayıt Örneği
– Eğer mevcut ise 4B Hizmet Dökümü, yok ise 4A Hizmet Dökümü

Seller Central aracılığı ile ürünlerinizin listelenmesi, siparişlerinizin yönetilmesi, alıcılar ile iletişime geçilmesi, satıcı performansının raporlanması gibi çeşitli işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Hesaba giriş yaptıktan sonra Seller Central arayüzündeki sekmeleri keşfetmeniz sizin için yararlı olacaktır. Başlangıçta dil farkı ve çeşitlilik olarak karışık gözükebilir fakat bu arayüzün birçok özelliğini kullanmayacaksınız. Temeli öğrendiğiniz zaman, Amazon’da satış yapmak için çok da fazla bilgiye ihtiyaç olmadığını siz de göreceksiniz. Amazon’da mal satmak için işinizi kolaylaştıracak bir yazılım mevcut: Türkiye’nin tek, dünyanın sayılı Amazon entegrasyon sağlayıcısı Propars’ın geniş özellik yelpazesinden faydalanabilirsiniz. Bunu yazımızın sonunda işleyeceğiz. Seller Central’a üye olduktan sonraki adım, isabetli bir satış planı belirlemektir.

Amazonda Satış Yapmak için Satış Planı

Amazonda Satıcı üyeliği sırasında Amazon size iki seçenek sunar. Bunlar Professional ve Indivudial şeklindedir yani Profesyonel ve Bireysel. Profesyonel hesapta sattığınız ürün sayısından bağımsız olarak aylık 39.99 USD sabit ücret ödersiniz. Geniş bir ürün yelpazeniz varsa bu satış yöntemi çok daha mantıklıdır.

Bireysel hesapta ise herhangi bir abonelik ücreti yoktur lakin satış başı 0.99 USD komisyon ödersiniz. Son olarak profesyonel hesapta, satış ve kargolama ile alakalı çeşitli ayrıcalıklara sahip olacağınızı bilmekte yarar var. Peki bu ürünleri nasıl kargolayacaksınız?

Amazon’dan Ödemelerimi Nasıl Alabilirim?

Hyperwallet ve Amazon’un partnerliklerinin sona ermesinden sonra Amazon’dan ödeme almak isteyen kullanıcılar için hangi ödeme yöntemini kullanacakları büyük bir soru işareti haline geldi. İşte bu noktada gözler, birçok marka tarafından da tercih edilen Payoneer‘e çevrildi.

Payoneer Hesabınızı Amazon Hesabınıza Nasıl Bağlarsınız?

Aktif bir Payoneer hesabına sahip olduktan sonra Amazon hesabınızın Deposit method (banka bilgileri) bölümüne girerek atamak istediğiniz ülkenin yanındaki ”assign” butonuna tıklayıp karşınıza çıkan sayfada Banka Hesap Numarası, Routing Numarası ve Lehtar Adı gibi bilgileri girebilir ve bu sayede Payoneer hesabınızı Amazon mağazanıza bağlayabilirsiniz.

Payoneer Hesabınızı Amazon Hesabınıza Nasıl Bağlarsınız

Payoneer Hesabınızı Amazon Hesabınıza Nasıl Bağlarsınız

Amazon’da Mal Satmak İçin Kargolama Seçenekleri

Amazon.com’da satış yapmak ve kargolamak için tercih edebileceğiniz çeşitli kulvarlar var. Bunları kısaca açıklarsak:

 • a) FBA: Bu yöntemde ürünlerinizin alıcıya ulaştırılması tamamen Amazon’a aittir. Amazon’dan satış yapmak için kargo sürecini dert etmeden ilerleyebilirsiniz. Aynı zamanda Amazon Prime üyelerine ulaşarak daha sadık ve özel bir müşteri portföyü elde edebilirsiniz. Bu seçeneğin ücretlendirilmesi işgal ettiğiniz depo alanına ve yaptığınız satışlara göre değişmektedir. FBA ile ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
Amazon’da ürün satmak
 • b) Merchant Fulfill:  Amazon’da satış yapmak için bu yöntemi tercih ederseniz, FBA için ödediğiniz ekstra ücretlendirmeleri ödemezsiniz fakat taahhüt ettiğiniz zaman içerisinde ürünü alıcıya kargolamak sizin sorumluluğunuzda olur.
 • c) SFP: Gönderim yapacağınız ülkede Amazon depolarından farklı depolar kullanarak Amazon’un belirttiği kargo firmalarıyla gönderim yapmayı tercih edebilirsiniz. SFP yani Seller Fulfilled Prime denilen bu yöntem sayesinde FBA yapmadan Amazon Prime abonelerine ulaşabilir, hızlı gönderim seçeneklerine sahip olabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Amazonda Satış Yapmak İçin Sık Sorulan Sorular

Amazonda mağaza açıp Amazonda satış yapmak için hazırlanan ve sıkça sorulan soruları derlediğimiz soruları inceleyip aklınızda ki soruları giderebilir veya oluşacak sorulara cevap bulabilirsiniz.

Amazon’da satış yapmak için şirket gerekli mi?

Öncelikle “Amazon’da satış yapmak için şirket gerekli mi?” sorusuna cevap verelim; hayır, Amazon’da satış yapmak için şirket sahibi olmanız şart değil. Bireysel olarak da gerekli koşulları karşıladığınız takdirde Amazon satıcısı olabilirsiniz.

Amazon Amerika’da nasıl satış yapılır?

Amazon Amerika’da satış yapmak için öncelikle Amazon Seller Central’da Amerika hesabı açmanız gerekiyor. Hesap açma işlemi için önceden Amazon Amerika’da Türkiye seçeneğini işaretleyerek yapılabiliyordu. Ancak Amazon Amerika Seller Central açılışında Türkiye seçeneğini kaldırdı. Bu nedenle Amazon Amerika satış hesabı açabilmeniz için öncelikle Amazon Türkiye sayfasında satış hesabı açmanız gerekir. Türkiye hesabınız üzerinden Global Satış seçeneğini tıklayarak Amerika satış hesabı açmanız mümkündür. Amazon Amerika Seller Central üyelik için Türkiye sayfasında kullandığınız aynı bilgileri kullanmalısınız.

Amazonda mağaza açmak ne kadar?

Amazon’da Mağaza Açmak Ücretli Mi? Amazon’da profesyonel satıcı mağazalarının aylık ücreti 99 TL olarak belirtilmiştir. Bu aylık mağaza bedellerinin yanı sıra satış başına farklı kategorilerde komisyon kesintileri de yapılmakta.

Amazonda Ödememi nasıl alırım?

Amazon hesabınıza ilk ödeme, kayıt olduktan 14 gün sonra yapılır. Takip eden süreçte ödemelerinizi 14 günlük dönemler halinde alırsınız. Para, transfer gerçekleştikten sonra 5 iş günü içinde hesabınıza geçer.

Ödemenin gerçekleşmesi için:

 • Amazon satıcı hesabınızın bakiyesi sıfırın altında olmamalıdır. Komisyon oranları, işlem bedelleri, para iadeleri ve müşteri şikayetleri, hesabınızın durumunu etkileyebilir.
 • Satıcı hesabınızdaki banka bilgileri kısmı doldurulmuş olmalıdır.
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.