h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı

Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı
0

BEĞENDİM

Ülkemizin en bedelli muharrirlerinden biri olan Oğuz Atay’ın yazıldığı periyotta büyük tartışma konusu olmuş yapıtı Tutunamayanlar, 1972 yılında yayımlanmıştır.

Eser, bilinç-akışı tekniğiyle periyoda damgasını vurarak Türk Edebiyatı’nda yeni bir çağı başlatmıştır. Pek çok eleştirmen, Tutunamayanlar’ı Türk Dili’nde yazılmış en âlâ eser olarak kıymetlendirmektedir.

Eleştirmen Berna Moran, kitabı “Hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı” formunda nitelendirmişti.

İSMİYLE ÖZDEŞLEŞEN KİTAP

Tutunamayanlar Oğuz Atay ismiyle özdeşleşmiş bir roman olarak, büyük muharririmizin hayatından izler taşımasıyla da kısmen otobiyografik bir eser olarak da kıymetlendirilebilir. Roman, son derece üst seviye lisanıyla çevirisi en sıkıntı romanlar ortasında yer alır.


ÜNLÜ İSİMLERLE ARKADAŞLIK

Eğitmenlik macerası boyunca yazmak, çizmek işlerine de devam etti. Adres alışılmış ki askerde kurduğu dostluklar sayesinde Pazar Postası’ydı.

Mecmua artık İstanbul’daydı ve gün gelip kapanana kadar Oğuz’un yazıları ve çevirileri imzasız yayımlandı.

Tahminen mecmuada bir ismi yoktu; lakin Turgut Uyar, Cemal Süreya, Ece Ayhan, İlhan Berk, Attila İlhan üzere birçok isimle arkadaş olmuştu.


Sayfa: 724

EDEBİ YETKİNLİK…

Ona nazaran Tutunamayanlar’ın edebi yetkinliği Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla birebir hizaya getirmişti. Elbette karşıtını düşünenler de kelam konusuydu.

Tutunamayanlar konusu itibariyle intihar eden arkadaşının geçmişini araştıran Turgut Özben’in, kelam konusu arkadaşı Selim Işık’ın çağdaş hayata neden “Tutunamadığı”nı öğrenme eforunu anlatmaktadır.

Romanda Turgut’un karşılaştığı her kişi Selim Işık’ı tanıyan şahıslardır ve her biri Turgut’a Selim’in farklı taraflarını aktarmaktadır.

Lakin her ne olursa olsun, Türk Edebiyatı için kıymetli bir eser olduğu gerçeği değişmiyordu. Tutunamayanlar, TRT Roman Ödülü”nü kazandı. Bu, dünya gözüyle göreceği tek ödül olacaktı.


“BİZİ DİĞERLERİ ANLAMAZ”

“Bizi öbürleri anlamaz sevgi. Diğerlerinin aklı diğerdir. Bu yüzden ikimizi daima garip bakışlarla süzmüşlerdir. Artık beni de garip, bakışlarla süzenler var. Ben onlara aldırmıyorum. İnsanların beni beğenip beğenmemeleri umurumda değil artık. Ben kendimi tanımakla ilgiliyim.”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için bağlantı:

[email protected]


0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Okunmayan kitaplar platformu: Sosyal medya yazarlığı