h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a
  • DavaHaber
  • Genel
  • Dünya
  • Avusturyalı Erich Schwam, savaş sonrası sığındığı köyü unutmadı

Avusturyalı Erich Schwam, savaş sonrası sığındığı köyü unutmadı

Avusturyalı Erich Schwam, savaş sonrası sığındığı köyü unutmadı
0

BEĞENDİM

Avusturyalı Yahudi Erich Schwam, 2. Dünya Savaşı sırasında çocuk yaştayken kendisini saklayan Fransız köyüne 2 milyon euro fiyatındaki tüm mirasını bağışladı.

Aralık ayında 90 yaşında Lyon’da yaşama gözlerini yuman Schwam’ın, varisi olabilecek diğer yakın akrabası bulunmadığı ortaya çıktı.

Chambon-sur-Lignon köyünün idari yöneticilerinden Denise Vallet, Euronews’e yaptığı açıklamada, “Biz bu bağıştan çok etkilendik. Bırakılan bağıştan çok, köy halkının geçmiş tarihteki tavrı bizim için çok değerli ve gurur verici.” diye konuştu.

AVUSTURYALI YAHUDİ ÇOCUĞU HATIRLAYAN ŞAHİT VAR

Köyün yaşlılarından birinin Avusturyalı Yahudi’yi hatırladığını belirten Vallet, “Erich, birinci olarak köyün okuluna gitmiş. Onu tanıyan bir akranı buna tanıklık ediyor. Yaşı şu an epey ileri olan bu şahit, yeniden okuldaki karı-koca öğretmen olarak çalışan bir ailenin çocuğu. Erich’ın okula her vakit en erken gelen talebe olduğunu hatırlayan bu şahit, hayli mutsuz görünen ve yalnız dolaşan bu çocukla arkadaşlık etmesi için ailesinin kendisini daima teşvik ettiğini söylüyor.” dedi.

NAZİ AVINDAN KAÇMAK İÇİN SIĞINDILAR

Erich’in, savaşın akabinde Lyon’a yerleşip burada Eczacılık Fakültesi’nde eğitim görüp yeniden bu kentte evlendiği belirlendi.

Tarihçilere nazaran, bin 500 ile 4 bin ortasında, yüzde 30’u çocuk olmak üzere değerli sayıda Yahudi’nin savaş sırasında “Nazi avından” kaçmak için 500 kilometrelik bir alanı kapsayan bu bölgede saklandığı kestirim ediliyor.

KÖYÜN YILLIK BÜTÇESİNİN ÜÇTE İKİSİ

Fransa’nın bu bölgesi, bilhassa konukseverliğiyle yakından tanınıyor. Bölgenin aşılması güç dağlarla etraflı olmasının dışında, geçmişte kendileri de baskı altında kalmış Proteston nüfusunun fazla olması, buradaki halkın Musevilere daha fazla kucak açmasındaki nedenler ortasında gösteriliyor.

İsrail, 1990 yılında bu bölgeyle birlikte Hollanda’daki bir köye savaşta Musevileri sakladıkları için devlet takdirnamesi göndermişti.

2500 KİŞİ YAŞIYOR

Erich Schwam’ın bıraktığı 2 milyon euro, bu köyün yıllık bütçesinin üçte ikisine denk geliyor. Vasiyetnamedeki şart gereği, 2 milyon euro köydeki gençlik ve kalkınma projeleri için harcanacak.

Fransa’nın güneyinde yer alan ve başka yerleşim ünitelerinden epeyce tecrit bir durumda bulunan Chambon-sur-Lignon köyünde, 2 bin 500 kişi yaşıyor.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

IKBY Başbakanı Barzani, ABD üssüne saldırıyı ‘terör saldırısı’ olarak nitelendirdi