h Dolar 7,7171 %-1.11
h Euro 9,4752 %-1.11
h Altın (Gr) 469,11 %18:33
h Çeyrek Altın 768,40 %3.071,17
h Tam Altın 7.636,21 %15.210,12
h Bitcoin 178617 %10.67523
a

Rakip şirketler, Starlink internet uydularından rahatsız

Rakip şirketler, Starlink internet uydularından rahatsız
0

BEĞENDİM

Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, dünyanın ulaşılamayan her noktasına internet götürme projesi kapsamında, yeni fırlatmalarla Starlink uydularını yörüngeye gönderiyor.

Spacex şirketine 10 milyar dolara mal olacak Starlink projesi başarılı bir halde hayata geçirilirse, dünyanın en ıssız noktasına bile şu ankinden 40 kat daha süratli internet hizmeti sağlanacak.

RAKİP ŞİRKERLER RAHATSIZ

Elon Musk’ın internet uydusu girişimi Starlink, rakiplerinden büyük tenkit almaya devam ediyor.

Viasat, OneWeb Küresel, Hughes Network Systems ve Boeing üzere rakip şirketler, projenin uzayı kirletmekle kalmadığını, birebir vakitte yörüngede büyük güvenlik riski yarattığını öne sürüyor.

Bu şirketlerden bir kısmı, Starlink uydularının kendi aygıtlarının sinyallerini engellediğinden ve uydularını fizikî açıdan tehlikeye attığından şikayet ediyor.

OneWeb yetkililerinden Chris McLaughlin, Starlink’in çok fazla uydu çalıştıracağını ve düşük arıza oranının bile çarpışma potansiyeli açısından yörüngede büyük risk teşkil ettiğini tabir etti.

Viasat’ın kurucusu ve idare şurası lideri Mark Dankberg ise, birebir hizmetin daha az uydu fırlatarak yapılması gerektiğini savunuyor.

Dankberg, Starlink hakkında daha evvel de ihtarlarda bulunmuş; lakin Elon Musk,Starlink, Viasat’ın çıkarı için tehlike oluşturuyor, işte asıl konu bu” demişti.

STARLINK VE ONEWEB UYDULARI ÇARPIŞMANIN EŞİĞİNE GELDİ

Tüm bunlar yaşanırken, tenkitleri haklı çıkaracak bir olay yaşandı.Wall Street Journal‘ın aktardığına nazaran, 2 Nisan’da bir Starlink uydusu Oneweb’in işlettiği bir öteki uyduyla çarpışmanın eşiğine geldi.

OneWeb yetkililerinden McLaughlin, bu esnada Starlink mühendisleriyle irtibata geçtiklerini, lakin çarpışmayı önlemek için hiçbir şey yapılamayacağı cevabını aldıklarını bildirdi. Bunun akabinde Oneweb uydusu hareket yaparak çarpışmadan kurtuldu.

Öte yandan, AB uydularını yöneten Avrupa Uzay Ajansı (ESA) da emsal bir olayın 2019’un sonlarında meydana geldiğini söylemişti.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kan şekeri ölçümü Apple Watch modellerine gelebilir