h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Sağlık
  • Alzheimer hastalığı, salgın periyodunda daha süratli arttı!

Alzheimer hastalığı, salgın periyodunda daha süratli arttı!

Alzheimer hastalığı, salgın periyodunda daha süratli arttı!
0

BEĞENDİM

Hastalığın süratli ilerlemesinin nedenini ise yaşlıların daha az toplumsallaşması ve yakınlarıyla her istediği vakit görüşememesine bağladı.

Melmira Yaşlı Bakım Merkezi’nin aylık eğitim seminerlerinin bu ayki konuğu, Ege Üniversitesi Geriatri Ana Bilim Kolu Üyesi ve Alzheimer Derneği İdare Heyeti Üyesi Doç. Dr. Sevnaz Şahin’di. Çevrimiçi gerçekleştirilen seminerin konusu ise Alzheimer hastalığıydı. Doç. Dr. Sevnaz Şahin, Alzheimer hastalığı hakkında bilgi verdi ve hasta yakınlarının sorularını yanıtladı. Doç. Dr. Sevnaz Şahin Alzheimer hastalığına yakalanmanın birçok faktörünün olduğunu belirtti. Şahin “Hastalığın en değerli risk faktörü ileri yaştır. Denetimsiz şeker, denetimsiz tansiyon, baş travması ve yüzde 10’luk ise genetik faktör sebep oluyor. Yalnızca genetiğe bağlı bir hastalık değil, ileri yaşın getirdiği hastalıklardan bir adedidir. Türkiye’de her geçen gün hayat oranları artıyor buna nazaran erkekler 78, bayanlar ise 81 yaşına kadar uzun ömür sürebiliyor. Ömür müddetlerinin uzaması beraberinde bir ekip hastalıklarda getiriyor. Alzheimer hastalığı da bunlardan biri.

Pandemi Periyodu Hastalık Arttı

Doç. Dr. Sevnaz Şahin “Pandemi devrinde yeni teşhislerde artma ve hastalığın seyrinde çabuk ilerlemelere şahit oluyoruz. Bunun nedenini ise yaşlı insanların daha az toplumsallaşmasına, daha dar bir etrafta hayatlarını sürdürmesine ve aileleri ile her vakit görüşememesine bağlıyoruz. Bu hastalık yavaş yavaş seyreden kronik bir hastalık, ortaya giren birtakım faktörler hastalığı hızlandırıyor. Hızlanma sebepleri ortasında yer değiştirme yani hasta 3 ay bir çocuğunda kalıyor 3 ay öteki çocuğunda, bu hastayı olumsuz etkiliyor mümkünse yaşadığı yerde bakılmasını istiyoruz biz hastaların. Yer değişikliği yapılmadan komşusu ile bakkalı ile taşınmadan, oradan oraya gitmeden hastalığın tedavisi gerçekleştirilmeli. Ruhsal travmalar etkileyebiliyor, ameliyat olması anestezi alması da hastalığın çabuk ilerlemesini sağlayan faktörler.

Alzheimer’a Yakalanmamak İçin Bunları Yapın

Herkesin merak ettiği soru Alzheimer olmamak için ne yapmalıyım? Büsbütün önleyici bir faktör yok, ancak yapılan araştırmalarda biz şunu görüyoruz ki eğitim seviyesi arttıkça hastalığın riski azalıyor. Zihni daima yeni şeylere açık tutmak, tansiyon ve şekerin denetim altına alınmış olması, toplumsallaşmak, Akdeniz tipi beslenme yani balık yüklü, zeytinyağı ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ile beslenme, sigaradan uzak durmak, kalp sıhhatini korumak, zira damar sıhhatini korumak tıpkı vakitte beyin sıhhatini korumak demek, delile dayalı bilgimiz şimdi az olsa da hindistancevizi ve yağı tüketmek, köri baharatı tüketmek Alzheimer olmamak için olumlu tesirlerinden bahsedilmektedir” diye konuştu. Hastalık kendini nasıl gösteriyor sorusuna da karşılık veren Şahin “Her unutkanlık Alzheimer değildir. Çok fazla baş karışıklığı, unutkanlık olunca, mesela meskenin yolunu bulamıyorsanız, bir söz lisanınızın ucuna gelip de söyleyemiyorsanız, endişeleniyoruz. Unutkanlık ile ilgili en ufak bir tereddütünüz varsa lütfen bir doktora başvurun.

Profesyonel Dayanak Alın

Bilhassa hastalığın ileriki devirlerinde bakım veren hasta yakınlarında önemli tükenmişlik görebiliyoruz. Bir müddet sonra hastalar yatalak kalabiliyor, yutma yetisini unuttuğu için yemek yeme zahmetleri olabiliyor. Bu çeşit durumlarda imkanınız varsa profesyonel dayanak alın” diye konuştu.

Kaynak: Bültenler

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Osmaniye’de tam kapanmayla birlikte hadise sayıları düşüşe geçti